IL NOTIZIARIO

Kas šobrīd notiek Itālijā? L'ITALII piedāvā jaunu sadaļu ar aktuālu informāciju par svarīgāko, interesantāko, neparastāko un skaistāko šodienas Itālijā! Katras nedēļas sākumā izvēlēsimies un apkoposim, mūsuprāt, L'ITALII lasītājiem saistošākās ziņas, par pagājušo nedēļu Itālijā. Lai padarītu mūsu ziņu apkojumus Tev saistošus un noderīgus, dod mums ziņu, kādas Itālijas aktualitātes interesē tieši Tevi!

Sagatavojusi: Ieva Smiļģe 
(12/11/2017)


Neapoliešu pica iekļauta UNESCO pasaules mantojumu sarakstā!

Pagājušās nedēļas izskaņā Itālijas, īpaši Neapoles, picu meistari saņēma agru Ziemassvētku dāvanu: neapoliešu picu cepšanas māksla tika atzīta par neaizskaramu UNESCO pasaules kultūras mantojumu! Žūrijas pārstāvji savu lēmumu pamatoja, uzsverot, ka picu cepšana ir vairāk nekā tikai kulināra prasme, jo tajā ietilpst arī žesti, dziesmas, vietējais Neapoles dialekts, sejas izteiksmes, kā arī apskaužamā picas cepēju spēja izrullēto mīklus pirms cepšanas mest gaisā.
Kā zināms, Itālija bez picas nav iedomājama, taču tās dzimtajā pilsētā Neapolē tai ir īpaša vērtība. Tur picas cepšanas un baudīšanas rituāls ir dziļi iesakņojies ikdienā – picas cepšanas tradicionāli notiek klientu priekšā, līdz ar to gatavošanas process ir saskarsmes punkts starp picas cepēju un ēdājiem, turklāt meistara darba galds un krāsns kļūst par skatuvi, uz kuras tiek izrādīta šī nenovērtējamā picas cepšanas māksla.
Picas gatavošanas prasme papildina jau tā bagāto Itālijai piederošo UNESCO pasaules mantojumu sarakstu: nevienai citai no sarakstā iekļautajām valstīm (167) nav tik daudz UNESCO mantojuma objektu kā Itālijai (kopumā 54 - 49 kultūras un 5 dabas objekti).
Pagājušā nedēļa Itālijā (26/06/2017)

Pa ceļam aizmirst sievu un par viņu atceras tikai pēc 40 km

Amizanta situācija gadījusies netālu no Asti pilsētas Pjemontes (Piemonte) reģionā Ziemeļitālijā: 59 gadus vecs kungs degvielas uzpildes stacijā aizmirsa pats savu sievu! Pāris bija devies izbraucienā ar motociklu un pa ceļam apstājās degvielas uzpildes stacijā. Kad kungs jau atradās 40 km attālumā no pieturas vietas, viņš attapās, ka sievas uz motocikla nav!  Policija saņēma zvanu no satrauktā kunga, kurš domāja, ka sieva brauciena laikā no motocikla nokritusi, taču, kā izrādās viņa uz tā nemaz nebija uzkāpusi un joprojām atradās 40 km attālajā degvielas uzpildes stacijā! Pēc notikušā sieva izteikusi izbrīnu, kā viņas vīrs tā varējis izdarīt, jo abi jau gadiem ilgi kopā braukā ar motociklu!


Itāliju piemeklējis pamatīgs sausums

Itāliju ir pārņemis karstums un līdz ar to daudzus Itālijas reģionus apdraud sausums. Sardīnijā, Sicīlijā, Romā, kā arī Ziemeļitālijas reģionos situācija ir kritiska, jo sausums apdraud ražu un dzīvniekus, turklāt tas paaugstina ugunsgrēku risku. Pēc ziemas bez sniega un pēc pavasara bez lietus, karstums un sausums daudzviet Itālijā ir izraisījis ūdens apgādes problēmas: piemēram, Po upē, kas ir lielākā Itālijas upe un galvenā ūdens krātuve Ziemeļitālijas lauksaimniecībai, ūdens līmenis ir krasi samazinājies. Lai izvarītos no ārkārtas situācijām, tiek pat plānots ierobežot ūdens izmantošanu (piemēram, jau tagad daudzviet strūklakās nav ūdens).
Tā kā tuvākajās dienās tiek solīta vēl augstāka temperatūra, sausuma problēma draud pastiprināties, līdz ar to ir nepieciešams steidzīgi rast attiecīgus risinājumus bīstamajai ūdens trūkuma problēmai!

Po upe Ziemeļitālijā. Kur agrāk bija bagātīgas ūdens krātuves, šovasar ir tik vien kā smilšu gultne.

Avots ŠEIT.
Pagājušā nedēļa Itālijā (19/06/2017)


Melnkalnes viltotais princis

Pagājušajā nedēļā Eiropu, un galvenokārt Itāliju, pāršalca uzjautrinoša ziņa: kungs, kurš vairāku gadu garumā veiksmīgi spēlēja Melnkalnes prinča lomu, tādejādi satiekot pasaules zvaigznes un piedaloties prestižos pasākumos visā Eiropā, patiesībā ir ļoti viltīgs itālis no Turīnas. Uzdodoties par Stephan Černetič, Melnkalnes karaliskās ģimenes pēcteci, 56 gadus vecais kungs ir saticis daudzus slavenus cilvēkus (tai skaitā izcilo tenisistu Novaku Džokoviču, vairākus reliģiskos līderus u.c.), 2015.gadā viņš pat vadīja viltus karalisko ceremoniju, kuras ietvaros piešķīra goda titulu ASV modelei un aktrisei Pamelai Andersonei! Jāatzīst, ka krāpšana bijusi kārtīgi izstrādāta un labi pārdomāta: viltus princim bijusi viltus diplomātiskā pase, viltots diplomātiskais auto, Melnkalnes karaliskie zīmogi, goda diplomi, starptautiskas prēmijas un pat sava “oficiālā” mājas lapa, kurā ir norādīts viņa dzimtas koks, sasniegumi u.tml. 
Tomēr tagad viltus prinča piedzīvojumi ir beigušies! Pēc tam, kad viņš mēģināja izvairīties no viesnīcas rēķina apmaksāšanas, lūdzot to sūtīt uz Maķedonijas vēstniecību Romā, Itālijas policija viltvārdi atmaskoja: Melnkalnē karaliskās ģimenes nav jau kopš 1918.gada, līdz ar to šis kungs nevar būt nekāds princis! Izrādās, ka viņš esot vien parasts, taču gaužām viltīgs, 56 gadus vecs itālis no Turīnas. Itālijas policija ir sākusi izmeklēšanu, un bijušam princim draud apcietinājums.


Vienam cilvēkam viss ciemats!

Mazā Itālijas ciematiņā netālu no Šveices robežas (Casali Socraggio) ir palicis viens vienīgs iedzīvotājs – 90 gadus vecā Paolina Grassi kopā ar savu suni. Šajā vietā kundze ir nodzīvojusi visu savu dzīvi un nekad nav domājusi to pamest. Šķiet, ka kundze nemaz neskumst, ka palikusi viena pati – viņai patīkot dziļais klusums, kas ciematu pārņem naktīs, un zvaigžņu tūkstoši, kas ik nakti rotā debesis. Grassi kundze ir dzimusi 1926.gadā, un viņa atceras, ka agrāk ciematā bijusi skola (viņas klasē vien bijuši 36 audzēkņi), restorāns, maizes ceptuve, taču gadu gaitā iedzīvotāji ciematu pametuši un kundze palikusi viena pati. Viņas bērni un mazbērni dzīvo citur, grāmatas viņa nelasa un televizoru neskatās. Kā tad viņa pavada savas dienas? Aprūpē savas vistiņas, vāc sienu, lasa savvaļas augus, tīra māju un, kā pati saka, bauda klusumu!
Meklē šeit attēlus no pamestā ciemata!


Maģiskas gaismas dejas Itālijas mežos

Vasaras vakaros, kad debesis skaidras un apkārt valda dziļš klusums, Itālijas mežos ir iespējams novērot brīnišķīgu gaismas deju: Itālijas jāntārpiņu (le lucciole) deju mežu tumsā un klusumā. Latvijā sastopamā jāņtārpiņu suga nespēj lidot, taču Itālijas jāntārpiņi gan. Tā kā šie mazie meža iemītnieki tumsā spīd, to lidināšanās starp kokiem izskatās tiešām maģiska! (Skaties attēlus šeit!)


Itālijas jāņtārpiņus ieraudzīt nemaz nav viegli, jo tie nemitinās apdzīvotu vietu un mākslīgo apgaismojumu tuvumā. Vasaras vakaros, kad debesis ir skaidras, ir jādodas uz kalnainiem mežu apvidiem, jāizslēdz gan telefoni, gan cita veida mākslīgais apgaismojums, ir jāuzvedās ļoti klusi un jāgaida!

Pagājušā nedēļa Itālijā (12/06/2017)

Ikgadējais svētceļojums uz Loreto

Centrālitālijas reģionā Marche pagājušās nedēļas nogalē norisinājās ikgadējais svētceļojums no Mačeratas pilsētiņas uz Loreto baziliku Basilica della Santa Casa. Vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēku (saskaņā ar atsevišķiem avotiem, pat 100 tūkstoši) no visas Itālijas, kā arī no citām valstīm, sestdienas vakarā (plkst.21.30) pēc svinīga dievkalpojuma Mačeratas stadionā, kurā svētceļniekus telefoniski apsveica Romas Katoļu baznīcas pāvests Frančesko, ar kājām devās 30 km garajā gājienā uz Loreto baziliku. Pirmie svētceļnieki galapunktā ieradās agrā svētdienas rītā, neilgi pirms rītausmas. Basilica della Casa ir viena no svarīgākajām katoļu svētvietām Itālijā. Šajā bazilikā tiek pielūgta Jaunava Marija, jo tiek uzskatīts, ka tieši tur atrodas Jaunavas Marijas dzimtās mājas paliekas, kuras no Nācaretes nogādātas Itālijā.

Avots ŠEIT.


Adoptē vīnogulāju Dienviditālijā!

Kāda vīna darītavā Dienviditālijas reģionā Apūlijā ir nākusi klajā ar neparastu veidu, kā saglabāt tradicionālās vīnogu audzēšanas metodes, kuras šobrīd apdraud arvien plašāk izplatītā mehanizācija. Cantina Paolo Leo aicina no attāluma “adoptēt” vienu vīnogulāju (respektīvi, segt šī vīnogulāja audzēšanai nepieciešamās izmaksas), tādejādi ļaujot vīna darītavai arī turpmāk izmantot tradicionālās darba metodes. Tie, kas piedalīsies šajā akcijā, saņems regulāras atskaites un fotogrāfijas par adoptētā auga veselības stāvokli, kā arī vienu pudeli vīna, kas gatavots no attiecīgajām vīnogām!

Apūlijā esošais Salento apvidus ir slavenas ar senām vīna darīšanas tradīcijām. Tur ir iespējams sastapt pat vairāk nekā 60 gadus vecus vīnogulājus, kuru kultivēšanā joprojām tiek izmantota tradicionālas metodes, kas Itālijā ienākušas no Grieķijas. Saskaņā ar šo metodi, katrs vīnogu kociņš tiek iestādīts atsevišķi no pārējiem (skatīt attēlā) un to ir iespējams apstrādāt tikai ar rokām. Pateicoties šai metodei, kā saka paši vīndari, vīnogu ķekariem ir unikāla forma un gala produktam (vīnam) – īpaši garša. Diemžēl, šāda vīnogulāju stādīšana mūsdienās ir retums, jo tā nedod iespēju izmantot mehāniskās iekārtas, līdz ar to tā tiek uzskatīta eknomiski neizdevīga.

Avots ŠEIT.

Elpu aizraujošs pilnmēness

Piektdienas naktī Salento apvidu Apūlijas reģionā iepriecināja brīnišķīgs skats uz pilnmēnesi. Attēlā redzamais tornis (Torre Santa Maria dell’Alto) ir viens no Salento simboliem, un tā pakājē piektdienas vakara pilnmēness izspēlēja skaistu optisko ilūziju – izskatās, ka oranžais mēness ritulis kāpj pa trepēm, lai nokļūtu torņa galā!

Avots ŠEIT.

          
Pirmais “zaļais” piemineklis

Pirmo reizi Itālijas vēsturē kāds koks izpelnījies valsts aizsardzību: Itālijas Kultūras ministrija pasludināja Toskānas reģionā esošo dižozolu (Quercia delle Checche), kuram ir aptuveni 370 gadi, par aizsargājamu kultūras pieminekli. Pēc 2014.gadā notikuša vandālisma gadījuma, kura rezultātā kokam tika nodarīti nopietni bojājumi, tika iesniegta prasība piešķirt šim dižkokam aizsargājam objekta statusu. Beidzot tas ir noticis, un pirmo reizi Itālijas vēsturē šāds statuss tiek piešķirt augam!

Avots: ŠEIT

Pašvaldību vēlēšanas

Atšķirībā no Latvijas, Itālijā pašvaldību vēlēšanas nenotiek visā valstī vienlaicīgi. Svētdien, 11.jūnijā, pašvaldību vēlēšanas norisinājās vairāk nekā 1000 pašvaldībās visā Itālijā, tai skaitā arī vairāku reģionu galvaspilsētās, piemēram, Palermo un Dženovā.
Šīm vēlēšanām, kurās pie urnām jādodas aptuveni 9 miljoniem itāļu, tiek pievērsta liela uzmanība, jo lielākās politiskās partijas vēlas jau laicīgi nodrošināt sev atbalstu dažādos valsts reģionos, jo nākamā gada sākumā ir paredzētas parlamenta vēlēšanas, turklāt vairāki politiskie spēki turpina diskutēt un rosina vēlēšanas organizēt ātrāk, jau šī gada rudenī.
Pagājušā nedēļa Itālijā (05/06/2017)
 
2.jūnijs: Itālijas Republikas dibināšanas diena

Pagājušajā piektdienā Itālijā tika atzīmēta 71.gadadiena kopš Itālijas Republikas dibināšanas 1946.gadā (šeit vari uzzināt vairāk par šo periodu Itālijas vēsturē). Šī diena ir oficiāla brīvdiena Itālijā un dažādās Itālijas pilsētās tika rīkoti svinīgi 2.jūnija pasākumi. Galvenā svētku ceremonija, protams, notika valsts galvaspilsētā, kur norisinājās svinīgs gājiens ar vairāk nekā 3000 dalībniekiem. Ceremonijas ietvaros tradicionāli tiek nolikts lauru vainags uz simboliskā nezināmā kareivja kapa, notiek militārā parāde, tiek dziedāta valsts himna un noslēgumā pār Romu lido slavenais un simboliskais “tricolore”.


 Šī gada ceremonijas bildes vari apskatīt šeit.Izbīlis, haoss un savainojumi futbola fanu pūlī Turīnā

Pagājušās sestdienas vakarā norisinājās UEFA Čempionu līgas finālspēle starp Spānijas komandu Real Madrid un vienu no vadošajām Itālijas komandām Juventus*. Tā kā Juventus ir Ziemeļitālijas pilsētas Turīnas komanda, šīs pilsētas centrā (vienā no lielākajiem laukumiem) sestdienas vakarā bija sapulcējušies tūkstošiem fanu, lai kopīgi uz lielā ekrāna noskatītos šo izšķirošo spēli.
Neilgi pirms spēles beigām laukumā izcēlās panika, jo (pēdējās nedēļās Lielbritānijā notikušo teroraktu iespaidā) turpat tuvumā izšautās petardes daži fani noturēja par bumbas sprādzienu. Futbola fani izmisīgi un haotiski centās aizbēgt no drūzmas, šīs nepamatotās (!) panikas rezultātā vairāk nekā 1000 cilvēki guva savainojumus. Lielākā daļa ievainojumu ir vieglas traumas, taču trīs cilvēki, no kuriem viens ir septiņus gadus vecs zēns, tika nogādāti slimnīcā kritiskā stāvoklī.

Kad noskaidrojās, ka panika bijusi nepamatota, fani atgriezušies laukumā, lai atgūtu tur pamestās somas un citas personīgās mantas.*Ar rezultātu 4-1 spēle noslēdzās ar Real Madrid uzvaru.
Itālija, Francija un Vācija pret Trampa lēmumu pamest Parīzes līgumu

Pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps pagājušajā nedēļā paziņoja par lēmumu pamest Parīzes klimata līgumu, Itālijas, kā arī daudzu citu valstu vadītaji stingri nosodīja šādu lēmumu; Itālijas, Francijas un Vācijas valstu vadītāji apvienojās (retā) kopīgā paziņojumā, kurā uzsvēra, ka Parīzes līgums nevar tikt pārrakstīts un ka tas ir svarīgs mūsu planētai, visu valstu sabiedrībai un ekonomikai.Pagājušā nedēļa Itālijā (29/05/2017)

Donalda Trampa vizīte Itālijā

Lielu daļu pagājušās nedēļas ASV prezidents Donalds Tramps pavadīja Itālijā.  Trešdien, 24.maijā, Tramps ieradās Romā, lai tiktos ar Romas Katoļu baznīcas pāvestu. Šī vizīte pamatīgi uzjautrināja itāļus, kuri visas nedēļas garumā turpināja smīkņāt par Trampa sievas un meitas tērpu izvēli, kā arī par oficiālo vizītes foto, kurā blakus smaidošajam ASV prezidentam stāv pagalam bēdīgs pāvests. Pēc šī foto publicēšanas Itālijas sociālos tīklus pārpludināja dažnedažādi joki un attēla variācijas (vari tās apskatīt šeit). Taču tajā pašā laikā itāļus sajūsmināja pāvesta sagatavotā dāvana: pāvests Donaldam Trampam pasniedza grāmatu par klimata pārmaiņām. Šai dāvanai ir īpaša politiskā vērtība, jo Tramps agrāk ir skaidri licis saprast, ka ar klimatu saistītas problēmas viņam neinteresē, turklāt šī vizīte notika tikai dažas dienas pirms G7 samita, kurā bija paredzēts apspriest klimata pārmaiņas.
Dažas dienas pēc vizītes Vaitkānā Donalds Tramps atkal atgriezās Itālijā, lai apmeklētu “lielā septiņnieka” jeb G7 samitu, kas no 26. līdz 27.maijam norisinājās Sicīlijas pilsētiņā Taorminā. Samits tika sagaidīts ievērojamos drošības pasākumos (itāļus ir īpaši saniknojuši pārspīlētās ASV drošības prasības) un ar iespaidīgu “tricolore” debesīs (skaties šeit). Tomēr samita rezultāti šķiet visai niecīgi, jo tikšanās laikā nav izdevies vienoties par konkrētu rīcības plānu ne saistībā ar NATO sadarbību, ne par sankcijām pret Krieviju, ne klimata problēmu risināšanā.

Frančesko Totti paziņo par aiziešanu no futbola pasaules

Viens no slavenākajiem un atzītākajiem itāļu futbolistiem Frančesko Totti pagājušās nedēļas beigās pēc futbola spēlēs ar emocionālas vēstules lasījumu paziņoja par savas futbolista karjeras beigām. Totti kopš 1998.gada bija Romas futbola komandas kapteinis un viņš vairākkārt ir spēlējis valsts izlasē (tai skaitā arī 2006.gada pasaules futbola čempionātā, kurā Itālija uzvarēja). Savas karjeras laikā Totti piecreiz ir ticis apbalvots kā labākais itāļu futbolists, turklāt 2004.gadā viņš tika iekļauts Starptautiskās futbola federāciju asociācijas (FIFA) 125 pasaules labāko futbolistu sarakstā. Ziņa par Totti karjeras beigām pārsteidza un saskumdināja viņa fanus, kuri steidzās sociālajos tīklos izteikt atzinību un pateicību par Totti 28 gadus ilgušo karjeru.
Šeit vari noklausīties Totti atvadu runu!

Mūžībā aizgājusi stiliste Laura Biagiotti


Pagājušajā piektdienā 73 gadu vecumā mūžībā aizgāja pasaulslavenā itāļu stiliste un modes dizainere Laura Biagiotti. Viņa bija viena no ievērojamākajām zīmola made in Italy pārstāvēm un visā pasaulē bija pazīstama kā “kašmīra karaliene”, pateicoties apģērbos izmantotajiem mīkstajiem un elegantajiem materiāliem. Viņa bija pirmā itāļu stiliste, kas pagājušā gadsimta 80.gados izrādīja savus tērpus Pekinā, lai izkarotu made in Italy vietu Ķīnas tirgū. Laura Biagiotti bija ievērojama arī ar savu lielo mīlestību pret Romu, kuras dēļ viņa pievērsās dažādus Romas kulturvēsturisko objektu restaurācijai.
Vairāk par Lauru Biagiotti uzzini šeit (video) un šeit!

Pagājušā nedēļa Itālijā (22/05/2017)

 

No 1.jūnija ved pesto mērci rokas bagāžā!

Ziemeļitālijas (Ligūrijas reģiona) pilsētas Dženovas slavenākais gardums un suvenīrs ir smaržīgā pesto mērce (pesto alla genovese), un lai šo dārgumu aizsargātu un nodrošinātu tā slavas izplatību ārpus Dženovas un Itālijas robežām, no 1.jūnija Dženovas lidostā stāsties spēkā jauni rokas bagāžas noteikumi: rokas bagāžā drīkstēs vest veikalā pirktu vai mājās gatavotu pesto mērci (trauciņos, kas nepārsniedz 500 ml)! 
Pesto mērce ir Dženovas simbols un tāpēc arī viens no iecienītākajiem suvenīriem, taču rokas bagāžu noteikumu dēļ Dženovas lidostā ik gadu aptuveni 500 pesto burciņas nākas izņemt no rokas bagāžām un turpat lidostā mest ārā. Lai izvarītos no šādas izšķērdības un lai nodrošinātu Dženovas pesto slavu ārzemēs, tika ierosinātas, un beidzot arī pieņemtas, īpašas normas pesto pārvadāšanai: lai varētu veikalā pirkto vai mājās gatavo pestu vest rokas bagāžā no Dženovas lidostas, ir vienkārši jāiegādājas (cena: 50 centi, iegūtie līdzekļi tiks nodoti bezpeļņas organizācijai, kas nodarbojas ar slimu bērnu pārvadāšanu) īpaša etiķete un jāļauj pie bagāžas kontroles burciņu pārbaudīt īpašā aparātā.


Bažas par iespējamu Itālijas “supervulkāna” izvirdumu

Netālu no Neapoles atrodas vieta, kura itāliski tiek dēvēta par “liesmojošajiem laukiem” (Campi Flegrei) un kur notiek ievērojama vulkāniskā aktivitāte. Tam gan nav nekāda sakara ar slaveno Vezuva vulkānu, kas atrodas Neapoles pretējā pusē! Campi flegrei ir 12-15 km plata kaldera (vulkāniskas izcelsmes ar stāvām sienām un salīdzinoši līdzenu pamatu), kuras vietā agrāk atradies ievērojams vulkāns. Pēdējais vulkāna izvirdums šajā vietā ir piedzīvots 1538.gadā, taču zonas vulkāniskā aktivitāte pēdējo 7 gadsimtu laikā tā arī nekad nav pierimusi, turklāt 20.gs. tur ir piedzīvotas pat vairākas zemestrīces.

Pagājušajā nedēļā pētnieki paziņoja, ka nerimstīgā Campi Flegrei aktivitāte liecina par vulkāna izvirdumu, kas gaidāms ne pārāk tālā nākotnē un kuram ir jāsāk gatavoties. Protams, neviens nevar paredzēt, kad izvirdums gaidāms, tomēr vulkāna aktivitāte pēdējā laikā ir īpaši augsta un, kā apgalvo pētnieki, tā tuvojas kritiskai robežai. Pēdējo reizi tik liela Campi Flegrei aktivitāte beidzās ar izvirdumu 1538.gadā. Šis baisais brīdinājums tika sniegts līdz ar aicinājumu atbildīgajām iestādēm uztvert to nopietni un tam attiecīgi gatavoties, jo Campi Flegrei apkārtne nebūt nav tukša – tajā dzīvoti aptuveni 360 tūkstoši cilvēku!12 obligātas vakcīnas bērniem līdz 16 gadu vecumam

Itālijas valdība pagājušajā nedēļā pieņema lēmumu, ka bērniem līdz 16 gadiem obligāti ir jāsaņem 12 vakcīnas.
Jau ilgāku laiku Itālijas publiskajā telpā valdīja skaļas diskusijas par vakcīnu nepieciešamību, tajās iesaistījās ne tikai politiķi, bet arī ārsti un sabiedrībā zināmas personas. Itālijā pēdējos gados ir sarucis vakcinēto bērnu skaits, un tajā pat laikā ir pieaugusi masalu izplatība. Tāpēc, lai cīnītos ar slimību izplatību un zinātniski nepamatotajām ziņām par vakcīnu bezjēdzību un pat kaitīgumu, Itālijas valdība pasludināja 12 vakcīnas par obligātām bērniem līdz 16 gadu vecumam (līdz šim obligātas bijušas vien 4 vakcīnas). Saskaņā  ar jauno likumu, sākot ar šī gada septembri nevakcinēti bērni nevarēs tikt uzņemti valsts bērnudārzos un pirmskolas izglītības iestādēs un šādu bērnu vecākiem tiks piemērots sods.  

 

Itālijas valdība bez maksas piedāvā 103 vēsturiskas ēkas

Itālijas valdība ir nākusi klajā ar neparastu veidu, kā veicināt tūrismu dažādos Itālijas reģionos. Valdība bez maksas piedāvā 103 vēsturiskas ēkas, tai skaitā Viduslaiku pilis, klosterus un torņus. Protams, ne jau kuram katram gribētājam būs iespējams tikt pie šiem piedāvātajiem īpašumiem: interesentiem, lai saņemtu ēku savā īpašumā, ir jāprezentē konkrēts plāns, kā šīs ēkas atjaunot! Šī neparastā piedāvājuma mērķis ir attīstīt tūrismu mazāk zināmās Itālijas zonās, īpaši pievēršot uzmanību tā dēvētajam “lēnajam tūrismam” – riteņbraukšanai un pastaigām, jo piedāvātie īpašumi atrodas uz senām svētceļnieku takām un riteņbraucēju ceļiem.
Lai pieteiktos uz kādu no piedāvātajām ēkām, Tev ir jābūt jaunākam par 40 gadiem un jāiesniedz pārliecinoša ideja un konkrēts plāns, kā ēka tiks atjaunota (tā var kļūt gan par viesnīcu, gan spa, gan jebkādu citu tūrisma objektu) – ja ideja tiks pieņemta, ēka tiks nodota Tavā pārvaldībā uz 9 gadiem (ar iespēju termiņu pagarināt uz vēl 9 gadiem), īpaši pārliecinošiem interesentiem ēka tiks nodota uz 50 gadu ilgu periodu!


Pāvests dodas negaidītās mājas vizītēs

Neparastu pārsteigumu pagājušajā nedēļā saņēma Ostijas (Romas apkārtnē) iedzīvotāji. Viņi gaidījuši vietējo mācītāju, lai tas svētī katru māju un tās iedzīvotājus (šāda māju svētīšana Itālijā ir ļoti izplatīta), taču mācītāja vietā pie durvīm zvana Romas katoļu baznīcas pāvests! Pāvests jokodams atvainojās par traucējumu un svētīja divu daudzdzīvokļu namu iedzīvotājus, radod lielu sajūsmu un priecīgu satraukumu visā apkārtnē!Pagājušā nedēļa Itālijā (15/05/2017)
 

ASV bijušā prezidenta vizīte Itālijā

Pagājušās nedēļas sākumā Ziemeļitālijas lielākajā pilsētā Milānā viesojās bijušais ASV prezidents Baraks Obama. Vizītes mērķis gan nebija politisks: Milānā norisinājās starptautiska līmeņa tikšanās “Food&Chips” saistībā ar inovācijām pārtikas jomā, un tās ietvaros Obama runāja par globālās sasilšanas un klimata pārmaiņu izraisītajām sekām šajā jomā. Cita starpā Obama pievērsa uzmanību arī tādām problēmām kā ienākumu nevienlīdzība un imigrācija, kā arī pastāstīja par savu dzīvi pēc prezidentūras beigām. 


Dalība šajā pasākumā, norāda žurnālisti, iezīmē Obamas atgriešanos uz starptautiskās skatuves pēc garajām un lepnajām brīvdienām, un tas nav nejauši, ka izvēlētais pasākums ir saistīts ar pārtikas teholoģiju un klimata problēmām, nevis ar politiku. Tomēr sava daļa politikas bija arī šajā vizītē, jo viens no svarīgākajiem pasākuma apmeklētājiem bija bijušais Itālijas premjerministrs Matteo Renci (Matteo Renzi), ar kuru, šķiet, Obama ir izveidojis gluži draudzīgas attiecības. Itālijas publiskajā telpā šī Obamas un Renci tikšanās tika plaši apspriesta, jo tas tiek uzskatīts par mērķtiecīgu gājienu, lai atvieglotu Renci plānoto atgriešanos uz politiskās skatuves pēc decembra referenduma izgāšanās.Notiesāts Costa Concordia kapteinis

5 gadu ilgušais tiesais process saistībā ar 2012.gadā notikušo Itālijas kruīza kuģa Costa Concordia avāriju, kurā kuģis uztriecies zemūdens klintij un kā rezultātā gāja bojā 32 cilvēki, noslēdzās pagājušajā nedēļā. Kuģa kapteinis Frančesco Sketīno (Francesco Schettino) tika atzīts par vainīgu avārijas izraisīšanā (viņš esot apzināti veicis bīstamu manevru.... lai izrādītos meitenei!), kā arī pretlikumīgā kuģa pamešanā (pretēji pavēlēm, kapteinis glābšanas laivā pameta grimstošo kuģi), un pagājušajā nedēļā viņam tika piespriesti 16 gadi cietumā.Giro d’Italia turpinājums

Jau pagājušajā nedēļā ziņojām par starptautiskajām riteņbraukšanas sacensībām Giro d’Italia, kas sākās 5.maijā Sardīnijā un par kurām rakstījām pagājušās nedēļas ziņu apskatā. Giro d’Italia turpinās! Svētdien norisinājās sacensību 9.posms (Itālijas vidienē, Abruzzo reģionā). Neviens no itāļu dalībniekiem diemžēl šobrīd neatrodas veiksmīgāko dalībnieku vidū, veiksmīgākais Itālijas riteņbraucējs Vinčenco Nibali pēc svētdienas posma atrodas 5.vietā. Viens no veiksmīgākajiem sacensību dalībniekiem šobrīd ir kolumbiešu riteņbraucējs Nairo Quintana, kurš kļuva par 9.posma uzvarētāju.


Giro d’Italia kopumā ir paredzēts 21 posms, un 10.posms ir gaidāms jau otrdien, 17.maijā, Umbrijas reģionā. Skaties šeit un uzzini vairāk par jaunākajiem rezultātiem, gaidāmajiem posmiem un visu citu, kas saistīts ar
Giro d’Italia! (Ja atrodies Itālijā, sacensībām vari sekot līdzi TV tiešraidē!)Itālijas vilšanās Eirovīzijā

Sestdienas vakarā jau 62.reizi norisinājās Eirovīzijas dziesmu konkurss. Itāliju konkursā pārstāvēja dziedātājs Frančesco Gabāni (Francesco Gabbani), kurš šī gada februārī uzvarēja Sanremo festivālā (par šo festivālu uzzini vairāk šeit). Nedēļu pirms konkursa fināla ne tikai Itālijā, bet visā Eiropā par galveno konkursa favorītu tika uzskatīta tieši Itālijas pārstāvja dziesma “Occidentali’s Karma”, un bukmeikeri prognozēja Itālijas uzvaru, taču Itālijai nācās piedzīvot lielu vilšanos, jo konkursā uzvarēja Portugāles pārstāvis, atstājot Frančesco Gabāni 6.vietā.
Šeit vari noskatīties Itālijas pārstāvja uzstāšanos Eirovīzijā!
2000 eiro samaksa par dzīvošanu Itālijā!?

Pagājušajās nedēļas sākumā pasauli pārsniedza pārsteidzošs piedāvājums: Bormidas ciematiņa (Ziemeļitālijā, Ligūrijā) mērs esot piedāvājis 2000 eiro visiem, kas izvēlēsies dzīvot šajā nomaļajā Itālijas vietā, kas atrodas 420 metrus v.j.l. un kurā dzīvo tikai 394 cilvēki. Uz Bormidu zvanījuši interesenti no visas pasaules, taču, kā izrādās, šis piedāvājums ir maldīgs. 


Ciematiņa mērs patiesībā ir patiešām vēlas cīnīties pret ciematiņa izmiršanu, taču viņš vienkārši ir piedāvājis trīs ēku īri uz izdevīgiem noteikumiem un ar Ligūrijas reģiona pāsvaldību apspriedis iespēju piedāvāt 2000 eiro bonusu cilvēkiem, kas pārvāktos uz mazapdzīvotiem un puspamestiem Ligūrijas ciematiņiem. 


Diemžēl nepatiesā ziņa izplatījās zibens ātrumā un dažu dienu laikā ciematiņa pārvalde saņēma 17 tūkstošus (!) zvanu no interesentiem no visas pasaules, turklāt ciematiņā ieradās vairākas filmēšanas komandas, lai uzņemtu sižetus pa vilinošo piedāvājumu, taču ciematiņa mēram ir nācies sniegt nepatīkamu atbildi: izplatītā ziņa ir nepatiesa, un 2000 eiro piedāvājums ir tikai ideja, kuru mērs grasījies iesniegt Ligūrijas reģiona pašvaldībai. Bormidas ciematiņs nevarot piedāvāt ne samaksu, ne darba iespējas...
No 10. līdz 30.maijam Itālija aptur Šengenas līguma darbību.

Itālija gatavojas nozīmīgajam G7 samitam, kas norisināsies Taormīnā (Sicīlijā) no 26. līdz 27.maijam un kura galvenās tēmas būs pasaules ekonomika, ārpolitika, iedzīvotāju drošība un vides ilgtspējība. Samita dalībnieki ir pasaules demokrātisko lielvalstu (ASV, Lielbritānija, Francija, Itālija, Japāna, Kanāda, Vācija, ES) līderi. 


Drošības apsvērumu dēļ un lai nodrošinātu veiksmīgu pasākuma norisi, Itālija uz 20 dienām (10/05/2017 – 30/05/2017) ir apturējusi Šengenas līguma darbību un atjaunojusi pastiprinātu kontroli gan uz iekšējām, gan uz ārējām robežam. Ja šajā laika posmā gatavojies braucienam uz Itāliju, rēķinies ar pastiprinātām kontrolēm un garākām rindām lidostās!
Pagājušā nedēļa Itālijā (08/05/2017)

Jau 100.reizi Itālijā notiek GIRO D’ITALIA


5.maijā tika uzsākta ikgadējā riteņbraucēju tradīcija Itālijā – Giro d’Italia, tās ir riteņbraukšanas sacensības trīs nedēļu garumā, kuru ietvaros tiek apceļota gandrīz visa Itālija (šogad - 16 no visiem 20 reģioniem), iekļaujot pat abas lielākās Itālijas salas (Sicīliju un Sardīniju).
Šādas sacīkstes pirmo reizi notika jau 1909.gadā un šogad tām ir pienākusi apaļa jubileja – 100 (jo pasaules karu gados sacensības nenotika). Brauciena sākumpunkts katru gadu ir cits, šogad – Alghero (Sardīnijā), taču galapunkts tradicionāli (bet ir izņēmumi) ir Milānā, kur atrodas sporta avīzes “La Gazzetta dello Sport”, kas ir šī ikgadējā pasākuma rīkotāja, redakcija.


Itālijas Giro d’Italia ir viena no trim startptautiski nozīmīgākajām riteņbraukšanas sacensībām (kopā ar Francijas Tour de France un Spānijas Vuelta a España) un tiek pat uzskatīts, ka pēc Otrā pasaules kara Giro d’Italia bija tikpat prestižas sacensības kā pasaulē izslavētā Tour de France. Mūsdienās Itālijas sacensības pasaulē ir mazāk zināmas nekā Tour de France, un šajā sakarā itāļu žurnālisti spriež, ka, par laimi, Giro d’Italia nav ārzemēs “pārdevies” komerciālu mērķu dēļ un tās joprojām ir sacensības, kas apliecina mīlestību pret riteņbraukšanu, kā arī pret Itālijas dabu, valsti un cilvēkiem!

Katrā ziņā sacensību norises laikā šķiet, ka mīlestība pret riteņbraukšanu Itālijā tikai mazliet atpaliek no mīlestības pret futbolu, vismaz agrāk noteikti tā bija, jo visi itāļi, lieli un mazi, sekojuši līdzi sacensību norisei gan pat TV un radio, gan klātienē, apmeklējot tuvumā notiekošās sacensības.

Izpēti karti, kur norādīts šī gada sacensību maršruts! Ja esi Itālijā, varbūt sacensības notiek/notiks kaut kur Tev tuvumā!?


Itālija tuvojas pretrunīgam pašaizsardzības likumam

Jau kādu laiku Itālijā notiek plašas diskusijas par iespējamu pašaizsardzības tiesību paplašināšanu, un pēc pagājušajā nedēļā notikušajām valdības diskusijām šāda iespēja šķiet gluži reāla – ja ieteiktais likums tiks pieņemts (lai tas notiktu, nepieciešams vairākuma atbalsts Senātā), tad Itālijā tiks atļauts ar ieroci šaut mājās pa nakti iekļuvušos zagļus.
Diskusijas sākās pēc tam, kad šī gada martā kāds restorāna īpašnieks Itālijā nošava zagli, kas pa nakti centies restorānā iekļūt. Šis gadījums izraisīja pamatīgu viedokļu vētru, jo daļa sabiedrības un politiķu aizstāvēja īpašnieka tiesības šādi rīkoties, taču citi to nosodīja, jo iekļuvušais zaglis nebija apbruņots un pat nav mēģinājis uzbrukt, viņa laupījums bijis vien maiss pilns ar cigaretēm. Par notikušo tika sākta izmeklēšana saistībā ar slepkavību, tomēr daudzi apgalvo, ka tā bijusi vienkārša pašaizsardzība drošību un dzīvību apdraudošos apstākļos (saskaņā ar šobrīd spēkā esošajiem likumiem, šādu apstākļu esamība ir jāpierāda, lai izvairītos no apsūdzības par slepkavību).
Pagājušajā ceturtdienā Itālijas apakšpalāta izteica piekrišanu likumam, kas ļautu izmantot spēku (arī šaut) mājās pa nakti iekļuvušos zagļus, pat ja tam ir letāls iznākums. Daļa sabiedrības un politiķu kritizē šādu likumu sakot, ka... tiesībām šaut zagļus vajadzētu attiekties arī uz dienu, ne tikai uz nakts stundām. Taču liela daļa sabiedrības stingri iestājas pret šādu likumu vispār, jo tā pieņemšana ne tikai palielinātu pieprasījumu pēc ieročiem, bet arī dotu cilvēkiem pārāk lielu rīcības brīvību, jo veiktās slepkavības varētu gluži vienkārši attaisnot ar nepieciešamību aizstāvēties. Respektīvi, ja šāds likums tiktu pieņemts, kā lai nosaka, vai notikušais bijusi pašaizstāvēšanās pret bīstamu zagli, vai vienkārši aukstasinīga slepkavība!?
Itālijas žurnālisti un kultūras pārstāvji iestājas pret šādu likumu un saka, ka Itālijas tautai ir jāatbild uz nopietnu jautājumu – vai tā grib iet uz priekšu un turpināt demokrātisko ceļu, vai arī atgriezties pagātnē, kur valdīja nerakstītais “aci pret aci, zobu pret zobu” likums? Daudzi turklāt uzskata, ka runas par šādu likumu tiek izmantotas, lai novērstu sabiedrības domas no nopietnām problēmām valstī (bezdarbs, eknomiskā situācija utt.), jo šādā veidā nabadzīgākie Itālijas iedzīvotāji tiek pavērsti viens pret otru, aizmirstot par lielākajiem valsts zagļiem, t.i., tiem, kas sēž valdības krēslos.
Pagājušā nedēļa Itālijā (01/05/2017)

25.aprīļa svinības
 

Pagājušajā otrdienā visā Itālijā ar dažādiem pasākumiem tika atzīmēta ļoti īpaša diena Itālijas vēsturē – atbrīvošanās no fašistiskā režīma 1945.gada aprīlī. Īpaši piemiņas pasākumi un ceremonijas norisinājās visās Itālijas pilsētās, bet svarīgākās svinības notika Itālijas galvaspilsētā, kur Valsts prezidents Serdžo Matarella aicināja savus tautiešu atcerēties to vienotību, kas vadīja itāļus cīņā pret fašismu, kā arī Milānā, jo tieši Milānas atbrīvošana 1945.gada 25.aprīlī iezīmēja itāļu partizānu uzvaru pret fašistiem!
Noskaties Itālijas Aizsardzības ministrijas video par 25.aprīļa svinībām Romā!
Uzzini vairāk par 1945.gada aprīli šeit!

Skandāls par iespējamu NVO sadarbību ar cilvēku kontrabandistiem

Lielu rezonansi Itālijā pagājušajā nedēļā izraisīja itāļu prokurora Karmelo Dzukaro (Carmelo Zuccaro) paziņojums, ka dažas nevalstiskās organizācijas (NVO), kas nodarbojas ar nelegālo imigrantu glābšanu Vidusjūrā, iespējams, finansē tie paši cilvēku kontrabandisti, kas Vidusjūrā iesūta imigrantu laivas. Pašas NVO noliegušas izteiktos apglavojumus un dēvē tos par apmelojumiem, jo bez šo NVO darbības upuru Vidusjūrā būtu daudz vairāk, taču prokurors Dzukaro apliecina, ka viņa apgalvojumiem esot pierādījumi (piemēram, telefonsarunas no Lībijas ar NVO pārstāvjiem), un ir nepieciešams veikt padziļinātu situācijas izmeklēšanu.
Dzukaro apgalvojums ir izraisījis plašu sašutumu un diskusijas – liela daļa Itālijas sabiedrības (tai skaitā rakstnieki un tiesneši) uzskata šo apglavojumu par mēginājumu nomelnot NVO, kas nodarbojas ar cilvēku glābšanu Vidusjūrā, kā arī uzskata šādus apgalvojumus par ļoti aizvainojošiem, jo NVO darbība cilvēku glābšanā ir neaizvietojama un tā būtu augsti jāvērtē, nevis jāapmelo, turklāt Dzukaro ir izteicis savus apgalvojumus, nesniedzot nekādus pierādījumus.

1.maija svinības

Šodien Itālijā, tāpat kā Latvijā, tiek atzīmēts 1.maijs – darba svētki (Starptautiskā strādnieku diena). Šajā dienā Itālijā ir paredzētas vairāku arodbiedrību manifestācijas, lai ne tikai atzīmētu darba svētkus, bet arī lai pievērstu uzmanību Itālijas ne pārāk patīkamajai situācijai šajā jomā (augsts bezdarbs, mazas algas, ēnu ekonomika u.tml.).
Itālijas galvaspilsētā arī šodien, kā jau katru gadu 1.maijā, vispārējās strādnieku arodbiedrības (CGIL, CISL un UIL) rīko vienu no ievērojamākajiem Itālijas 1.maija pasākumiem – bezmaksas koncertu San Giovanni laukumā. Katru gadu pasākumam tiek izvēlēta īpaša tēma (šogad tā ir “Il lavoro: le nostre radici, il nostro futuro”) un ik gadu to apmeklē tūkstošiem interesentu no visas Itālijas. Koncertā piedalīsies daudzi itāļu dziedātāji un tas tiks pārraidīts tiešraidē Rai3 kanālā!
Noskaties video par 1.maiju Romā!
Kāpēc darba svētki tiek svinēti 1.maijā? Uzzini, noskatoties šo video!Pagājušā nedēļa Itālijā (24/04/2017)


“Io sto con Gabriele”

Pirms divām nedēļām, 10.aprīlī, Turcijā tika aizturēts itāļu dokumentālists, žurnālists un režisors Gabriele Del Grande, kurš Turcijā ievāca informāciju  savai nākamajai grāmatai par Sīrijas karu un Islāma valsts rašanos. Del Grande tika aizturēts Turcijā, netālu no Sīrijas robežas, jo viņš esot nelegāli mēģinājis šķērsot Turcijas-Sīrijas robežu (šim apgalvojumam nav nekādu pierādījumu). Žurnālista apcietināšana Itālijā tiek vērtēta kā uzbrukums prese brīvībai - tiek uzskatīts, ka žurnālista aizturēšanas pamatā patiesībā ir viņa pētnieciskā darbība (tai skaitā intervijas ar sīriešu bēgļiem), kas “nav patikusi” Turcijas varasiestādēm.


Pirmo nedēļu par aizturēto Itālijas pilsoni nebija nekādu ziņu, līdz beidzot 18.aprīlī viņam tika atļauts sazināties ar ģimeni Itālijā. Žurnālists apliecināja, ka jūtas labi, taču viņam tikušas atņemtas visas mantas un viņš ir nelikumīgi ieslodzīts, jo pret viņu nav izvirzītas nekādas oficiālas apsūdzības. Šajā dienā Del Grande pieteica bada streiku un aicināja citus darīt to pašu, tādejādi iestājoties pret nelikumīgo Turcijas valdības darbību. Sociālajos tīklos visā Itālijā izskan nemitīgi aicinājumi atbrīvot aizturēto žurnālistu (#iostocongabriele un #FreeGabriele) un pagājušās nedēļas nogalē dažādās Itālijas pilsētās tika rīkoti mītiņi žurnālista atbalstam. Publiskajā telpā tiek izteikta kritika pret Itālijas valdību, kas nav operatīvi rīkojusies un stingri iestājusies pret Turcijas valdības rīcību.
Tikai nedēļas beigās ieslodzītais žurnālists beidzot varējis satikt Itālijas konsulāta pārstāvjus, un šorīt ir paziņots, ka žurnālists ir atbrīvots un ir ceļā uz Itāliju!


Vēsturisks Itālijas tiesas spriedums


Pagājušajā nedēļā visā pasaulē lielu ievērību ieguva kādas Itālijas pilsētas tiesas spriedums, kurā pirmo reizi vēsturē tiek atzīta saistība starp mobila telefona pārmērīgu lietošanu un saslimšanu ar vēzi. Kādam 57 gadus vecam itālim, kuram darba vajadzībām nācies izmantot mobilo telefonu vairākas stundas dienā (3-4 stundas dienā 15 gadus ilgā darba periodā), tika atklāts labdabīgs smadzeņu audzējs, kura dēļ viņš zaudēja dzirdi labajā ausī. Šis Itālijas pilsonis pēcāk vērsās tiesā ar sūdzību, ka pie audzēja vainojama pārmērīgā mobila telefona izmantošana darba vajadzībām. Pirmās instances tiesa, kurā kungs bija vērsies, atzina, ka audzējs visticamāk radies mobila telefona izmantošanas dēļ un ka prasības iesniedzējam ir tiesības uz pabalstu. Lai gan šis spriedums ir apsūdzams, tas ir primais gadījums, kad kāda tiesa atzīst saistību starp mobila telefona lietošanu un saslimšanu ar vēzi; šis spriedums rada precedentu līdzīgu lietu izskatīšanai nākotnē.


Romas 2770.dzimšanas diena

21.aprīlis Itālijā ir Il Natale di Roma – tradicionāli tiek uzskatīts, ka tieši 21.aprīlī 753.gadā p.m.ē. Remuls dibināja Romas pilsētu, līdz ar to šogad tika atzīmēta 2770.”mūžīgās pilsētas” jubileja. Vēstures avoti apliecina, ka jau senajos laikos Romas dzimšanas diena tiku plaši atzīmēta – ir pat saglabājušās 248.gadā par godu Romas 1000.jubilejai kaltas monētas!
Itālijas galvaspilsētas svētki tiek atzīmēti joprojām – svinības piektdien, 21.aprīlī, tika uzsāktas ar simbolisku 2770 (!) balonu palaišanu gaisā, un tai sekoja visa nedēļas nogale pilna ar īpašiem jubilejas gardumiem, pasākumiem un notikumiem!


Godinot šo brīnišķīgo pilsētu, noskaties tai veltītu video!

Pagājušā nedēļa Itālijā (17/04/2017) 

50 gadi kopš Totò nāves

1967.gada 15.aprīlī no šīs pasaules aizgāja Antonio Griffo Focas Flavio Angelo Ducas Comneno Porfiro-genito Gagliardi de Curtis di Bisanzio, kas plašākai publikai Itālija bija pazīstams kā Totò – itāļu komiskā žanra simbols, izcils komiķis un aktieris, kas savas dzīves laikā piedalījies vairāk nekā 90 filmās, pateicoties kurām sev nopelnīja smieklu prinča (il principe della risata) titulu. Totò atveidotie personāži un izspēlētās situācijas (kurās izsmieti bagātnieki, aristokrāti, pārāk oficiālā itāļu valoda u.tml.) joprojām ir saglabājušās “tautas folklorā” – itāļi pat šobrīd, 50 gadus pēc mākslinieka nāves, nav aizmirsuši zīmīgus viņa atveidoto personāžu citātus, un viņa filmās izspēlētās situācijas spēj joprojām uzrunāt un sasmīdināt publiku.Savas dzīves laikā Totò nebija kritiķu iemīļots, taču pēc nāves viņa komiskais talants tika beidzot pienācīgi novērtēts un Totò joprojām tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem itāļu komiķiem. Tieši tāpēc izcilā komiķa 50.nāves gadadiena pagājušajā nedēļā tika dažādos veidos atzīmēta visā Itālijā.
Vairāk par Totò lasi šeit. Skaties šeit un šeit dažas no slavenākajām filmu ainām ar Totò dalību.

Daudzveidīga Lieldienu gaidīšana un svinēšana visā Itālijā

Tāpat kā Latvijā, arī Itālijā pagājušā nedēļa noslēdzās ar Lieldienu svinībām. Kā zināms, Itālija joprojām ir izteikti katoļticīga valsts, līdz ar to visa pagājušā nedēļa (kas Lieldienu gaidās tiek dēvēta par svēto nedēļu – la settimana santa) Itālijā tika pavadīta ar dažādām reliģiskām ceremonijām un pasākumiem. Katram Itālijas reģionam raksturīgi atšķirīgi reliģiskie Lieldienu pasākumi, taču ir arī dažas kopīgas tradīcijas :

-  Piektdienas vakarā visā Itālijā notiek reliģiskas ceremonijas, pieminot krustā sisto Jēzu Kristu. Svarīgākā no šīm cerimonijām, protams, notiek Romā – ap Kolizeju tiek organizēta Via Crucis, kurā tiek pieminēts un simboliski izstaigāts Jēzus sāpju ceļš pirms sišanas krustā un kurā piedalās Katoļu baznīcas pāvests. Skaties šeit šī gada ceremonijas fragmentus!


-  Sestdienas vakarā pēc saulrieta (vai naktī, katrā ziņā pirms saullēkta svētdienas rītā) tiek pieminēta Veglia pasquale – svinīgs dievkalpojums, kurā tiek paziņota un atzīmēta Jēzus Kristus augšāmcelšanās.

- Visā Itālijā ‘Svētā nedēļa’ noslēdzas ar svētku pusdienām svētdien (la Pasqua). Taču arī pirmdiena pēc Lieldienām (la Pasquetta) Itālijā ir īpaša, jo tajā ir pieņemts, ja laikapstākļi atļauj, doties piknikā ārpus mājām!

Atšķirībā no Ziemassvētkiem, Lieldienas nav izteikti ģimeniski svētki, tās ir pieņemts pavadīt arī draugu lokā. To pat apliecina paaudzēs izplatīts itāļu teiciens: Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi!


Pasaulē vecākā cilvēka nāve

Kā zināms, par pasaulē vecāko cilvēku pagājušā gadā oficiāli tika pasludināta itāliete Emma Morano, kura tolaik bija sasniegusi 116 gadu vecumu. Diemžēl, sestdien, 15.aprīlī, Emma Morano aizgājā viņsaulē, būdama 117 gadu un 137 dienu veca. Viņa bija pēdējais joprojām dzīvojošais cilvēks, kas dzimis 19.gadsimtā (1899.gada 29.novembrī). Kad viņai tika vaicāts, kāds ir viņas ilgdzīvošanas noslēpums, Emma Morano atbildējusi - viņas ēšanas paradumi (trīs olas dienā, gaļa), kā arī tas, ka viņa nav precējusies!

Lai nu kā, Emma Morano nodzīvojusi raibu dzīvi – pārdzīvojusi sava mīļotā nāvi 1.pasaules karā un vēlāk sava vienīgā bērna nāvi, izglābusies no vardarbīga vīra, dzīvojusi 3 gadsimtos, pārdzīvojusi divus pasaules karus, kā arī vairāk nekā 90 Itālijas valdības!
Vairāk par Emmu Morano šeit, šeit (angliski) un šeit (itāliski).Pagājušā nedēļa Itālijā (11/04/2017)

Sorrentino “Jaunais pāvests” un filma par Berluskoni 

Pasaulslavenais itāļu režisors Paolo Sorrentino (kura filma “Dižais skaistums” 2014.gadā saņēma Oskara balvu un ieguva pasaules slavu) šobrīd gatavo 2.sezonu savam kritiķu un skatītāju apjūsmotajam seriālam “Jaunais pāvests”, kas vēsta par varas spēlēm un aizkulisēm mūsdienu Vatikānā. Pagājušajā nedēļā Sorrentino sniedza interviju itāļu laikrakstam “La Repubblica”, kurā stāstīja par savu pāvestu (kuru seriālā atveido Džūda Lovs), par to, kāpēc pievērsies televīzijai un seriāliem, kā arī paziņoja par saviem kino projektiem – Sorrentino gatavo filmu par bijušo Itālijas premjerministru Silvio Berluskoni, un Berluskoni atveidos neviens cits kā Toni Servillo (galvenās lomas atveidotājs vairākās citās Sorrentino filmās, tai skaitā arī filmā “Dižais skaistums”).
Lasi visu interviju šeit!

Salone del mobile e Fuorisalone 2017

Pagājušajā nedēļa Milānā norisinājās visā pasaulē unikāls pasākums 4 Starptautisks mēbeļu dizaina festivāls (Salone del mobile 2017); no 3. līdz 9.aprīlim pasākuma ietvaros norisinājās 450 dažādi pasākumi, kuros piedalījās 650 dizaineru un vairāk nekā 2 tūkstoši (no kuriem liela daļa bija ārvalstu) ekspozīcijas. Festivāla ietvaros tika izrādīti mēbeļu un interjera dizaina un tehnoloģiskie jaunumi un bija iespējams sastapt iecienītākos itāļu un  ārzemju zīmolus. Iepriekšējos gados festivālā ir piedalījušies arī dizaineri no Latvijas!


Paralēli mēbeļu un dizaina izstādei jau vairākus gadus dažādās Milānas vietās dizaina festivāla laikā tiek rīkots tā dēvētais Fuorisalone – neformāli svētki, tikšanās, koncerti, izstādes, instalācijas kā arī daudzi citi mākslas un kultūras pasākumi, kas ik gadu pulcē interesentu tūkstošus. Fuorisalone ir dzimis spontāni 80.gados, pateicoties dizaineru un mākslinieku pūlēm un interesei, un šobrīd tas ir  ievērojami paplašinājies. Šim pasākumam nav viena noteikta organizatora un tā ietvaros notiekošie pasākumi nav iekļauti festivāla oficiālajā programmā, taču bieži vien tā ir tieši Fuorisalone darbība, kas piesaista tūkstošiem apmeklētāju no visas pasaules.


Salone e Fuorisalone šobrīd ir kļuvis par starptautiski atzītu un iecienītu pasākumu, kuru apmekle ne tikai paši dizaineri, bet arī tūkstošiem interesentu (šogad – vairāk nekā 340 tūkstoši apmeklētāju)! Daži itāļu žurnālisti pat izteikušies, ka Milānas dizaina nedēļa ir visādā ziņā ievērojamāka nekā Modes nedēļa, kas divreiz gadā norisinās turpat, Milānā.
Ieskats pagājušā gada dizaina festivālā: šeit un Fuorisalone šeit.


Vēsturisks atklājums zem Romas ielām

Jaunas metro līnijas izveides darbu laikā Romā pagājušās nedēļas sākumā strādniekus pārsteidza negaidīts atklājums – vairāk nekā 17 metru dziļumā tika atrakts Senās Romas Republikas laika akvedukts, kurš būvēts 3.gs.p.m.ē. Akvedukts ticis atdalīts un drīzumā tiks izstādīts publiskai apskatei.
Atklājums tika veikts pateicoties divu arheologu darbībai, kuri pārbaudīja pazemes slāņus pirms darbu uzsākšanas. Mums šāda lietu kārtība varētu šķist neparasta, taču Itālijā arheologu darbība ir neaizvietojama, jo, kā zināms, Romas un visas Apenīnu pussalas vēsture ir ļoti sena un notikumiem bagāta, un tiešas vai netiešas vēsturiskas liecības Itālijas teritorijā ir atrodamas it visur, līdz ar to pašus itāļus pārlieku neizbrīna šādi seni atradumi Romas pazemē.
Vairāk foto šeit.9.aprīlis, “palmu svētdiena”

Svētdiena pirms Lieldienām Itālijā tiek dēvēta par palmu svētdienu (domenica delle palme), līdz ar to sākas Lieldienu svētā nedēļa (la settimana santa), kurā katoļticīgie atzīmē un pieminē Jēzus Kristus pēdējas dzīves dienas pirms viņa sišanas krustā.
Kāda ir šīs dienas saistība ar palmām? Pēc Katoļu baznīcas tradīcijām (saskaņā ar Jāņa evanģēliju), šajā dienā Jēzus Kristus ēzeļa mugurā ieradies Jeruzālemē un vietējo ļaužu pūlis viņu sagaidījis un godinājis, svinīgi vicinot palmu zarus.

Pagājušā nedēļa Itālijā (03/04/2017)

David di Donatello kino balvas

Pagājušās pirmdienas vakarā Romā tika pasniegtas Itālijas kinoakadēmijas gada balvas David di Donatello. Tā ir Itālijas svarīgākā balva par saniegumiem kino, un mazais Dāvida statujas atveidojums tiek pasniegts jau kopš 1956.gada.  Balva tiek pasniegta vairāk nekā 20 dažādās kategorijās, svarīgākās no tām un to šī gada ieguvēji:
-    Labākais aktieris pirmā plāna lomā: Stefano Accorsi (par filmu Veloce come il vento)
-    Labākā aktrise pirmā plāna lomā: Valeria Bruni Tedeschi (par filmu La pazza gioia)
-    Labākais režisors: Paolo Virzì (par filmu La pazza gioia)
-    Labākā filma: La pazza gioia (ieskats filmā šeit)

Dāvida statuju par mūžā ieguldījumu šogad saņēmi pasaulslavenais itāļu aktieris Roberto Benigni.
Balvas pasniegšanas vēsturē visvairāk balvas (7) saņēmuši tādi aktieri kā Alberto Sordi, Vittorio Gassman un Margherita Buy, no filmās visdāsnāk apbalvotā (10 balvas) bijusi 2008.gada Andrea Molaioli filma La ragazza del lago.


Vienīgais “u pick” tulpju dārzs Itālijā 

Kāds holandiešu pāris Milānā ir radījis Itālijā pirmo tulpju dārzu, kurā aug 250 tūkstoši tulpju. Pagājušajā nedēļā dārzs tika atvērts interesentiem – iegādājoties ieejas biļeti (divu tulpju vērtībā – 3 eiro), ir iespējams dārzu izstaigāt un pat saplūkt tulpes pašu priekam! Šis ir izveidotā “u pick” (burtiski – tu plūc) dārza galvenais mērķis – dot apmeklētājiem iespēju pašiem plūkt tulpes (par attiecīgu samaksu: 1 tulpe maksā 1,5 eiro) un nest tās mājās!
Dārzs gan jāsteidz apmeklēt laicīgi, jo tulpju ziedēšanas laiks nav ilgs – paši dārznieki ziņo, ka aprīļa beigās tulpju ziedēšanas jau būs beigusies.
Vairāk informācijas šeit un foto šeit.


Prinča Čārlza un pāvesta vizītes zemestrīču izpostītajās Itālijas vietās.

Pagājušajā nedēļas nogalē Velsas princis Čārlzs kopā ar sievu Kamillu apmeklēja Amatriči, nelielo Itālijas kalnu ciematiņu, kuru 24.augusta naktī izpostīja zemetrīce. Princis Čārlzs runāja ar glābšanas darbos iesaistītajiem palīgiem, apskatīja iedzīvotāju pagaidu dzīves vietas un izteica cerību par pilsētiņas drīzu atdzimšanu.
Tajā pašā laikā Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks apmeklēja Emīlja-Romanja (Emilia-Romagna) reģionu, lai pieminētu tur pirms 5 gadiem notikušo zemestrīci. 2012.gada zemestrīce nodarīja lielus postījumus kultūrvēsturikajam mantojumam, taču 5 gadu laikā šim Itālijas reģionam ir izdevies atgūties un atjaunot vēsturiskas ēkas un objektus.


Pagājušā nedēļa Itālijā (27/03/2017)


Romas līgumu 60.gadadiena

Sestdien, 25.martā, 27 ES dalībvalstu (izņemot Lielbritāniju) līderi  satikās Itālijas galvaspilsētā, lai atzīmētu Romas līgumu 60.gadadienu. 27 ES līderi tikšanās ietvaros parakstīja kopīgu deklarāciju, kuras mērķis ir palielināt vienotību un sadarbību dalībvalstu starpā, kā arī sasniegt tos ideālus, par kuriem sapņojuši tā dēvētie “Eiropas tēvi” (ES dibinātāji). Dienu pēc tikšanās Itālijas žurnālisti spriež, ka tikšanās nav devusi nekādus īpašus rezultātus, un turpina izskanēt bažas par Eiropas nākotni pēč Lielbritānijas izstāšanās. Tiek uzskatīts, ka ES ir iestājusies krīze un sestdien notikusī tikšanās nav devusi cerību uz drīzu krīzes atrisinājumu.

1957.gada 25.martā 6 Eiropas valstu (Itālija, Francija, Beļģija, Luksemburga, Nīderlande un Vācijas Federatīvā Republika) pārstāvji satikās Romā un parakstīja tā dēvētos Romas līgumus (Trattati di Roma), ar kuriem tika nodibināta Eiropas Ekonomiskā kopiena un Eiropas Atomenerģijas kopiena. Romas līgumi līdz ar 1951.gada Parīzes līgumu (ar kuru tika nodibināta Eiropas ogļu un tērauda kopiena) ir pamatā Eiropas Savienības izveidei.
Noskaties šo video par svarīgākajiem notikumiem un līgumiem, kas ir ES izveides pamatā!


Pāreja uz vasaras laiku.

26.marta naktī ne tikai Latvijā, bet arī Itālijā notika pāreja uz vasaras laiku – pulksteņi tika pagriezti par vienu stundu uz priekšu. Itālijā gan tas netiek dēvēts par vasaras laiku, bet gan par ora legale. Turpretim ziemas laiks, kas iestāsies 29.oktobrī, itāliski tiek dēvēts par ora solare.
 

 Pagājušā nedēļa Itālijā (13/03/2017)

Jauns Etnas izvirdums

Jau marta sākumā Sicīlijas salu pārsteidza neliels Etnas vulkāna izvirdums, un pēdējo nedēļu laikā no vulkāna ik pa laikam nākušas lavas straumes. Pagājušajā ceturtdienā slavenais Itālijas vulkāns atkal izrādīja savas spējas, diemžēl šoreiz notikušais izvirdums nebija tik pat nekaitīgs kā iepriekšējais. Ceturtdien pētnieki un BBC žurnālisti atradās Etnas vulkānā tieši tajā brīdī, kad pēkšņi notika negaidīts izvirdums, kuru bēgošajiem operatoriem izdevies nofilmēt (skaties šeit). Notikušā rezultātā daži cilvēki guva ievainojumus, taču tie nebija dzīvībai bīstami. Vulkāns joprojām ir aktīvs un nelieli izvirdumi novēroti arī pēdējās dienās.

Itālijas apvienošanas gadadiena

Piektdien, 17.martā, tika atzīmēta Itālijas apvienošanas gadadiena – šajā dienā 1861.gadā Apenīnu pussala pirmo reizi tika apvienota vienotā Itālijas karalistē (Regno d’Italia). Kopš 2002.gada 17.marts tiek atzīmēts kā “Giornata dell’Unità nazionale, della Costituzione, dell’inno e della bandiera”, taču tā nav valsts brīvdiena. Lielas svinības tiek rīkotas tikai svarīgākajās apaļajās gadadienās (pēdējo reizi – 2011.gadā, kad tika atzīmēti 150 gadi kopš Itālijas apvienošanas), taču nelieli atceres pasākumi tiek rīkoti katru gadu: Valsts prezidents un Ministru prezidents svinīgā ceremonijā nolika vainagu pie Vittoriano pieminekļa Romā, un ceremonijas izskaņā gaisā tika atveidots Itālijas karogs.19.marts – tēvu diena Itālijā

Vakar, 19.martā, Itālijā tika atzīmēta tēvu diena. Kristietībā 19.marts ir Svētā Jāzepa diena, Jāzeps bija Jēzus Kristus tēvs, tāpēc Itālijā un dažās citās katoļticīgajās valstīs (Spānijā un Portugālē) šī diena tiek svinēta kā tēvu diena. Šajos svētkos, tāpat kā citos itāļu svētkos, galvenās tradīcijas saistās ar ēdieniem – dažādos Itālijas reģionos šajā dienā pieņemts likt galdā dažādus gardumus, piemēram, Centrālitālijā 19.martā tēvi tiek cienāti ar le zeppole (mīkstas un saldas maizītes ar kafijas krēma pildījumu). Par dažādiem tēvu dienam saldumiem uzzini vairāk šeit.

Pasakains saulriets Salento (Apūlijā)

Itālijas “zābaka papēdī” pagājušajā nedēļā novērots brīnišķīgs, pavasarīgs saulriets - Jonijas jūrā grimstošā saule izskatījusies kā ugunīga bumba! Salento (Apūlijas reģiona dienviddaļa), pateicoties savai atrašanās vietai, ir gluži maģiska vieta Itālijā, jo tajā var redzēt gan saullēktu, gan saulrietu jūrā – saullēktu Adrijas jūrā un saulrietu Jonijas jūrā.
Vairāk foto – šeit.
Pagājušā nedēļa Itālijā (13.03.2017)

Tilta sabrukums Itālijas vidienē.

9.martā Itālijas centrālajā daļā uz autoceļa A14, netālu no Ankonas Marke reģionā, notika traģisks negadījums – remontarbu laikā sabruka pār autoceļu esošais viadukts. Negadījuma rezultātā gājis bojā precēts pāris, kuri atradās automašīnā zem tilta, un divi strādnieki tika ievainoti. Notikusī traģēdija izraisīja asas diskusijas par Itālijas infrastruktūru kvalitāti, turklāt tiek uzskatīts, ka pēc nesenājām zemestrīcēm 2016.gada novembrī un 2017.gada janvārī nav tikušas veiktas atbilstošas struktūras kvalitātes pārbaudes. Tikpat asi tiek kritizēts lēmums remontdarbu laikā neapturēt satiksmi uz autoceļa, kas atradās tieši zem tilta - ja satiksme būtu slēgta, notikušajā nebūtu cilvēku upuru. Pēc notikušā ir uzsākta kriminālizmeklēšana.

Agresīvi protesti Neapolē.


Sestdien, 11.martā, nacionālistiski noskaņotās Itālijas partijas Lega Nord (Ziemeļlīga) līderis Matteo Salvini apmeklēja Neapoles pilsētu Dienviditālijā (šī bija pirmā Salvini tikšanās ar Dienviditālijas iedzīvotājiem). Salvini vadītā partija asi iestājas pret ES, kā arī pret imigrantu uzņemšanu, kā arī izsaka atbalstu jaunajam ASV prezidentam Donaldam Trampam. Atbalstu Salvini partijai šobrīd izsaka tikai neliela daļa itāļu; Dienviditālijā Salvini partijai nav daudz piekritēju, arī Neapolē Salvini netika īpaši viesmīlīgi uzņemts – pilsētas mērs sākotnēji pat nav gribējis savās telpās uzņemt Ziemeļlīgas līderi, un iedzīvotāji izgāja pilsētas ielās, lai protestētu pret Salvini vizīti. Protesti lielākoties bija mierīgi, taču dažviet protesti izvērtās par agresīvu sacelšanos, kurā nācās iejaukties arī policijai, izmantojot pret nemierniekiem asaru gāzi. Daži nemiernieki tikuši arestēti, un sestdienas vakarā sacelšanās ir norimusi.

Globālās sasilšanas draudi Venēcijā.

Jauns pētījums par globālās sasilšanas efektiem ziņo, ka 100 gadu laikā viens no Itālijas lielākajiem dārgumiem – Ziemeļitālijas pasakainā pilsēta Venēcija – pazudīs zem ūdens, jo līdz 2100.gadam, ja vien netiks apturēta globālā sasilšana, Vidusjūras ūdens līmenis pacelsies par 140 cm. Šis baisais pareģojums atdzīvina diskusijas par nepieciešamiem uzlabojumiem Venēcijas infrastruktūrā, lai to pasargātu no iespējamiem plūdiem. Šajā sakarā ir vērts atgādināt par nākotnes Itālijas karti, kas jau ilgu laiku klejo internetā un rāda, kā mainīsies Itālijas ģeogrāfija un krasta līnija tuvāko 100 gadu laikā – pazudīšot ne tikai Venēcija, bet arī citas piejūras pilsētas un apdzīvotas vietas.
Meklē karti šeit.Iemīļots itāļu mūziķis piedalās Romas sakopšanā.

Pārsteidzošs un pat patīkams skats svētdienas, 12.marta, rītā pavēries Romā – slavenais un tautā iemīļotais itāļu mūziķis un dziedātājs Francesco de Gregori ar grābekli rokā piedalās sava kvartāla sakopšanā kopā ar citiem iedzīvotājiem. Tas nav ne publicitātes pasākums, ne piespiedu darbs – kvartāla iedzīvotāji brīvprātīgi vienojušies savām rokām sakopt to Romas daļu, kurā paši dzīvo!
Meklē foto šeit.
Brīnumains skats Pozitāno

Tūristu iecienītajā Dienviditālijas pilsētiņā Pozitāno, Amalfi piekrastē, Kampānijas reģionā, sestdien, 11.martā, pavērās brīnišķīgs dabas skats – mēness ar ģeometrisku precizitāti iekārtojies tieši kalnā esošājā caurumā!
(Attēls no: skatīt šeit)

Pagājušā nedēļa Itālijā (06.03.2017)

“Resnā otrdiena” un karnevāla noslēgums.

Februāra beigas šogad Itālijā iezīmēja ļoti svarīgu notikumu - karnevāla noslēgumu! Karnevāla periods ar dažādiem pasākumiem aizsākās jau februāra sākumā, bet svētku kulminācija ar maskām, parādēm un citiem pasākumiem visā Itālijā tika atzīmēta 28.februārī, tā dēvētajā “Resnajā otrdienā” (Martedi Grasso). Nākamajā dienā pēc šīm svinībām (1.martā) saskaņā ar Katoļu baznīcas tradīcijām sākās  gavēnis, kas ilgst 40 dienas, līdz pat Pūpolsvēdienai (šogad - 9.aprīlis). Taisnības labad gan jāsaka, ka mūsdienu Itālijā gavēnis “pilnā apmērā” tiek ievērots salīdzinoši maz!


Apelsīnu kaujas Ivrejā, Pjemontes reģionā.

Katrā Itālijas pilsētā un ciemā karnevāla beigas tiek atzīmēts ar atšķirīgām un pat ļoti neparastām izdarībām. Piemēram, Ivrejas pilsētā Ziemeļitālijā karnevāla pēdējās trīs dienas bija apelsīnu pilnas. Burtiski, jo Ivrejā pagājušās nedēļas sākumā norisinājās apelsīnu kaujas - neparastos tērpos ģērbušies dalībnieki atveido kauju starp “labo un ļauno”, starp tirāniskajiem valdniekiem un dumpīgo tautu. Šīs tradīcijas izcelsme ir neskaidra; šķiet, ka tā aizsākusies Viduslaikos, kad tauta, dumpojoties pret pastāvošo varu, ielās mētājuši pupas, taču kaut kad 19.gs. pupas tikušas aizstātas ar apelsīniem. Interese par šo pasākumu bija milzīga - tāpat kā citus gadus, arī šoreiz uz Ivreju devušies tūkstošiem interesentu, kuriem tika noteikts pasākuma laikā valkāt sarkanas cepures, jo šī atpazīstamības zīme ir vienīgais veids, kā nodrošināties pret nejaušiem apelsīnu uzbrukumiem un savainojumiem!
→ Skaties šeit, kā šī gada apelsīnu kauja izskatījusies!
Etnas izvirdums Sicīlijā.

Sicīlijas slavenais vulkāns Etna pagājušajā otrdienā, 28.februārī, pārsteidza Itāliju ar krāšņu izvirdumu, ko īpaši skaistu padarīja uz vulkāna joprojām guļošais sniegs. Par laimi, izvirdums bijis salīdzinoši neliels: tas nenodarīja nekādus psotījumus un nepagrūtināja gaisa satiksmi tuvākajās lidostās. Etna vulkāns ir 3329 m augsts, un tas joprojām ir aktīvs. Pēdējais nopietnais Etnas izvirdums sākās 1991.gadā, un tas ilga 473 dienas (līdz ar to tas bija 20.gs. Ilgākais vulkāna izvirdums).
Izvirduma tiešraide: šeit.
 Foto: šeit un šeit.Itāļu dīdžēja nāve - diskusija par un pret eitanāziju.

Pagājušajā nedēļā Itālijas publiskajā telpā norisinājās aktīva diskusija par un pret eitanāziju, kuru izraisīja itāļu dīdžeja DJ Fabo veiktā eitanāzija kādā Šveices klīnikā. DJ Fabo pēc neveiksmīga ceļu satiksmes negadījuma tika neatgriezeniski savainots, tāpēc vēlējās cienīgi nomirt, nevis dzīvot mokās. Itālijā eitanāzija ir aizliegta, tāpēc DJ Fabo devās uz Šveici, kur tā ir atļauta. Šis notikums izraisīja plašu rezonansi Itālijā. Daudzi izteica savu atbalstu DJ Fabo izvēlei, kā arī savas dusmas par politiķu klusēšanu šajā jautājumā, īpaši tāpēc, ka DJ Fabo neilgi pirms savas nāves bija lūdzis Itālijas prezidentam tiesības “nomirt ar cieņu”. Taču tajā pašā laikā tikpat aktīvi savu viedokli aizstāvēja eitanāzijas pretinieki, galvenokārt Romas katoļu baznīca, kas stingri iestājas pret jebkāda veida pašnāvību, uzskatot to par grēku.