IL NOTIZIARIO

Kas šobrīd notiek Itālijā? L'ITALII piedāvā jaunu sadaļu ar aktuālu informāciju par svarīgāko, interesantāko, neparastāko un skaistāko šodienas Itālijā! Katras nedēļas sākumā izvēlēsimies un apkoposim, mūsuprāt, L'ITALII lasītājiem saistošākās ziņas, par pagājušo nedēļu Itālijā. Lai padarītu mūsu ziņu apkojumus Tev saistošus un noderīgus, dod mums ziņu, kādas Itālijas aktualitātes interesē tieši Tevi!

Sagatavojusi: Ieva Smiļģe 


09/05/2024

Kopš šī gada 25.aprīļa tūristiem var nākties maksāt ieejas biļeti Venēcijā 5 eiro apmērāLai samazinātu vienas dienas tūristu skaitu un mudinātu ceļotājus palikt Venēcijā vairākas dienas, nevis dažas stundas, no šī gada aprīļa beigām līdz jūlija vidum (14.jūlijam) Venēcijas pašvaldība veic eksperimentu, liekot vienas dienas ceļotājiem laikā no plkst.8.30 līdz plkst.16.00 maksāt 5 eiro par ieeju Venēcijas vecpilsētā nedēļas noslogotākajās dienās (sestdienās un svētdienās). Par ieeju nebūs jāmaksā vien 1. un 2.jūnijā, kad tiek atzīmēta Itālijas Republikas proklamēšanas diena.

Pirmajā maksas dienā 25.aprīlī Venēciju apmeklēja aptuveni 80 tūkstoši cilvēku, no tiem tikai 7 tūkstošiem ieeja bija par maksu.


Maksa tiek piemērota tikai Venēcijas vecpilsētas apmeklējumam, par došanos uz Venēcijas lagūnu vai uz Venēcijas salām nav jāmaksā.


Ieejas maksa ir jāmaksā visiem tūristiem, kuri ir sasnieguši 14 gadu vecumu un kuri plāno apmeklēt Venēciju vienas dienas laikā. Tiem, kas ir rezervējuši naktsmīnes Venēcijā un tur paliek pa nakti, par ieeju nav jāmaksā. Tāpat no samaksas ir atbrīvoti vietējie iedzīvotāji,tie, kas Venēcijas pašvaldībā ir maksājuši nekustamā īpašuma nodokli, skolēni un studenti, kas mācās Venēcijas vecpilsētā, kā arī tie, kuriem tur ir darba vieta.


Ir izveidota īpaša vietne https://cda.ve.it/en/, kurā pirms došanās uz Venēciju tuvākajās nedēļas nogalēs ir jāveic apmaksa vai arī jānorāda atbilstošais izņēmuma iemesls. Abos gadījumos tiks izsniegt QR kods, kas būs jāuzrāda kontroles gadījumā.
06/05/2023

GIRO D'ITALIA


Šodien, 6.maijā, jau 106.reizi sākas Giro d’Italia: starptautiskas riteņbraukšanas sacensības trīs nedēļu garumā, kuru ietvaros tiek apceļota gandrīz visa Itālija. Sacensības ir iedalītas 21 posmā, kuru kopējais garums ir 3448 km

Šogad sacensību starta signāls tiks dots Itālijas vidienē, Abruzzo reģionā, gleznainās Adrijas jūras piekrastē. Giro d'Italia noslēgsies 28.maijā Romā.
Giro d’Italia, kas pirmo reizi norisinājās 1909.gadā, ir viena no trim startptautiski nozīmīgākajām riteņbraukšanas sacensībām (kopā ar Francijas Tour de France un Spānijas Vuelta a España). Itālijas velobrauciens gan ir starptautiski mazāk zināms nekā Tour de France, un šajā sakarā itāļu žurnālisti spriež, ka, par laimi, Giro d’Italia nav ārzemēs “pārdevies” komerciālos nolūkos un tās joprojām ir sacensības, kas apliecina mīlestību pret riteņbraukšanu, kā arī pret Itālijas dabu, valsti un cilvēkiem! 

Sacensību norises laikā pat šķiet, ka mīlestība pret riteņbraukšanu Itālijā tikai mazliet atpaliek no mīlestības pret futbolu, vismaz agrāk noteikti tā bija, jo visi itāļi, lieli un mazi, sekojuši līdzi sacensību norisei gan televizoru ekrānos un radio, gan klātienē, apmeklējot tuvumā notiekošās sacensības.

Ja atrodies Itālijā, pievērs uzmanību – varbūt kāds Giro d’Italia posms norisinās Tev tuvumā!

03/02/2022

Itālija XXIV Ziemas olimpiskajās spēlēsJau rīt, 4.februārī Ķīnas galvaspilsētā Pekinā sāksies XXIV Ziemas olimpiskās spēles, kas noslēgsies 20.februārī. Kā vienmēr, cīņā par medaļām aktīvi piedalīsies arī Itālija, kuru šoreiz pārstāv 118 sportisti 14 (no 15) disciplīnās.

Kamēr vēl gaidām šī gada rezultātus, piedāvājam nelielu ieskatu Itālijas olimpiskajā vēsturē!

Pēdējās Ziemas olimpiskajās spēlēs pirms 4 gadiem itāļi atgriezās mājās ar 10 medaļām, bet savu rekordu Itālija sasniedza 1994.gada olimpiskajās spēlēs, kurās ieguva kopumā 20 medaļas (7 no tām - zelta medaļas).

Pēc medaļu kopskaita Itālija ieņem 12.vietu - tai kopumā ir 124 olimpiskās medaļas (40 zelta, 36 sudraba un 48 bronzas). Savu pirmo medaļu - zelta medaļu skeletonā - Itālija saņēma jau 1948.gadā.

Ziemas olimpisko spēļu disciplīna, kurā Itālija ir sasniegusi labākos rezultātus (un visvairāk zelta medaļu, 14), gluži nepārsteidzoši, ir kalnu slēpošana (itāliski - lo sci alpino), bet visvairāk medaļu kopumā (35) itāļi ir ieguvuši distanču slēpošanā (itāliski - lo sci di fondo). 

Citas itāļiem ļoti veiksmīgas discpilīnas ir kamaniņu braukšana, bobslejs un šortreks, bet viena no disciplīnām, kurās itāļi vēl nekad nav bijuši veiksmīgi ir hokejs!

Sākot ar rītdienu, seko līdzi Latvijas un Itālijas panākumiem Pekinā!

07/12/2020

LA SCALA sezonas atklāšana!

Šodien, 7.decembrī, kā jau katru gadu norisināsies pasaulslavenā Milānas operteātra LA SCALA sezonas atklāšana, taču šoreiz tā būs pavisam atšķirīga - aiz slēgtām durvīm un televīzijas tiešraidē!

Ierastā operas uzveduma vietā šogad ir sagatavota īpaši televīzijas skatītājiem paredzēta mūzikas un dejas izrāde "A riveder le stelle", kas būs skatāma Itālijas RAI 1 kanālā šodien, plkst.17.00 pēc Itālijas laika (tiešraide būs pieejama arī Latvijas Radio 3).

Citu pasaulslavenu mākslinieku starpā koncertā uzstāsies izcilās latviešu dziedātājas Elīna Garanča, Kristīne Opolais un Marina Rebeka, kā arī latviešu dejotājs Timofejs Andrijašenko! Koncertā būs klausāmi Rossini, Pucini, Verdi, Čaikovska, Vāgnera un citu izcilu komponistu darbi.

Koncerta nosaukumam ir izvēlēta cerību pilna frāze (burtiski tulkojot - atkal redzēt zvaigznes), kas patiesībā ir pēdējā frāze Dantes "Ellē" ("Inferno" no "Dievišķās komēdijas")!
11/04/2020


Lieldienu svinības šogad visā pasaulē būs atšķirīgas no ierastajām. Īpaši izjustas šīs atšķirības ir Itālijā, kur Lieldienas tradicionāli raksturo bagātīgas pusdienas plašā ģimenes lokā un dažnedažādi reliģiski pasākumi visas svētās nedēļas ietvaros (uzzini vairāk šeit), taču šogad visiem zināmu iemeslu dēļ tas nav iespējams un ir jāatrod citādi veidi, kā, neizejot no mājām un nesatiekot klātienē radus un draugus, padarīt šo dienu svinīgu un īpašu!

Lai gan restorāni visā Itālijā ir slēgti apmeklētājiem, liela daļa no tiem (tai skaitā picērijas) joprojām piedāvā ēdienu piegādi uz mājām – vairāk nekā puse itāļu (53%) pēdējā mēneša laikā ir šo iespēju izmantojusi un restorāni apliecina, ka pieprasījums pēc šī pakalpojuma ir ievērojami palielinājies kopš ierobežojumu sākuma. Līdz ar to, ja ir vēlme savā ikdienā ienest restorāna gaisotni vai padarīt citādu Lieldienu maltīti, itāļiem ir iespēja no restorāniem pasūtīt īpaši Lieldienām sagatavotu maltīti vai arī tikai atsevišķus meistaru pagatavotus Lieldienu gardumus (piemēram, tradicionālo Lieldienu šokolādes olu vai Lieldienu dūjas formas kēksu). 

Dati par itāļu iepirkšanās paradumiem epidēmijas laikā liecina, ka liela daļa itāļu šajā laikā ir sevī atklājusi agrāk neizzinātus pavāru talantus: kā izrādās, kopš ierobežojumu sākuma miltu tirdzniecība Itālijā ir palielinājusies par 185%! Ne velti arī manās mājās šobrīd ir vairāk miltu paku nekā jebkad, un šobrīd veikalos ne milti, ne raugs nemaz vairs nav atrodams! Tas nozīmē, ka savu pašizolācija laiku itāļi ir izlēmuši pavadīt virtuvē! Lieldienu gaidās tas dod itāļiem iespēju jaunatklāt Lieldienu maltītes vienkāršību un pašiem mēģināt to pagatavot. Piemēram, daudzas ģimenes beidzot var pievērsties olu vārīšanai un krāsošanai, ko ierastajā ikdienas steigā citus gadus neizdodas, un, nevarot paļauties uz mammu un vecmammu kulinārijas prasmēm, izmēģināt savus spēkus tradicionālas Lieldienu maltītes (kas Itālijā tradicionāli iekļauj kādu jēra gaļas ēdienu) pagatavošanā!

Kā zināms, Lieldienas ir galvenokārt reliģiski svētki, īpaši Itālijā, kur katoļu tradīcijas ir paaudžu paaudzēs dzīļi iesakņojušās. Parasti Lieldienu svinības Itālijā ir visas kopienas svētki  - tiek organizēti dievkalpojumi un dažādi reliģiski rituāli un pasākumi, taču šoreiz visi pasākumi ir atcelti, baznīcas apmeklētājiem ir slēgtas un Lieldienas tiek pavadītas mājās! Piemēram, tradicionālā Via Crucis, kas Lielās piektdienas vakarā tiek rīkota Romā, pie Kolizeja, skatītāju pūļu klātienē, vakar vakarā notika Vatikānā, kur to viens pats tukšā Svētā Pētera laikumā vadīja Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks. Tāpat ikgadējais pāvesta vadītais Lieldienu dievkalpojums notiks bez publikas un svētdien, plkst.11.00 (pēc Itālijas laika) būs pieejams tiešraidē skatītājiem visā pasaulē. 
Pāvesta via crucis vienatnē
Tāpat Lieldienu svētdienas vakarā mums visiem Latvijā, Itālijā un citur pasaulē ir iespēja rast kopības sajūtu, skatoties izcilā itāļu tenora Andra Bočelli koncertu tukšā Milānas Domā svētdien, plkst.19.00 pēc Itālijas laika (koncerta tiešraide būs pieejama šeit). Pats tenors šo uzstāšanos ir nodēvējis nevis par koncertu, bet gan par Lieldienu lūgšanu, lai vienotu visu pasauli šajā grūtajā brīdī un kopīgi rastu cerību! 


Lai nu kā katrs izlemtu šīs Lieldienas pavadīt, ir skaidrs, ka svētku noskaņas radīšanai lielai nozīmē būs pašu itāļu izdomai un fantāzijai, lai rastu iespēju šo dienu padarīt īpašu un atšķirīgu, neizejot no mājas – piemēram, neatteikties no svētku maltītes un tradicionālās Lieldienu olas atvēršanas, uz vienu dienu atvadīties no ērtajām māju drēbēm un no skapja dziļumiem izvilkt svētku tērpu, krāsot olas un realizēt citas Lieldienu aktivitātes mājas apstākļos (meklē idejas šeit) vai arī vienkārši šajā dienā atrast jaunu vietu (piemēram, viesistabu vai balkonu) svētdienas maltītes baudīšanai!15/08/2019


Tūristiem Romā šobrīd ir jābūt ļoti uzmanīgiem!

Kopš 5.jūlija ir aizliegts sēdēt uz viena no iecienītākajiem Romas apskates objektiem - Spāņu kāpnēm! Tāpat uz kāpnēm nedrīkst ieturēt maltīti, dzert vai smēķēt! Par aizlieguma neievērošanu paredzēts naudas sods no 160 līdz 400 eiro.
Stingrie noteikumi ir pieņemti, lai aizsargātu UNESCO pasaules mantojuma objektu, kurš tūristu nevīžības dēļ ik dienas cieta bojājumus un tika aprakts atkritumos un ēdienu paliekās.
Ja dodies uz Romu baudīt vasaras noslēgumu, cieni pilsētas vēsturiskās vietas un pievērs uzmanību jaunajām uzvedības normām!


07/05/2019


Daļa visā pasaulē atzītā itāļu seriāla "Gomorra" tiks filmēta Rīgā!

Viens no populārākajiem un kritiķu atzītākajiem seriāliem Itālijā šobrīd ir "Gomorra", kas vēsta par Itālijas noziedzīgās organizācijas kamoras dzīvi Neapolē un citviet Itālijā un pasaulē. Seriāla scenārija autors ir itāļu rakstnieks un žurnālists Roberto Saviano, kurš jau 2006.gadā sarakstīja tā paša nosaukuma grāmatu, patiesu un skarbu vēstījumu par Itālijas mafijas aizkulisēm, un kopš tā laika, mafijas apdraudēts, dzīvo miesassargu ielenkumā. Seriāls debitēja 2014.gada un ātri ieguva gan skatītāju, gan kritiķu atzinību ne tikai Itālijā, bet arī citviet pasaulē. Jaunākās, ceturtās, sezonas noslēgumā tika atklāts, ka jauna stāstījuma nodaļa tiks veidota citā formātā - filmā "L'Immortale", kas jau šī gada beigās nokļūs uz kino ekrāniem. Kā ziņo itāļu mediji, filmēšana sāksies jau 17.maijā Romā, un vēlāk daļa filmas tiks filmēta ne tikai Neapolē, bet arī Rīgā!
12/04/2019

Itāļu saldās Lieldienas


Itāļiem šogad gaidāmas ļoti saldas Lieldienas, jo nesen veikta aptauja liecina, ka Lieldienu dūjas kēksam un milzīgajām šokolādes olām itāļi plāno tērēt 420 miljonus (!) eiro! Iegūtie dati liecina, ka divas trešdaļas itāļu ģimeņu svētkos plāno apēst vismaz vienu colomba kēksu, tāpēc to tirdzniecība vien šajā Lieldienu periodā sasniegs 170 miljonus eiro!  Tiek paredzēts, ka visās Itālijā tiks atvērti un nogaršoti 16 miljoni šokolādes olu, kuru kopējā vētība pārsniegs 250 miljonus eiro! Līdz ar to gardas Lieldienas gaidāmas nevien patērētājiem, bet arī tirgotajiem!Salone un Fuorisalone Milānā


         


Ja atrodies Itālijā, šobrīd ir vērts apmeklēt Milānu, jo šajās dienās tā ir kļuvusi par pasaules dizaina un kultūras dzīves galvaspilsētu!
No 8. līdz 12.aprīlim Milānā norisinās Salone del Mobile, ikgadējais Starptautiskais mēbeļu dizaina festivāls, kura ietvaros ievērojamākie Itālijas un pasaules zīmoli izrāda mēbeļu un interjera dizaina un tehnoloģiskos jaunumus. Kā jau katru gadu to papildina Fuorisalone – unikāls un spontāni dzimis notikums, kas ietver visu Milānas kultūras dzīvi un piesaista tūkstošiem apmeklētāju. Neformāli svētki, tikšanās, koncerti, izstādes, instalācijas kā arī neskaitāmi citi mākslas un kultūras pasākumi visdažādākajās Milānas vietās. Kā saka paši milānieši, Fuorisalone ir vienreizēji kultūras svētki, kuriem līdzīgi nekur citur nav atrodami un kuri tāpēc vismaz vienreiz dzīvē ir jāizbauda!Jaunumi no Itālijas 10/09/2018


Noslēdzies 75.Venēcijas kinofestivāls

Sestdien, 8.septembrī, tika paziņoti 75.Venēcijas kinofestivāla balvu ieguvēji, kurus izvēlējās žūrija ar oskaroto režisoru Giljermo Del Toro (Guillermo Del Toro, pagājušā gada Zelta Lauvas ieguvēju) priekšgalā.

Zelta Lauvas ieguvējs Alfonso Kuarons
Jau iepriekš ziņojām, ka apbalvojumu par mūža ieguldījumu kinomākslā šogad saņēma kanādiešu režisors Deivids Kronenbergs. Labāko aktieru titulu šogad ieguva britu aktrise Olīvija Kolmane (Olivia Colman) un amerikāņu aktieris Vilems Dafo (Willem Dafoe), bet festivāla galveno apbalvojumu Zelta Lauvu ieguva Alfonso Kuarona filma “Roma” – melnbalta filma par pagājuša gadsimta 70.gadiem Meksikas galvaspilsētas Romas kvartālā, kurā uzaudzis pats režisors. Šī ir pirmā reize, kad Venēcijas festivāla prestižo apbalvojumu saņem video straumēšanas servisa Netflix radīta filma, kura jau sākot ar decembri būs pieejama Itālijas Netflix lietotājiem. Šis fakts izraisījis plašas diskusijas par sarežģītajām kinomākslas un interneta televīzijas attiecībām. 

Itālija, kura festivālā piedalījās ar trim filmām, diemžēl šogad ir palikusi bez balvām.

Ieskats filmā “Roma” – šeit. 
Pirmais Starbucks ver durvis Itālijā 

Par spīti ilgstošai itāļu pretestībai beidzot tas ir noticis – visā pasaulē iecienītais Starbucks ir atvēris savu pirmo kafejnīcu Itālijā, modes galvaspilsētā Milānā, vēsturiskā pasta ēkā Cordusio laukumā. 

Milānas Starbucks gan ir pavisam atšķirīgs no citiem, kurus pierasts redzēt Eiropā un Amerikā – tas ir starp trim lielākajām Starbucks kafejnīcām pasaulē (līdz ar Sietlā un Šanhajā atrodamajām). Milānas kafejnīcā ir iespējams baudīt ne tikai kafiju, bet arī tradicionālo Milānas aperitīvu, kā arī novērot kafijas pupiņu grauzdēšanas procesu.
Starbucks Reserve Roastery Milānā

Ieskaties Milānas Starbucks šeit.


Lai gan pirms 35 gadiem Starbucks ķēde tika radīta, iedvesmojoties tieši no itāļu kafijas kultūras, Itālijā ilgstoši valdīja (un turpina valdīt) liela pretestība Starbucks ienākšanai itāļu tirgū, jo šis amerikāņu kafijas zīmols Itālijā tiek plaši kritizēts par kafijas zemo kvalitāti un pārmērīgi augsto cenu. Itāļi turpina kaislīgi aizstāvēt savu kafijas kultūru un atsakās pielāgoties globalizācijas tendencēm.  Taču tam par spīti, Starbucks beidzot ir izdevies iekļūt Itālijā un tuvākā gada laikā tiek plānota jaunu kafejnīcu atvēršana Milānā. Laiks rādīs, vai zīmols Itālijā gūs tādus pašus panākumus kā citur pasaulē.


Jaunumi no Itālijas 30/08/2018

Atklāts 75.Venēcijas kinofestivāls!

Aizraujoša ziņa kino gardēžiem! Vakar, 29.augustā, tika atklāts 75.Venēcijas kino festivāls!
Tas ir vecākais kinofestivāls pasaulē (tiek organizēts jau kopš 1932.gada), un līdz ar Kannu un Berlīnes festivāliem tas ir viens no prestižākajiem notikumiem kino pasaulē. Festivāla organizators jau kopš pašiem pirmsākumiem ir Venēcijas biennnāle (La Biennale di Venezia), kas dibināta 1895.gadā un ir atbildīga ne tikai par šī kinofestivāla norisi, bet arī par citiem ievērojamiem notikumiem Venēcijas un pasaules kultūras dzīvē (Venēcijas mākslas biennāle, Venēcijas arhitektūras biennāle u.c.).
Venēcijas kinofestivāla mērķis ir izrādīt aktualitātes starptautiskajā kino visās tā formās, godalgot nozīmīgākos šīs jomas pārstāvjus, kā arī sniegt labāku izpratni par kino vēsturi. Kinofestivāls šogad tika atklāts ar režisora Deimiena Šazela (godalgotās filmas “La La Land” režisors) jaunāko filmu “First Man” par pirmo cilvēku uz mēness Nīlu Ārmstrongu (galvenās lomas atveidotājs - Raiens Goslings).

Jau zināms, ka Zelta Lauvu par mūža ieguldījumu kinomākslā šogad saņems kanādiešu režisors Deivids Kronenbergs. Šīs un citu balvu pasniegšana notiks festivāla pēdejā dienā, 8.septembrī. Ziņas no Itālijas 30/07/2018

Sapņu darbs saldummīļiem – Nutella Itālijā meklē 60 degustētājus!

Nutella ražotājs Ferrero Itālijā meklē 60 ne-profesionāļus Ferrero produktu, to starpā Nutellas, degustēšanai. 60 izredzētajiem, kuru pienākumos ietilps slavenā lazdu riekstu krēma sastāvdaļu nogaršošana, būs jāstrādā divas dienas nedēļā Ferrero uzņēmuma galvenajā ēkā Albā, Pjemontes reģionā. Vienīgās prasības kandidātiem – nekādas alerģijas un prasme strādāt ar datoru. Darba sākums – 30.septembris.

Slavenā Nutellas ēšanas aina no Nanni Moretti filmas "Bianca".
Šī ir pirmā reize, kad šādu darbu Ferrero piedāvā plašākai publikai, līdz šim nepieciešamības gadījumā degustēšanas pienākumus veica jau esošie darbinieki. Taču šoreiz Ferrero īpaši meklē ne-profesionālus degustētājus jeb vienkāršos patērētājus, līdz ar to nekāda iepriekšējā pieredze un īpašas prasmes šajā jomā netiek prasītas.

Ja šis ir Tavs sapņu darbs, sūtī CV uz e-pastu alba@openjob.it, tematā norādot “RIF.ALB01”. Darbs sāksies 30.septembrī, kad izvēlētie kandidāti uzsāks 3 mēnešu kursu, lai “uztrenētu” savas garšas un smaržas spējas!


Itāļi masveidā dodas brīvdienās!


Augusts Itālijā tradicionāli ir brīvdienu mēnesis – daudzi uzņēmumi un veikali ir slēgti, un itāļi dodas brīvdienās pie jūras vai kalnos. Šajās pēdējās jūlija dienās augusta brīvdienu tuvošanās ir skaidri redzama – uz valsts lielākajiem autoceļiem veidojas milzu rindas, un, dodoties uz iecienītākajiem tūrisma galamērķiem, jārēķinās ar lieliem cilvēku pūļiem!

Līdz ar to, ja šobrīd atrodies Itālijā, gatavojies paaugstinātai satiksmei, garām rindām un cilvēku pūļiem!


Kāpēc augusts Itālijā ir brīvdienu mēnesis? Lasi šeit!
Jaunumi no Itālijas 13/07/2018

  Sapnis piepildījies: Krištianu Ronaldu pievienojas Juventus futbola komandai

           Pagājušajā nedēļā Itāliju sasniedza ziņa, kas iepriecināja visus vietējos medijus un futbola fanus – A sērijas futbola klubam Juventus (no Turīnas) izdevies noslēgt vairāk nekā 100 miljonus eiro vērtu darījumu par Ronaldu, kurš šobrīd spēlē Real Madrid rindās, pievienošanos vienam no labākajiem Itālijas futbola klubiem.
     
            Sajūsma par noslēgto darījumu Itālijas medijos un futbola fanu pulkā ir milzīga, jo tiek uzskatīts, ka tas nesīs pozitīvas pārmaiņas ne tikai Juventus klubam, bet visam Itālijas futbolam, jo Ronaldu ir ne tikai izcils futbolists, bet arī viens no slavenākajiem pasaules iedzīvotājiem ar 300 miljoniem sekotāju sociālajos tīklos.
Itāļu fani ir sajūsmā par Ronaldu pievienošanos Juventus klubam


          Dažās aprindās gan līgums ar Ronaldu saņēma krasi pretēju reakciju – Juventus noslēgtais darījums izprovocējis itāļu automašīnu markas Fiat darbinieku streiku. Gan Juventus, gan Fiat pieder vienam un tam pašam uzņēmumam Exor, un Fiat darbinieki, kuriem jau ilgstoši ir nācies cīnīties ar nopietnām ekonomiskām grūtībām, asi kritizē uzņēmuma lēmumu tērēt miljonus viena futbolista dēļ, nevis lai uzlabotu vairāku tūkstošu darbinieku ekonomiskos apstākļus.

·         Eiropas vecākais cilvēks – vecmāmiņa no Apūlijas reģiona

Par Eiropas vecāko un par trešo vecāko cilvēku pasaulē (pēc divām japānietēm) ir kļuvusi Marija Džuzepa Robuči jeb nonna Peppa no Apūlijas reģiona Dienviditālijā. Vecmāmiņai Peppai ir  115 gadi, viņa ir dzimusi 1903.gadā, viņai ir 5 bērni, 9 mazbērni un 16 mazmazbērni. Viņa kopā ar vīru vadīja kafejnīcu savā dzimtajā pilsētā Poggio Imperiale, un 2015.gadā viņai tika piešķirts goda mēra tituls, līdz ar to nonna Peppa ir arī Itālijas vecākais mērs.
Vecmāmiņa Peppa - Eiropas vecākais cilvēks


Itāļu ilgdzīvošanas noslēpums jau ilgu laiku nodarbina pētnieku prātus, taču joprojām nav izdevies saprast, kas tieši ļauj itāļiem tik ilgi dzīvot. Visdrīzāk par to jāpateicas vairākiem elementiem – veselīgajai Vidusjūras diētai, Itālijas klimatam, iedzīvotāju ikdienas paradumiem, kā arī ģenētiskiem faktoriem. Nonna Peppa apgalvo, ka joprojām ir pie labas veselības, jo ēd maz un veselīgi, nedzer alkoholu un nekad nav smēķējusi. Jaunumi no Itālijas 06/07/2018

Itālijas prestižāko literāro prēmiju pēc 15 gadu pārtraukuma pirmo reizi saņem sieviete!

Vakar, 5.jūlijā, tika paziņoti Itālijas nozīmīgākā literārā apbalvojuma Premio Strega uzvarētājs: šogad tā ir rakstniece Helēna Janeceka (Helena Janeczek) ar savu romānu ”La ragazza con la Leica”, kas ir vācu fotogrāfes Gerdas Taro biogrāfija. Šī uzvara ir ļoti nozīmīga vairāku iemeslu dēļ – pirmkārt, pirmo reizi kopš 2003.gada par Premio Strega ieguvēju ir kļuvusi sieviete, otrkārt, pirmo reizi pēdējo gadu laikā uzvarētājromanu izdevusi viena no mazāk zināmajām Itālijas izdevniecībām (Guanda), nevis viena no lielajām, kā citus gadus.

Ebreju un poļu izcelsmes rakstniece ir dzimusi Vācijā un kopš 1983.gada dzīvo Itālijā. Viņa izlēma rakstīt par Gerdu Taro un par pagājušā gadsimta 30.gadiem Spānijas pilsoņu kara laikā, jo, viņasprāt, Gerda Taro ir brīvas un neatkarīgas sievietes simbols. 
Šī gada Premio Strega ieguvēja Helēna Janeceka.


Par Premio Strega un tās vēsturi uzzini vairāk šeit.


Ziņas no Itālijas 28/05/2018

·         Giro d’Italia noslēgums
Giro d'Italia Romā (lapresse)

Vakar, 27.maijā, Romā noslēdzās Giro d’Italia, starptautiski nozīmīgas un prestižas riteņbraukšanas sacensības, kuru ietvaros trīs nedēļu garumā tiek apceļoti (gandrīz) visi Itālijas reģioni. Par sacensību uzvarētāju pirmo reizi kļuva britu sportists Kriss Frūms (Chris Froome), kurš jau četras reizes ir triumfējis prestižajās Tour de France sacensībās un pagājušajā gadā ieguva čempiona titulu arī Vuelta a Espana sacensībās, kas ir trešās ievērojamākās pēc Francijas un Itālijas līdziniecēm.

Jāpiebilst, ka sacensību pēdējais posms Romā bija daudz īsāks nekā sākotnēji paredzēts, jo dalībnieki krasi iebilda pret Romas ielu kritisko stāvokli  - sportistiem daudzviet ceļā nācās saskarties ar ne tikai traucējošiem, bet arī bīstamiem nelīdzenumiem un caurumiem asfaltā.

·         Jauna politiskā krīze Itālijā

Kopš 4.marta vēlēšanām Itālija joprojām ir bez valdības, taču pagājušajā nedēļā Itālijas politiskajā situācijā pavīdēja cerību stars: populistiskās Pieczvaigžņu kustības (Movimento 5 Stelle) un labējās Ziemeļu līgas (Lega Nord) koalīcija prejerministra amatam izvirzīja 53 gadus veco akadēmiķi un juristu Džuzepe Konte (Giuseppe Conte). Valsts prezidents Serdžo Mattarella izvirzīto kandidatūru pieņēma un jau ceturtdien tika uzsāktas sarunas par iespējamajiem jaunās valdības ministriem.

  Svētdienas vakarā Konte Valsts prezidentam iesniedza sarakstu ar izvēlētajiem ministru kandidātiem, bet prezidents, izmantojot saskaņā ar Itālijas konstitūciju piešķirtās veto tiesības, noraidīja Paolo Savona kandidatūru ekonomikas ministra amatam, iebilstot pret Savonas eiroskeptiskajiem uzskatiem.
Itālijas prezidents Mattarella un bijušais premjerministra kandidāts Konte

    Šī iemesla dēļ Konte paziņoja par atteikšanos no valdības veidošanas un ministru prezidenta amata, līdz ar to Itālijas politiskā situācija ir atgriezusies sākotnējā strupceļā. Turklāt prezidenta lēmums ir pamatīgi saniknojis abas koalīcijas partijas, kas pārmet prezidentam pārspīlētu iejaukšanos, Ziemeļu līgas līderis Matteo Salvini pieprasa atkārtotu vēlēšanu rīkošanu. Lai gan šāda iespējamība netiek pilnībā izslēgta, Mattarella sola meklēt citus kandidātus valdības vadītāja amatam. Šodien uz tikšanos ar Mattarellu dodas ekonomisks, bijušais Starptautiskā Valūtas fonda darbinieks Karlo Kottarelli, kuram iespējams varētu tikt uzticēta pagaidu valdības veidošana, lai gan tiek apšaubītas viņa spējas iegūt parlamenta atbalstu.

·         Ikgadējās atvērto durvju dienas vīna darītavās

Aizvadītajā nedēļas nogalē visā Itālijā norisinājās cantine aperte – atvērto durvju dienas vīna darītavās, kur varēja izzināt vīna ražošanas procesu un nogaršot dažādus vīnus, baudot vīnogulāju izraibinātās ainavas. Uzzini vairāk šeit!
Kā jau katru gadu, vīna cienītāju un tūristu interese par pasākumu bija milzīga, līdz ar to nav šaubu, ka pasākums tik rīkots arī nākamgad – kā vienmēr, maija pēdējā nedēļas nogalē!


·         “Uzklausu mīlasstāstus. Bezmaksas”

Milānas ielās ir iespējams sastapt kungu labākajos gados Salvino Sagone, kurš piedāvā brīvu krēslu un dzirdīgas ausis: Salvino tur rokās uzrakstu “Uzklausu mīlasstāstus. Bezmaksas” un gaida nepazīstamus garāmgājējus, kas būtu gatavi apsēsties un uzticēt svešiniekam savu stāstu. Atklātie stāsti netiek ne pierakstīti, ne ierakstīti, jo Salvino mērķis nav tos izpaltīt tālāk, bet vienkārši uzklausīt. Tāpat Salvino nekautrējas atklāt savu skaisto mīlasstāstu – kā 1977.gadā iepazinies ar savu Emmu Milānā, kā pirmajā tikšanās reizē abi pārgalvīgi devušies uz pusdienām Venēcijā un kopš tā laika vairs nav šķīrušies!
Šo kungu iespējams sastapt Milānas ielās (La Repubblica)
Jaunākās ziņas 10.05.2018

Ir sācies ikgadējais GIRO D’ITALIA 

4.maijā tika uzsākta ikgadējā riteņbraucēju tradīcija Itālijā – Giro d’Italia, tās ir riteņbraukšanas sacensības trīs nedēļu garumā, kuru ietvaros tiek apceļota gandrīz visa Itālija. Šogad sacensības ir iedalītas 21 posmā, kuru kopējais garums ir 3562,9 km, un pirmo reizi to vēsturē sacensību starts notika ārpus Eiropas robežām – Jeruzalemē (bet jau 13.reizi – ārpus Itālijas). Jeruzalemē norisinājās pirmie trīs sacensību posmi, un šodien, 10.maijā, Sicīlijā norisinās sestais posms. Giro d’Italia noslēgsies 27.maijā Romā.

Giro d’Italia, kas pirmo reizi norisinājās 1909.gadā un šogad tiek rīkota 101.reizi,  ir viena no trim startptautiski nozīmīgākajām riteņbraukšanas sacensībām (kopā ar Francijas Tour de France un Spānijas Vuelta a España). Mūsdienās Itālijas sacensības pasaulē ir mazāk zināmas nekā Tour de France, un šajā sakarā itāļu žurnālisti spriež, ka, par laimi, Giro d’Italia nav ārzemēs “pārdevies” komerciālu mērķu dēļ un tās joprojām ir sacensības, kas apliecina mīlestību pret riteņbraukšanu, kā arī pret Itālijas dabu, valsti un cilvēkiem! Sacensību norises laikā pat šķiet, ka mīlestība pret riteņbraukšanu Itālijā tikai mazliet atpaliek no mīlestības pret futbolu, vismaz agrāk noteikti tā bija, jo visi itāļi, lieli un mazi, sekojuši līdzi sacensību norisei gan televizoru ekrānos un radio, gan klātienē, apmeklējot tuvumā notiekošās sacensības.

Ja atrodies Itālijā, pievērs uzmanību – varbūt kāds Giro d’Italia posms norisinās Tev tuvumā!


Mūžībā aizgājis ievērojamais itāļu režisors Ermanno Olmi

Pagājušās nedēļas izskaņā 86 gadu vecumā mūžībā aizgāja kinorežisors Ermanno Olmi, kurš tika uzskatīts par vienu no izcilākajiem mūsdienu Itālijas kino pārstāvjiem.
Ermanno Olmi (1931-2018)
Par viņa ievērojamāko darbu tiek uzskatīta 1978.gada filma “L’albero degli zoccoli” par Ziemeļitālijas zemnieku dzīvi 18.gadsimta beigās. Filma saņēma Kannu kinofestivāla Zelta palmas zaru un ir iekļauta starp 100 labākajām itāļu filmām. Pēdējais Olmi kinodarbs bija 2014.gada filma “Torneranno i prati” par itāļu karavīru dzīvi uz frontes līnijas Pirmā pasaules kara laikā. 


Vairāk nekā divus mēnešus pēc vēlēšanām Itālija joprojām ir bez valdības


Lai gan parlamenta vēlēšanas Itālijā norisinājās jau 4.martā, vadošajām partijām joprojām nav izdevies vienoties par jaunās valdības izveidi. Populistiskā Pieczvaigžņu kustība un labējā Ziemeļu līga atsakās veidot kopēju koalīciju, un, neskatoties uz vairākkārtējām pārunām ar partiju līderiem, Itālijas prezidents Serdžo Matarella joprojām nav saņēmis pārliecinošu piedāvājumu valdības izveidei. Šī iemesla dēļ nedēļas sākumā Matarella paziņoja par neitrālas valdības izveidi, kas varētu vadīt valsti līdz gada beigām. Ja parlaments šādu valdību noraidītu, itāļiem nāktos atgriezties pie vēlēšanu urnām. Lai no šāda rezultāta izvairītos, abas partija vakar lūdza 24 stundas laika, lai mēģinātu rast savstarpēju vienošanos par valdības izveidi.
Itālijas prezidents Serdžo MattarellaJaunākās ziņas no Itālijas 27/04/2018

Romas 2771.dzimšanas diena

Saskaņā ar vēstures liecībām, 21.aprīlī 753.gadā p.m.ē. tika dibināta Romas pilsēta, tāpēc šī gada 21.aprīlī “mūžīgā pilsēta” atzīmēja savu 2771.dzimšanas dienu. Kā jau jebkura nozīmīga jubileja, arī šī tika atzīmēta godam – ar dziesmām, dejām, izrādēm un citiem kultūras pasākumiem, kuros piedalījušies vismaz 70 tūkstoši svinētāju! Tāpat kā iepriekšējos gados, svinības noslēdzās ar simbolisku 2771 balona palaišanu gaisā!25.aprīlis – Itālijas atbrīvošanas diena!
Šajā nedēļā ar dažādiem pasākumiem visā Itālijas teritorijā tika atzīmēts viens no svarīgākajiem notikumiem pagājuša gadsimta Itālijas vēsturē – fašistiskā režīma sakāve un atbrīvošanās no vācu nacistu okupācijas 1945.gadā. Tāpēc ik gadu 25.aprīlī tiek svinēta Atbrīvošanas diena (Festa della Liberazione) un īpaši tiek pieminēti partizāni, itāļu brīvprātīgie, kas bija galvenie varoņi brīvības izcīnīšanā!
Sīkāk par šo laika periodu Itālijā vari uzzināt L’ITALII bloga sadaļā VĒSTURE (šeit)!Jauna Paolo Sorrentino filma par Silvio Berlusconi!
Uz Itālijas kino ekrāniem būs skatāma jauna talantīgā itāļu režisora Paolo Sorrentino filma “Loro”! Interese par to ir ļoti liela, jo filma vēsta par skandalozā itāļu uzņemēja un politiķa Silvio Berluskoni personīgās un publiskās dzīves notikumiem, un galveno lomu tajā spēlē viens no ievērojamākajiem mūsdienu itāļu aktieriem Toni Servillo. Filma būs skatāma divās daļās: pirmā daļa “Loro 1” Itālijas kinoteātros iznāca šonedēļ, 24.aprīlī, bet otrā daļa “Loro 2” būs skatāma no 10.maija.

Paolo Sorrentino par saviem iepriekšējiem darbiem ir ieguvis starptautisku atzinību: viņš ir ieguvis 4 Eiropas kino balvas, 5 Itālijas kinoakadēmijas “Dāvidus” un 2014.gadā viņa filma “Dižais skaistums” (“La grande bellezza”) saņēma Zelta Globusu un Oskara balvu kā labākā filma svešvalodā. Arī šajā Sorrentino filmā galveno lomu atveidoja Toni Servillo. 
Aina no filmas: Toni Servillo Berluskoni tēlāPavasarīgas ziņas no Itālijas 17/04/2018

Milānas tulpju dārzs iedvesmo jaunas “u pick” iespējas

Iedvesmojoties no Milānas “u pick” tupju dārza panākumiem, līdzīgi tulpju dārzi jau ir radīti arī citās Itālijas pilsētās (Romā un Florencē). Papildus tam, šogad pirmo reizi Milānā ir izveidots 2,5 hektārus liels augļu dārzs, kurā šobrīd zied aptuveni divi tūkstoši augļu koku: āboli, aprikozes, plūmes, bumbieri, persiki un ķirši. Kad augļu būs gatavi, milāniešiem un pilsētas viesiem būs iespēja ar groziņu rokās to izstaigāt un saplūkt līdzņemšanai pašu izvēlēto augļu kompozīciju, par kuru tiek samaksāts pie izejas, balstoties uz tās svara.
Ideju realizē Milānas biloģiskā saimniecība FruttaInCampo ar mērķi dot pilsētniekiem iespēju kaut uz vienu dienu atgriezties pie dabas un izbaudīt dabīgi augušu (bez ķīmiskām un citādi kaitīgām vielām) un svaigi novāktu augļu vērtību un lielisko garšu!


Starptautiskās tenisa zvaigznes Romas pilsētas ielās

Piazza del Popolo Romas centrā
No 7. līdz 20.maijam Romā norisināsies Italian Open – ikgadējs starptautisks tenisa turnīrs, kas tiek rīkots kopš 1930.gada un kas ir otrs prestižākais uz māla seguma aizvadītais turnīrs (pēc Roland-Garros).
Šogad turnīra norisē ieviests pārsteidzošs jaunums – pirmskvalifikācijas spēles pirms turnīra sākuma (5.maijā) tiks aizvadītas Romas centra ielās, precīzāk vēsturiskajā Piazza del Popolo laukumā, kas atrodas paša pilsētas sirdī un ir iecienīts tūristu apskates punkts. Vēl gan nav precizēts, vai laukumā notiekošas spēles būs brīvi pieejamas jebkuram interesentam, vai tomēr par tām būs jāmaksā. 
Turnīra spēles, kā ierasts, norisināsies sporta kompleksā Parco del Foro Italico, un tajā piedalīsies tādas tenisa zvaigznes kā Serēna Viljamsa, Novaks Džokovičs un Rafaels Nadals.


Salone del mobile un Fuorisalone Milānā

No šodienas, 17.aprīļa, līdz 22.aprīlim Milāna kļūst par pasaules dizaina galvaspilsētu, jo tur norisinās Salone del Mobile – otrs nozīmīgākais pasākums Milānā pēc modes nedēļas, ikgadējais Starptautiskais mēbeļu dizaina festivāls! Festivāla ietvaros tiek izrādīti mēbeļu un interjera dizaina un tehnoloģiskie jaunumi, ir iespējams iepazīt un sastapt ievērojamākos Itālijas un vispasaules zīmolus.


Šonedēļ Milānā tiek gaidīti vairāk nekā 300 tūkstoši tūristu, jo ievērojamo mēbeļu dizaina festivālu papildina Fuorisalone – unikāls un spontāni dzimis notikums, kas ietver visu Milānas kultūras dzīvi. Fuorisalone, radies pagājuša gadsimta 80.gados, ir neformāli svētki, tikšanās, koncerti, izstādes, instalācijas kā arī neskaitāmi citi mākslas un kultūras pasākumi visdažādākajās Milānas vietās. Šim pasākumam nav viena noteikta organizatora, un tā ietvaros notiekošie neskaitāmie un savstarpēji atšķirīgie pasākumi nav iekļauti festivāla oficiālajā programmā, taču bieži vien tā ir tieši Fuorisalone darbība, kas piesaista tūkstošiem apmeklētāju no visas pasaules, jo, kā saka paši milānieši, Fuorisalone ir vienreizēji kultūras svētki, kuriem līdzīgi nekur citur nav atrodami un kuri tāpēc vismaz vienreiz dzīvē ir jāizbauda!

Uzzini vairāk šeit!Ziņas no Itālijas 25/03/2018


Pasniegti Itālijas kinoakadēmijas “oskari”

Trešdienas, 21.marta, vakarā Romā tika pasniegtas David di Donatello balvas: Itālijas kinoakadēmijas balvas, kas tiek pasniegtas jau kopš 1956.gada, par iepriekšējā gada sasniegumiem Itālijas kino.  
Šogad lielāko nomināciju skaitu (15!) bija ieguvusi neapoliešu muzikālā komēdija “Ammore e Malavita” (ieskats filmā), kas ieguva 5 Dāvida statujas, tai skaitā nominācijā “labākā filma”. Par labāko aktrisi pirmā plāna lomā tika atzīta Jasmine Trinca par filmu “Fortunata”, bet par labāko aktieri – Renato Carpentieri par filmu “La tenerezza”. 


Solis uz priekšu Itālijas valdības veidošanā

Sestdienas rītā tika sperts nozīmīgs solis Itālijas valdības veidošanas procesā: tika ievēlēti parlamentu palātu priekšsēdētāji. Par apakšpalātas priekšsēdētāju tika ievēlēts populistiskās “Pieczvaigžņu kustības” pārstāvis Roberto Fico, bet par senāta priekšsēdētāju kļuva Elisabetta Alberti Casellati, tuva Berluskoni draudzene un viņa partijas “Forza Italia” pārstāve. Casellati ir pirmā sieviete Itālijas Republikas vēsturē, kas ieņem šo augsto valsts amatu (senāta priekšsēdētājs vienlaicīgi ir viceprezidents, līdz ar to tas ir otrs augstākais valsts amats pēc Valsts prezidenta).
Lai valdības veidošana varētu sākties, tuvākajās nedēļās tiek gaidīts Valsts prezidenta Serdžo Matarella lēmums, kuram politiskajam spēkam šo pienākumu uzticēt.


Aizvadītas FAI pavasara dienas

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 24. un 25.martā, Itālijā norisinājās Itālijas Dabas fonds FAI (Fondo Ambiente Italiano) pavasara dienas: reta iespēja apmeklēt 1000 neparastas un skaistas vietas visā Itālijas teritorijā, sākot ar arheoloģiskām vietām un baznīcām, līdz pat seniem valdnieku namiem un greznām pilīm, kā arī citas kulturvēsturiski nozīmīgas un arī modernas Itālijas vietas, kas ikdienā publikas acij nav pieejamas.
Tāpat kā iepriekšējos gados, pasākums noritēja ļoti veiksmīgi, pateicoties vairāk nekā 40 tūkstošiem brīvprātīgo, un publikas interese bija liela un daudzās vietās pat izveidojušās garum garas rindas. Piemēram, ļoti lielu interesentu pulku izpelnījās San Siro stadions Milānā, kur tikai šajā nedēļas nogalē bija iespējams ielūkoties “aizkulisēs”, kur publika parasti netiek ielaista, uzkāpt uz laukuma  un ieiet slaveno futbolkomandu “Inter” un “Milan” ģērbtuvēs. Svētdien vien stadionu apmeklējuši 4 tūkstoši interesentu.
            Šāda veida pasākumu FAI rīko divreiz gadā, pavasarī un rudenī,  lai ļautu atklāt vai apjaust skaistumu, kas ik dienas ir mums apkārt, bet paliek nemanīts vai pat tiek izpostīts, un lai par simbolisku samaksu (vēlams ziedojums no 2 līdz 5 eiro) ieskatītos ikdienā nepiejamās vietās. 


Palmu svētdiena iezīmē svētās nedēļas sākumu

Svētdien, 25.martā, tika atzīmēta  Pūpolsvētdiena jeb Palmu svētdiena (Domenica delle palme), kas iezīmē Lieldienu svētās nedēļas (la settimana santa) sākumu. Pēc Katoļu baznīcas tradīcijām (saskaņā ar Jāņa evanģēliju), šajā dienā Jēzus Kristus ēzeļa mugurā ieradies Jeruzālemē un vietējo ļaužu pūlis viņu sagaidījis un godinājis, svinīgi vicinot palmu zarus. Šī iemesla dēļ Palmu svētdienas dievkalpojums katoļu baznīcās tiek iesvētīti palmu zari, kas tiek izdalīti klātesošajiem ticīgajiem, lai viņus pasargātu no ļaunuma un nelaimēm.
Svētās nedēļas ietvaros tiek atzīmētas un pieminētas Jēzus Kristus pēdējās dzīves dienas, viņa sišana krustā (Lielajā Piektdienā), kā arī augšāmcelšanās (Lieldienu svētdienā). Šiem notikumiem tiek veltīti pasākumi visdažādākajās Itālijas vietās, un katrai no tām ir savas neparastas tradīcijas. Īpaši nozīmīgi ir Lielās piekdienas pasākumi, kad tiek rīkota Via Crucis – lūgšana ar 14 “stacijām”, kas veltītas Jēzus ciešanu un nāves apcerei, un, protams, Lieldienu svētdienas svinīgie dievkalpojumi un citi pasākumi, lai atzīmētu Jēzus augšāmcelšanos.19.marts – tēvu diena Itālijā

Šodien, 19.martā, Itālijā tiek atzīmēta tēvu diena. Citās valstīts tā tiek atzīmēta jūnijā (ASV, Austrijā, Beļģijā) vai feburārī (Krievijā), bet Itālijās un citās katoļticīgās valstīs tā tiek atzīmēta 19.martā, kad tiek pieminēts Svētais Jāzeps (San Giuseppe), Jaunavas Marijas vīrs un Jēzus Kristus audžutēvs.
Nav noslēpums, ka svētki Itālijā nav iedomājami bez ēdiena, tas attiecas arī uz tēvu dienu: Itālijas centrālajos reģinos tēvu dienai tiek veltīts īpašs gardums – le zeppole, ar krēmu pildītas kūciņas!

Le zeppoleJaunākais no Itālijas (13/03/2018)

Turpinās sarunas par jaunās valdības veidošanu 

Pēc 4.marta Itālijas parlamenta vēlēšanām, kurās lielāko atbalstu ieguva populistiskā un pret pastāvošo sistēmu vērstā “Pieczvaigžņu kustība” un centriski labējā koalīcija ar ekstrēmi labējo un pret imigrantiem noskaņoto “Ziemeļu līgu” priekšgalā, turpinās kaislīgas diskusijas par valsts politisko nākotni un iespējamo valdību. Abi vadošie grupēji atsakās savstarpēji sadarboties un ir vienlīdz pārliecināti par savu pārākumu un, līdz ar to, uztāj, ka tieši viņiem pienākas nākamās valdības veidošanas uzdevums. Šīs sarunas turpināsies līdz pat 23.martam, kad notiks pirmās abu parlamentāro palātu sēdes, kurās piedalīsies ievēlētie un reģistrētie deputāti un senatori un kuru ietvaros tiks ievēlēti abu palātu priekšsēdētāji. Vienlaicīgi pašreizējais ministru prezidents iesniegs savu demisiju, taču turpinās pildīt amata pienākumus līdz nākamās valdības izveidei. 

Tā kā neviens no grupējumiem nav ieguvis absolūto vairākumu, valsts prezidents Serdžo Matarella, uzklausot visus vadošos grupējumus, noteiks, kurš kandidāts būtu spējīgs izveidot vairākuma valdību un kuram līdz ar to uzticēt valdības veidošanu. Ja šāds lēmums nevar tikt pieņemts, pastāv alternatīva – tehniskas valdības izveide (ar pašreiz valdošo demokrātisko partiju priekšgalā), kamēr turpinās jaunās valdības veidošanas sarunas. Pret šādu iespēju vadošie grupējumi, protams, iebilst, jo Demokrātiskā partija vēlēšanās piedzīvoja nenoliedzamu zaudējumu. Ja nav iespējams atrast visiem pieņemamu risinājumu un ja neviens valdības modelis nepārvar parlamenta uzticības balsojumu, pastāv teorētiska iespējamība veikt atkārtotas vēlēšanas, taču eksperti šādu alternatīvu uzskata par maz ticamu.


Obligāto vakcīnu likuma sasniegumi

Pagājušajā gadā Itālijas valdība pieņēma lēmumu par 12 obligātām vakcīnām, kuras ir jāsaņem visiem skolas vecuma bērniem, lai tie varētu apmeklēt valsts skolas un bērnudārzus. 10.martā beidzās noteiktais vakcinēšanās termiņš, līdz kuram visiem Itālijas bērniem bija jāiesniedz dokumenti, kas apliecina vakcīnu saņemšanu. Saskaņā ar oficiālajiem datiem, likumam bijuši ievērojami panākumi – vairāk nekā 95% skolas vecuma bērnu ir saņēmuši nepieciešamās vakcīnas. Īpaši iepriecinoša ziņa ir tā, ka ir palielinājusies vakcinēšana pret masalām, jo 2017.gadā Itālijā bija ievērojami palielinājies masalu saslimšanas gadījumu skaits (vairāk nekā 5000 gadījumi, otrs lielākais skaist Eiropā pēc Rumānijas).

Par spīti progresam, tiek lēsts, ka vēl pagājušajā nedēļā Itālijā bija ap 30 tūkstošiem bērnu, kas vēl nebija saņēmuši nepieciešamās vakcīnas. Pirmdien, pēc noteiktā termiņa beigām, vairākās Itālijas vietās nevakcinētie bērni tika sūtīti mājās – Milānā bijuši četri šādi gadījumi, taču Sardīnijā – pat vairāki desmiti. Bērniem tikšot atļauts atgriezties skolās pēc tam, kad viņi būs vakcinēti.

Jāpiebilst, ka pagājušā gada lēmums izraisīja vairāku politisko grupējumu un lielas iedzīvotāju daļas pretestību. 4.marta parlamenta vēlēšanās lielāko atbalstu ieguvušie grupējumi turpina iebilst pret obligātajām vakcīnām un sola šo noteiktumu atcelt. Tikmēr ārvalstīs Itālijas pieeja tiek uzslavēta un esot pat uzskatāma par paraugu citām valstīm.


Davide Astori pēkšņā nāve

Pagājušās nedēļas sākumā Itāliju un visu futbola pasauli satrieca traģiska ziņa: savā viesnīcas numurā pēkšņi nomiris 31 gadu jaunais Florences futbola kluba “Fiorentina” kapteinis Davide Astori, nāves iemesls – pēkšņa sirds apstāšanās. Pagājušajā ceturtdienā vienā no Florences pilsētas galvenajiem laukumiem notika Astori bēres, uz kurām bija ieradušies vairāki tūkstoši cilvēku – tuvinieki, draugi, Itālijas vadošie futbolisti un fani. Savas futbolista gaitas Astori uzsāka 2006.gadā, sešas sezonas viņš pavadīja futbola klubā “Cagliari”, bet kopš 2015.gada spēlēja “Fiorentina” sastāvā un šīs sezonas sākumā kļuva par komandas kapteini. Tāpat Astori vairākkārt ir spēlējis Itālijas valsts izlases rindās.


Itālis gaišā dienas laikā Florencē nošauj nejaušu garāmgājēju no Senegālas

Pagājušajā pirmdienā, kamēr visa Itālija sekoja līdzi vēlēšanu rezultātiem, kāds 65 gadus vecs itāļu kungs dienas vidū Florences ielās bez jebkāda iemesla nošāva nejaušu garāmgājēju – 54 gadus veco tirgotāju Idy Diene no Senegālas. Itālis policijai skaidroja, ka vēlējies izdarīt pašnāvību, taču tam nav sadūšojies, tāpēc izlēmis kādu nošaut, lai nokļūtu cietumā un nebūtu par apgrūtinājumu ģimenei. Notikušais izraisīja milzīgu sašutumu, jo šāvējs no visiem nelaimīgajā brīdī klātesošajiem gājējiem izvēlējies vienīgo melnādaino personu, līdz ar to šķiet skaidrs, ka izvēle nav vis bijusi nejauša, bet rasistiski motivēta. Sava tautieša nāvi pārdzīvoja visa Florences senegāliešu kopiena, kas pēc notikušā rīkoja protestus pilsētas ielās. Liela Itālijas tautas daļa izteica atbalstu šai kopienai: pagājušajā sestdienā Florencē tika rīkota pret rasismu vērsta manifestācija Idy piemiņai, tajā piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku.
Skats no sestdien notikušās manifestācijas. (foto Alessandro Bianchi/Reuters)
Notikušais liek atcerēties senāk tajā pašā Florencē notikušu traģēdiju: 2011.gadā pret imigrantiem noskaņoti labējie ekstrēmisti nogalināja divus nejauši izvēlētus senegāliešu ielu tirgoņus. Kā izrādās, Idy bija viņu draugs un pēc traģēdijas aprecēja viena mirušā biedra atraitni, lai palīdzētu viņai uzturēt meitu. Tagad gan sieva, gan meita nu jau otro reizi paliek bez tēva.


Iespaidīgs tulpju dārzs Milānā

Jau pagājušajā pavasarī ziņojām par Milānas apkārtnē atklāto tupju dārzu, kur apmeklētājiem bija iespējams tulpes ne tikai aplūkot un nofotogrāfēt, bet arī saplūkt līdznešanai (par attiecīgu samaksu, protams). Idejas autori bija kāds Itālijā mītošs holandiešu pāris, kas pēc pagājušā gada panākumiem izlēma dārzu atvērt arī šogad: tika sastādītas vairāk nekā 300 tūkstoši tulpju, kas tagad ir uzziedējušas un ir gatavas plūkšanai!

Ja šajās dienās atrodies Milānā, dodies pastaigā pa tulpju dārzu un baudi pavasara sākumu!

Jaunākās ziņas no Itālijas (05/03/2018)

·         Provizoriskie Itālijas parlamenta vēlēšanu rezultāti
Saskaņā ar provizoriskajiem rezultātiem, lielāko atbalstu Itālijas parlamenta vēlēšanās ir ieguvusi centriski-labējā koalīcija (aptuveni 37%), kuru pārstāv vairākkārtējais premjerministrs Silvio Berluskoni un ekstrēmi labēji noskaņotā Matteo Salvini partija "Ziemeļu līga". Populistiskā un pret valdošo sistēmu noskaņotā "Pieczvaigžņu kustība" ir ieguvusi 31% balsu, kamēr centriski-kreisā koalīcija ar pašlaik valdošo Demokrātisko partiju paliek trešajā vietā ar ~23% balsu.
Dažu partiju simboli
Tā kā neviens grupējums nav ieguvis valdīšanai nepieciešamo absolūto vairākumu (40%), Itāliju gaida ilgas un sarežģītas sarunas par valdības veidošanu. Pašlaik valdošā Demokrātiskā partija atzīst savu zaudējumu, tikmēr gan “Pieczvaigžņu kustība”, gan centriski-labējā koalīcija ar Salvini priekšgalā gavilē par uzvaru. Taču “Pieczvaigžņu kustība” ir paziņojusi, ka neplāno veidot koalīciju ar nevienu citu partiju, līdz ar to centriski-labējās koalīcijas valdība, ja tai izdosies iegūt nepieciešamo atbalstu, lai sasniegtu vairākumu, ir diezgan iespējama. Šāda iespējamība sola nozīmīgas un satraucošas pārmaiņas Itālijā – centriski-labējā koalīcija plāno atcelt progresīvo nodokli un atgriezties pie vienotās likmes nodokļa, tā iebilst pret Itālijas imigrācijas politiku un plāno veikt pret imigrantiem vērstas reformas, kā arī iestājas pret ES politiku. Saskaņā ar ekspertu spriedumu, ja centriski-labējai koalīcijai neizdodas sasniegt nepieciešamo vairākumu, ka pašreizējā valdība turpina darbu, līdz kamēr partijām izdosies vienoties par valdošo koalīciju. Katrā ziņā, process solās būt garš un sarežģīts.
Rezultātu ģeogrāfiskais sadalījums liecina, ka Ziemeļitālijā un lielā daļā Centrālitālijas lielāko atbalstu saņēmusi centriski-labējā koalīcija, bet Dienviditālijā un abās lielākajās Itālijas salās izteiktu pārākumu ir guvusi “Pieczvaigžņu kustība”. Vispārējā iedzīvotāju aktivitāte vēlēšanās bijusi nedaudz zemāka kā iepriekšējās, 2013.gada, parlamenta vēlēšanās – vakardienas vēlēšanās piedalījušies ~73% balstiesīgo, bet 2013.gadā – 75%.

·         “Oskars” itāļu filmai “Sauc mani savā vārdā”

Šonakt ne tikai tika skaitīti Itālijas vēlēšanu rezultāti, bet arī tika sadalītas ASV Kinoakadēmijas “Oskara” balvas. Itāļu režisora Lukas Gvadaņīno (Luca Guadagnino) filma “Sauc mani savā vārdā” (Chiamami col tuo nomeCall my by your name) par itāļu puiša Elio un amerikāņu profesora Olivera savstarpējām attiecībām bija nominētā 4 “Oskara” balvām tostarp arī kā labākajai filmai. Itāļu kino tas bija liels notikums, jo pēdējā itāļu filma, kas tika nominēta “Oskaram” kā labākā filma bija 1997.gada Roberto Beniņi filma “Dzīve ir skaista” (La vita è bella).
Gvadaņīno filma ieguva vienu “Oskara” balvu – par labāko adaptēto scenāriju.


Ja filmu vēl neesat redzējuši – lūk, ieskats filmā!Itālija vēlēšanu gaidās (03/03/2018) 


Kopš pagājušā gada decembra beigās tika atlaists Itālijas parlaments, Itālijā valda priekšvēlēšanu drudzis. Tas sasniegs savu kulmināciju svētdien, 4.martā, kad Itālijā notiks parlamenta vēlēšanas. Šīs vēlēšanas diemžēl nesola stabilitāti, bet gan vieš nopietnas bažas. Arvien lielāku piekrišanu gūst populistiskie un radikāli noskaņoti labējie spēki, kuru priekšvēlēšanu retorika bijusi diezgan agresīva un satraucoša, politisko nesaskaņu dēļ dažādās Itālijas pilsētās pēdējā laikā tiek bieži rīkotas manifestācijas un izceļas sadursmes, tāpat Itāliju turpina vajāt nopietnas ekonomiskas problēmas, turklāt svētdien gaidāmajās vēlēšanās pirmo reizi tiks izmēģināta jaunā vēlēšanu sistēma. Bez tam pēdējās aptaujas liecina, ka aptuveni 40% vēlētāju joprojām nav izlēmuši, par ko balsot. Šo iemeslu dēļ vēlēšanu rezultāti ir neparedzami, un eksperti šaubās, ka pēcvēlēšanu pirmdienas rīts nesīs valstij tik ļoti nepieciešamo stabilitāti.
72 gadu laikā kopš 1946.gadā tika dibināta Itālijas Republika, itāļiem ir bijušas jau 64 valdības, tāpēc nemaz nebūtu brīnums, ka pašiem itāļiem būtu grūti atcerēties, kurš ir pašreizējais valdības vadītājs. Tas ir Itālijas Demokrātiskās partijas (Partito Democratico, PD) pārstāvis Paolo Džentiloni (Paolo Gentiloni), viņš ir jau trešais premjerministrs kopš pēdējām parlamenta vēlēšanām pirms 4 gadiem, un viņš stājās amatā pirms gada, kad pēc “nē” uzvaras 2016.gada decembra referendumā par izmaiņām Itālijas konstitūcijā no amata atkāpās iepriekšējais premjers Matteo Renci (Matteo Renzi). Tā kā vadošās Itālijas partijas jau kopš Renci atkāpšanās pieprasīja ārkārtas parlamenta vēlēšanas, visbeidzot 2017.gada nogalē parlaments tika atlaists, lai dotu zaļo gaismu vēlēšanām.
Itālijā valda divpalātu sistēma: apakšpalāta ar 630 deputātiem un senāts ar 315 deputātiem. Par apakšpalātu var balsot visi pilngadīgie Itālijas pilsoņi, bet par senātu var balstot tikai no 25 gadu vecuma. Jaunā vēlēšanu sistēma paredz mažoritārās un proporcionālās sistēmas apvienojumu, kurā daļa deputātu tiks ievēlēta tiešā veidā, bet pārējie – proporcionāli partijas iegūtajam balsu skaitam. Tā kā jaunā sistēma 4.martā tiks izmantota pirmo reizi, rezultātus grūti paredzēt. Arī tāpēc, ka vēlēšanu biļetenu aizpildīšana šķiet diezgan sarežģīta – kļūdīties, tādejādi padarot savu balsi par nederīgu, šķiet diezgan viegli.

Vēlēšanu reklāmas Itālijas pilsētu ielās

Vēlēšanās kandidē vairāk nekā 20 politiskie spēki, taču tikai tie, kuri sasniegs vismaz 3% balsu, saņems vietas parlamentā. Lai partija gūtu vispārēju pārākumu, nepieciešams vismaz 40% balsu, taču saskaņā ar pēdējām aptaujām, neviens no politiskajiem spēkiem šim rezultātam nav ne tuvu, līdz ar to koalīciju veidošana ir neizbēgama. To apzinoties, koalīciju veidošana jau ir sākusies, un saskaņā ar ASV televīzijas CNN publicētajiem pēdējo aptauju rezultātiem (skatīt šeit), vadošās Itālijas partijas pēc vēlēšanām veidos 3 grupējumus:

-          Pašreiz vadošās Demokrātiskās partijas (PD) vadītā centriski-kreisā koalīcija. PD tiek paredzēti 22% balsu, t.i., mazāk nekā iepriekšējās vēlēšanās, jo Renci ieviestās reformas izglītības sistēmā un citās nozarēs tiek asi kritizētas, taču kopā ar mazākām partijām varētu tikt izveidota koalīcija ar 27,4% balsu. 
-          Pieczvaigžņu kustība (Movimento 5 Stelle), kuru dibināja itāļu komiķis Beppe Grillo, bet tagad uz premjerministra vietu kandidē 31 gadu vecais Luidži Di Maio, kura piemērotība amatam tiek apšaubīta, ne tikai Di Maio jaunības dēļ, bet arī tāpēc, ka viņš nav ieguvis augstāko izglītību un ne reizi vien ir publiski “paspīdējis” ar savām itāļu gramatikas zināšanām. Pieczvaigžņu kustībai tiek prognozēts lielākais atbalsts - 28% balsu, un politiskā apvienība ir publiski izteikusies, ka negrasās veidot koalīciju ar nevienu no vadošajām partijām. Pieczvaigžņu kustību raksturo izteikti populistiska un eiroskeptiska retorika, partijas pārstāvji ir vairākkārt izteikuši atbalstu eirozonas un pat ES pamešanai, iebilst pret obligātajām vakcīnām un pēdējā laikā aizvien biežāk vēršas pret imigrantiem. Daudzi vēlētāji Pieczvaigžņu kustību, kas krasi iestājas pret pašreiz valdošo kārtību, redz kā alternatīvu šobrīd valdošajai politikai, kura pēdejos gados nav nesusi vērā ņemamus pozitīvus rezultātus, taču tajā pašā laikā daudzu vēlētāju vidū pieczvaigžņu kustība nevieš uzticību, jo, lai gan partija skaļi izsakās “pret” dažādām problēmam, nav zināms, “par” kādām vērtībām viņi iestāsies un ar kuriem politiskajiem spēkiem pēc vēlēšanām varētu izlemt veidot koalīciju.
Silvio Berluskoni atgriešanās
-          Centriski-labējā koalīcija, kurai tiek prognozēts lielākais balsu skaits (36,8%) un kura dažādu iemeslu dēļ vieš vislielākās bažas. Pirmkārt, koalīcijas vadošā partija, saskaņā ar aptaujas datiem, ir Forza Italia, kurai tiek prognozēti 16% balsu un kuras līderis ir neviens cits kā Silvio Berluskoni – vairākkārtējais Itālijas premjerministrs un uzņēmējs, kurš par spīti kritikai, skandāliem, neskaitāmām apsūdzībām par korupciju un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas ir atgriezies Itālijas politiskajā dzīvē un neizprotamu iemeslu dēļ joprojām saņem itāļu atbalstu. 2013.gadā Berluskoni beidzot tika notiesāts par nodokļu nemaksāšanu un viņam tika liegts ieņemt valsts amatus 6 gadus. Šie  6 gadi vēl nav pagājuši, un, lai gan Berluskoni pats nekandidē uz premjerministra amatu, partijas priekšvēlēšanu kampaņas galvenā seja ir tieši viņš, un, ja viņa koalīcija gūs pārsvaru, viņam būs noteicoša loma jaunās valdības sastādīšanā. Tā kā Berluskoni vieno ļoti cieša draudzība ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, Berluskoni atgriešanās aktīvajā politiskajā dzīvē rada satraukumu ne tikai Itālijā, bet arī ārpus tās. Otrkārt, koalīciju pārstāvēs arī ekstrēmi labējā partija Ziemeļu līga (Lega Nord), kuru vada Matteo Salvini. Salvini ir ļoti radikāli noskaņots pret imigrantiem, izsakās par labu “masu tīrīšanai” un balsta savu priekšvēlēšanu kampaņu uz “itāļi pirmie” retoriku. Salvini partijas nākšana pie varas raisa bažas, jo Salvini un citu labējo partiju retorika jau ir izraisījusi nopietnu sabiedrības šķelšanos un februārā sākumā Salvini partijas sekotājs Mačeratas pilsētā rasistiski motivētā uzbrukuma savainoja 6 nejauši izvēlētas melnādainas personas. Tas apliecina, ka politiķu uzkurinātais rasu naids Itālijā draud radīt nevienu vien nopietnu problēmu.
-          Bez tam, tiek lēsts, ka 3% barjeru pārvarēs arī vairākas mazās partijas, kurām ir krasi pretēji uzskati – ir gan kreisi un uz Itālijas konstitucionālajām vērtībām balstīti spēki, gan ES atbalstošas partijas, gan fašistiski noskaņotas partijas. Šādu fašistisku partiju ienākšana Itālijas politikā, atceroties traģisko Itālijas 20.gs. vēsturi, ir patiesi satraucoša, un daudzu partiju pārstāvji uzstāj, ka šādām partijām nemaz nebūtu jāļauj vēlēšanās piedalīties, jo, saskaņā ar Itālijas konstitūciju, fašistiskas partijas ir aizliegtas. Tieši šādu fašistisku spēku uzplaukums pēdējos mēnešos Itālijā ir izrasījis plašas manifestācijas un pat sadursmes vairākās Itālijas pilsētās.
Nav šaubu, ka Itālijas politiskā situācija ir raiba, arī politiķu solījumi priekšvēlēšanu procesā tādi bija – tiek solīta ne tikai bezdarbnieka pabalsta un minimālās algas ieviešana, bet arī vienotās likmes nodokļa ieviešana tagadējā progresīvā nodokļa vietā, minimālā pensija 1000 eiro apmērā, automašīnu ekspluātācijas nodokļa atcelšana un pat nodokļu atvieglojumi suņu īpašniekiem! Itālijas politiķi bārstās ar absurdiem un nepiepildāmiem solījumiem, nevis runā par patiesajām valsts problēmām, piemēram, milzīgo bezdarba līmeni (11,1%, jauniešu vidū – 31,5%) vai augsto valsts parādu (120% no IKP). Tādā pat nolūkā galvenā priekšvēlēšanu tēma bija nevis Itālijas ekonomiskā situācija, bet gan imigrācija. Ārzemnieki veido tikai aptuveni 8% no visas Itālijas populācijas, bet daudzi politiķi (un diemžēl arī iedzīvotāji) uzskata, ka tieši imigrācija ir visu Itālijas problēmu pamatā. Tiek aizmirsts, ka imigranti dod milzīgu ieguldījumu Itālijas IKP veidošanā (9%), un Itālijas senā un jorpojām neatrisināmā problēma ir korupcija un izvairīšanās no nodokļu maksāšanas, kas notiek pašu itāļu politiķu un uzņēmēju, ne imigrantu, vidū un kas katru gadu Itālijai izmaksā vairāk nekā 200 miljardus (!) eiro!

Bijušais Itālijas premjerministrs Matteo Renci
      Lai nu kāda tā ir bijusi, saspringtajai priekšvēlēšanu situācijai ir pienācis gals – gan par izvēli pārliecinātie, gan vēl neizlēmušie itāļi jau svētdien dosies pie urnām, lai ievēlētu jauno Itālijas parlamentu, kas būs atbildīgs par jaunas valdības izveidi. Pēdējās priekšvēlēšanu aptaujas liecina, ka centriski-labējā koalīcija gūs vairākumu, taču, ņemot vērā, jauno un vēl nepārbaudīto vēlēšanu sistēmu un lielo neizlēmīgo balsotāju skaitu, ir tikpat ļoti iespējams, ka pēc 4.marta turpinās valdīt Džentiloni (PD) valdība, kamēr vadošās partijas centīsies vienoties par lielo koalīciju. Tāpat netiek izslēgta iespēja, ka pretēji politiķu teiktajam tiks veidota koalīcija starp Renci un Berluskoni. Tikai viena lieta ir pilnīgi droša - skaidrības un pārliecības par vēlēšanu rezultātiem nav, līdz ar to 4.marta vēlēšanas noteikti nebūs noslēgums, bet gan sākums jaunam nestabilitātes un politiskā saspringuma periodam. 
Itālijas aktualitātes (26/02/2018)


Pirmdienas, 26.februāra, rīts daudzviet Itālijā tika sagaidīts ar sniegu! Galvaspilsētā Romā ir uzsnigusi 5 cm bieza sniega kārta, un šis ir Romas pirmais sniegs 6 gadu laikā. Diemžēl, par spīti laicīgajiem brīdinājumiem, Roma sniegam nebija gatava, tāpēc šodien Romā valda haoss (kavējas sabiedriskie transporti, ir atcelti vilcienu reisi utt.) un sniega tīrīšanā ir iesaistījusies pat armija. Taču pat radušies sarežģījumi neliedz baudīt pasakainos sniegotās Romas skatus! Ieskaties šajā attēlu galerijā: http://roma.repubblica.it/cronaca/2018/02/26/foto/la_magia_della_neve_a_san_pietro-189766907/1/#1                                                                                                
(attēls no LaPresse)

Balta sniega sega šodien klāj arī citus ziemeļu un Centrālitālijas reģionus, daudzviet ir slēgtas skolas, ir apgrūtināta transportlīdzekļu kustība un notiek aktīva ceļu tīrīšana. Sniegs ir nokļuvis pat līdz Neapolei un pārklājis Vezuva vulkānu (skatīt: http://www.ansa.it/campania/notizie/2018/02/26/neve-a-napoli-vesuvio-imbiancato_b273384f-08d0-463b-a6d4-924d9d3ec1bb.html)!

Jaunumi no Itālijas (21/02/2018)

Dienviditālijā vidējais dzīves ilgums ir par 3 gadiem zemāks nekā Ziemeļitālijā

Šīs nedēļas sākumā tika atklāti pārsteidzošie rezultāti pētījumā par veselības aprūpi Itālijas reģionos (pētījumu veica Osservatorio Nazionale della Salute nelle Regioni Italiane). Pētījums iezīmē ievērojamo starpību dzīves ilgumā Itālijas ziemeļos un dienvidos: Itālijas dienvidu reģionos vidējais dzīves ilgums vīriešiem ir 79,8 gadi, sievietēm – 84,1 gadi, bet turīgajos ziemeļu reģionos tas ir pat par 3 gadiem ilgāks: 81,2 gadi vīriešiem un 85,6 gadi sievietēm. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, vislabākā situācija ir Toskānas reģiona Florences novadā, kur vidējais dzīves ilgums ir 84,1 gadi, saraksta otrā galā atrodas Kampānijas reģions, kur vidējais dzīves ilgums ir tikai 80,1 gadi, zemākais rādītajs visā Itālijā.

Ģeogrāfiskā atrašanās vieta nav vienīgais nozīmīgais rādītājs. Izrādās, ka dzīves ilgumu ietekmē arī izglītības līmenis. Tie, kuri ir ieguvuši augstāko izglītību, var gadīt pat par 5 gadiem ilgāku dzīvi: vīriešiem bez augstākās izglītības gaidāmais dzīves ilgums ir 77 gadi, bet ar augstāko izglītību – 82, attiecīgie rādītāji sievietēm ir 83 un 86 gadi.

Saskaņā ar pētījuma veicējiem, konstatētās atšķirības ir pārāk krasas, lai tiktu ignorētas. Iegūtie rezultāti norāda trūkumus un nevienlīdzības, kas valda Itālijas veselības aprūpes sistēmā. Lai gan Itālijā pastāvošā sistēma ir augsti vērtējama, jo iedzīvotājiem nav jāmaksā par veselības aprūpi un tā tiek nodrošināta visiem, taču ir jāatzīst, ka sniegtās aprūpes kvalitāte dažādos reģionos atšķirās. Lai valdošo sistēmu uzlabotu, pastāvošās nevienlīdzības ir jānovērš un ir jāuzsāk aktīva cīņa pret nabadzību un pret Itālijā plaši izplatīto nodokļu nemaksāšanu.
 Parma – Itālijas kultūras galvaspilsēta 2020.gadā! 

Žūrija Itālijas kultūras ministra vadībā šīs nedēļas sākumā paziņoja, ka 2020.gadā Itālijas kultūras galvaspilsēta būs Emīlija-Romaņjas reģiona pilsēta Parma. 

Kāpēc tieši Parma? Pilsētai ir liela nozīme gan Itālijas virtuvē, gan tās mūzikā, vēsturē un mākslā. Šajā Itālijas daļā tiek ražoti nozīmīgi itāļu virtuves produkti, piemēram, gardais parmezāna siers un prosciutto. No Parmas nāk izcilais itāļu komponists Džuzepe Verdi (Giuseppe Verdi), tāpēc Parmai ir liela nozīme mūzikas pasaulē – tur atrodas pasaulslavenas koncertzāles un nozīmīgs mūzikas muzejs, kā arī notiek ikgadējs operas festivāls. Līdz ar to Parma ir labākā vieta, kur apgūt Itālijas operas vēsturi. Bez tam, Parmā ir iespējams apskatīt izcilas mākslas kolekcijas un ievērojamu viduslaiku, Renesanses un baroka arhitektūru. Turklāt, tikko ārpus pilsētas robežām atrodas Labirinto della Masone – ievērojams kultūras parks 7 hektāru plašumā, kur atrodas no bambusiem veidots labirints, lielākais šāda veida labirints pasaulē. 

Šī gada Itālijas kultūras galvaspilsēta ir Sicīlijas reģiona galvaspilsēta Palermo, bet 2019.gadā Itālijas un Eiropas kultūras galvaspilsēta būs Matera Bazilikātas regionā.
 


Nozīmīga zelta medaļa Itālijai

Šis rīts Itālijā ir nācis ar labām ziņām no Phjončhanas, Dienvidkorejā: itāliete Sofija Godža (Sofia Goggia) izcīnīja zelta medaļu kalnu slēpošanas nobrauciena disciplīnā. Šis ir nozīmīgs sasniegums, jo Godža ir pirmā itāliete, kas ieguvusi zelta medaļu šajā sporta veidā! Šobrīd Itālijai ir jau 9 medaļas – 3 zelta, 2 sudraba un 4 bronzas. Pēc zelta medaļu skaita Itālija atrodas 10.vietā starp visām dalībvalstīm!Ziņas no Itālijas (14/02/2018)

·         Pārsteidzoša uzvara Sanremo festivālā


Pagājušās sestdienas vakarā noslēdzās Sanremo dziesmu festivāls! Tas piedāvāja visnotaļ atšķirīgas un interesantas uzstāšanās – piemēram, konkursā tika piedāvāta itāļu valodas gramatikai veltīta dziesma (“Il congiuntivo” šeit) un vienā no priekšnesumiem ar pārsteidzošu deju uzstājās 83 (!) gadus veca dejotāja no Lielbritānijas (šeit). Tāpat lielu atzinību sestdienas vakara koncertā ieguva itāļu aktiera Pierfrancesco Favino emocionālais un aizkustinošais monologs (no franču rakstnieka Bernard-Marie Koltès darba “La nuit juste avant les forêts”) par imigrantu dzīves apstākļiem (šeit). 

Par festivāla uzvarētājiem kļuva divu jaunu mūziķu Ermal Meta un Fabrizio Moro dziesma “Non mi avete fatto niente” par terorismu un par cilvēku spēju atgūties pēc teroraktiem. Daudzus šī uzvara pārsteidza, jo konkursa pirmajās dienās abiem dziedātājiem draudēja izslēgšana par iespējamu plaģiātismu, jo dziesmas piedziedājums ļoti līdzinās 2015.gada festivālā piedāvātai dziesmai, Galu galā mūziķiem ļauts turpināt dalību (jo līdzīgais piedziedājums aizņem mazāk nekā 30% no dziesmas), un tieši viņu dziesma tika izvēlēta kā labākā! 

Noskaties uzvarētāju uzstāšanos šeit

·     

   Manifestācija pret fašismu un pret racismu MačeratāAtbildot uz 3.februāra rasistisko uzbrukumu pret ārzemniekiem Mačeratā un izrādot atbalstu cietušajiem, pagājušajā sestdienā šajā senajā Itālijas vidienes pilsētā notika ievērojama manifestācija pret rasismu un pret fašismu. Pāris dienas pirms šīs manifestācijas Mačerāta notika sadursmes starp policistiem un radikāli labējiem spēkiem, kas protestēja pret imigrāciju un veica Itālijā aizliegto fašismam raksturīgo romiešu sveicienu. Baidoties no jaunām sadursmēm, pilsētas mērs sākotnēji vēlējās sestdienas manifestāciju aizliegt, taču galu galā tā tika autorizēta.
Saspringtajā pirmsvēlēšanu gaisotnē neviena no vadošajām politiskajām partijām manifestācijā nepiedalījās (un joprojām izvairās skaidri izteikt atbalstu cietušajām personām), arī lielākās arodbiedrības no dalības atteicās, taču tas itāļus neaizkavēja – tiek lēsts, ka manifestācijā piedalījās aptuveni 30 tūkstoši cilvēku no dažādām Itālijas vietām. Baidoties no postījumiem, pilsētas centra skolas, baznīcas un veikali sestdien bija slēgti, taču manifestācijas norise bija ļoti miermīlīga, un netika konstatētas nekādas sadursmes.


Pirmā zelta medaļa Itālijai!

Pagājušajā nedēļā ar iespaidīgu atklāšanas ceremoniju aizsākās 2018.gada ziemas olimpiskās spēlēs Dienvidkorejā. Otrdien Itālija tika pie savas pirmās zelta medaļas šī gada spēlēs – šorttrekā sievietēm 500 m distancē uzvarēja itāliete Arianna Fontana (tieši viņa bija Itālijas karoga nesēja atklāšanas ceremonijā). Iepriekšējās spēlēs Fontana jau bija ieguvusi divas bronzas un vienu sudraba medaļu, bet šis bija sportistes pirmais zelts!

Itālijai šobrīd ir jau viens pilns medaļu komplekts: Itālija šajās spēlēs jau ir ieguvusi vienu sudraba medaļu (distanču slēpošanā vīriešiem) un vienu bronzas medaļu (biatlonā vīriešiem 10 km sprintā).

Līdz šim Itālija ir piedalījusies visās modernajās olimpiskajās spēlēs un kopumā ir vinnējusi 691 medaļu (243 no tām – zelta). Ar šādu zelta medaļu skaitu Itālija ir 5.veiksmīgākā valsts Olimpisko spēļu vēsturē. Lielāka veiksme gan Itālijai ir vasaras olimpiskajās spēlēs – tajās Itālija ir ieguvusi 577 medaļas, bez ziemas olimpiskajās spēlēs – 114.

Jaunākās ziņas no Itālijas (07/02/2018)


·        Rasistiski motivēta apšaude Mačerātā
Pagājušajā sestdienā traģiski notikumi norisinājās nelielā Centrālitālijas pilsētiņā Mačeratā (Marke reģionā): 3.februārī, dienas pirmajā pusē, no kādas pa pilsētas centru braukājošas automašīnas dažādos pilsētas punktos tika raidīti pistoles šāvieni, kas tika apzināti mērķēti uz ielās sastaptiem melnādainiem cilvēkiem. Apšaudē tika ievainoti 6 cilvēki no dažādām Āfrikas valstīm (no Ganas, Mali un Nigērijas), taču, saskaņā ar Itālijas mediju rīcībā esošo informāciju, tikai viens no cietušajiem guvis īpaši smagus ievainojumus. Pēc aptuveni divu stundu ilgas apšaudes, Itālijas policijai izdevās aizturēt naidīgi noskaņoto uzbrucēju, kurš, ietinies Itālijas karogā, bija izkāpis no savas automašīnas, lai pie pilsētas pieminekļa veiktu fašistiem raksturīgo romiešu sveicienu.

Uzbrucējs ir identificēts kā 28 gadu vecs itālis, nacionālistiski noskaņotās partijas “Ziemeļu līga” atbalstītājs, kura rīcību motivēja rasu naids un neiecietības pret imigrantiem (šāvējs speciāli tēmējis uz melnādainie cilvēkiem). Itālijas laikraksti vēsta, ka pats uzbrucējs centies savu rīcību attaisnot ar dažas dienas iepriekš tajā pašā pilsētā atklāto jaunas meitenes slepkavību, par kuru tika aizturēts kāds Nigērijas pilsonis. Notikušais ir izraisījis plašu rezonansi visā Itālijā. Plašsaziņas līdzekļi tiek kritizēti par pārāk lielo uzmanību, kas tiek veltīta uzbrucējam, nevis cietušajiem, kā arī par to, ka saistībā ar notikušo daudzviet tiek pieminēta jaunās itāļu meitenes slepkavība, it kā tā attaisnotu notikušo. Bez tam, traģiskais uzbrukums ir ietekmējis jau tā saspringto pirmsvēlēšanu politisko gaisotni, kurā imigrācijas jautājums ir viena no galvenajām vēlēšanu kampaņas tēmām un kurā ar vien lielāku atbalstu gūst nacistiski un pat fašistiski politiskie spēki. 

·     20 gadus senas traģēdijas piemiņa

Pagājušajā nedēļā vairāki itāļu plašsaziņas līdzekļi pieminēja traģisku negadījumu, kas noticis pirms 20 gadiem, bet par kuru joprojām atbildīgie nav saukti pie atbildības. 

1998.gadā, Dolomītu kalnos Ziemeļitālijā, divi amerikāņu piloti izlidoja no netālu esošās ASV gaisa bāzes, lai dotos izmēģinājumlidojumā. Vēlēdamies izklaidēties, piloti veikuši pārdrošus manevrus zemā augustumā, kas bija pretrunā ar noteiktajām drošības normām. Diemžēl, šāda bezrūpība noveda pie nelaimes – piloti bija pielidojuši parāk tuvu Dolomītu gaisa tramvajam, kas pārvadāja kalnu tūristus, notika sadursme, kuras rezultātā visi 20 gaisa tramvajā esošie cilvēki (tūristi no Itālijas un citām Eiropas valstīm) gāja bojā, bet abiem pilotiem izdevās izglābties.

Pēc notikušās nelaimes Itālijas valdība pieprasīja rūpīgu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu, taču, neņemot vērā Itālijas puses iebildumus, ASV ņēma izmeklēšanu savās rokās: notikušais tika atzīts par traģisku negadījumu, un lidaparāta piloti ne tikai netika sodīti par savu pārgalvību un normu pārkāpšanu, bet pat tika apsveikti kā drosmīgi izdzīvojušie. 


·     Ir sācies Sanremo festivāls!

I   Ik gadu februāra sākumā Itālijas televīziju pieskandina Sanremo dziesmu festivāls, kurā piedalās mūsdienu itāļu mūziķi, lai noskaidrotu gada labāko vai populārāko estrādes dziesmu. Šī gada festivāls ir tikko sācies: otrdien, 6.februārī. Pēc vairāku dienu uzstāšanām un intervijām, sestdien, 10.februārī, notiks festivāla fināls, kurā tiks paziņots uzvarētājs. Nereti tieši Sanremo festivāla uzvarētājs ir tas, kam tiek dots tas gods pārstāvēt Itāliju Eirovīzijas dziesmu konkursā (tieši tā arī noticis pēdējos gados). Kuras bijušas iepriekšējo gadu labākās dziesmas? Lai to uzzinātu, noskaties šo video apkopojumu!Par ko pēdējā laikā runā Itālijas mediji? (30/01/2018)

Holokausta upuru piemiņas diena Itālijā 
27.janvāris ir Starptautiskā holokausta upuru piemiņas diena, jo šajā dienā 1945.gadā tika atbrīvota Aušvices koncentrācijas nometne. Itālijā šī diena tiek īpaši pieminēta, jo tā atgādina par īpaši traģisku lappusi Itālijas vēsturē – par Vācijas nacistiskajam režīmam draudzīgo fašistisko režīmu ar Benito Mussolini priekšgalā, kas nes milzīgu atbildību par pret ebrejiem veiktajām zvērībām Itālijā pagājušā gadsimta 30.gados un 2.pasaules kara laikā. Šogad piemiņas dienas ietvaros tika atzīmēti arī 80 gadi kopš 1938.gadā Itālijā valdošais fašisma režīms pieņēma rasistiskus likumus, kas bija vērsti pret ebrejiem – tika aizliegtas laulības starp ebrejiem un itāļiem, ebrejiem tika liegts ieņemts noteiktus amatus un viņiem tika atņemti īpašumi. Šie likumi tika atcelti tikai Itālijas atbrīvošanas laikā, 1944.gadā.
Šo vēsturisko notikumu pieminēšana šķiet īpaši svarīga Itālijas šī brīža politiskajā gaisotnē – lielu satraukumu rada fakts, ka arvien lielāku ietekmi iegūst fašismam draudzīgi politiskie spēki, un pirms pāris nedēļām lielu sašutumu visā valstī izraisīja kāda labēji noskaņotā itāļu politiķa izteikumi par “baltās rases” pārākumu. Traģiska vilciena avārija netālu no Milānas
Pagājušās nedēļas otrajā pusē, ceturtdien, netālu no Milānas notika traģiska vilciena avārija – ap septiņiem no rīta vilciens pēkšņi noskrējis no sliedēm, tā rezultātā gāja bojā 3 cilvēki un vairāk nekā 100 tika ievainoti. Precīzais avārijas iemesls joprojām nav zināms, tā noskaidrošanai joprojām tiek veiktas pārbaudes, taču vairāk ziņu avoti, to starpā itāļu laikraksts “La Stampa”, par avārijas iemeslu min bojātu sliežu posmu, kurš iepriekš ticis neatbilstoši un nekvalitatīvi salabots. Šāda versija, kas liecina, ka nelaimi būtu bijis iespējams novērst, jau kārtējo reizi radījusi sašutumu par Itālijas infrastruktūru zemo kvalitāti un par pavirši veiktiem labošanas darbiem un pārbaudēm.
Saspringta politiskās gaisotne parlamenta vēlēšanu gaidās
Itāļiem allaž ir paticis runāt par politiku, taču šobrīd itāļu politiskās runas ir daudz garākas un daudz kaislīgākas, jo pavisam drīz, 4.martā, ir gaidāmas pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas. Situācija nebūt nav vienkārša – pašreiz valdošā Demokrātiskā partija (Partito Democratico), kurai pieder arī Itālijas premjerministrs Paolo Džentiloni un viņa priekštecis Mateo Renci, cer saglabāt savu pārsvaru, tikmēr citas partijas, piemēram, populistiskā Pieczvaigžņu kustība (Movimento 5 Stelle) un labējā Ziemeļu līga (Lega Nord) cer beidzot tikt pie varas grožiem. Tam visam pa vidu aktīvajā politiskajā dzīvē ir atgriezies arī bijušais Itālijas premjerministrs Silvio Berluskoni, kurš, solīdams brīnumu brīnumus,  grib iegūt vēlētāju balsis, liekot aizmirst par savām pagātnes kļūdām.
Katrā ziņā, politiskā situācijā Itālijā šobrīd ir ļoti raiba – 103 politiskie spēki ir iesnieguši savus simbolus 4.martā gaidāmajām vēlēšanām, un šodiena, 29.janvāris, ir pēdējā diena, lai partijas varētu iesniegt savus kandidātu sarakstus. Saskaņā ar jaunāko “Ixè” veikto aptauju, lielāko balsu skaitu vēlēšanās iegūšot centriski labējie spēki, starp kuriem ir gan Ziemeļu līga gan Berluskoni partija, (35%), Pieczvaigžņu kustība (29%) un centriski kreisie spēki, kurus pārstāv Demokrātiskā partija, (25%). Protams, par vēlēšanu iznākumu ir pāragri spriest, jo šī pati aptauja apliecina, ka gandrīz puse vēlētāju (47%) joprojāma nav izlēmuši, kurai partijai atdot savu balsi.Japāņu tūristu “sālītās” pusdienas Venēcijā
Par pusdienām Venēcijas vēsturiskajā centrā, netālu no Svētā Marka laukuma, kāds Venēcijas restorāns četriem japāņu tūristiem piestādīja rēķinu par 1100 eiro! Ko gan tik smalku japāņi Venēcijā ēduši? Četrus steikus, fritētas zivis un ūdeni – pusdienas, kuru kopējā vērtība pat nesasniedz desmito daļu no prasītās summas! Turklāt nabaga tūristiem nemaz netika iedots čeks par veikto maksājumu! Par laimi, japāņi šo krāpšanu nav piedevuši un nekavējoties vērsās ar sūdzību pie vietējās Finanšu policijas. Tagad neslavā kritušajam Venēcijas restorānam draud milzīgs sods 20 tūkstoš eiro apmērā!

Izcila latviešu literatūra itāliski!
Itāļu valoda ir izdots vēl viens lielisks mūsdienu latviešu literatūras darbs – Noras Ikstenas romāns “Mātes piens” (itāliski – “Il latte della madre”), kas vēsta par triju paaudžu sieviešu attiecībām un atšķirīgajiem likteņiem pagājušā gadsimta otrajā pusē.
Romānu tulkojusi Margarita Karbonāro (Margherita Carbonaro), itāļu tulkotāja, kuru ar Latviju saista ģimeniska saikne (viņas mamma bija latviete). Pagājušajā gadā Itālijas grāmatnīcās iznāca pirmā viņas tulkotā latviešu autora grāmata – Zigmāra Skujiņa romāns “Miesas krāsas domino” (itāliski – “Come tessere di un domino”.

(12/11/2017)


Neapoliešu pica iekļauta UNESCO pasaules mantojumu sarakstā!

Pagājušās nedēļas izskaņā Itālijas, īpaši Neapoles, picu meistari saņēma agru Ziemassvētku dāvanu: neapoliešu picu cepšanas māksla tika atzīta par neaizskaramu UNESCO pasaules kultūras mantojumu! Žūrijas pārstāvji savu lēmumu pamatoja, uzsverot, ka picu cepšana ir vairāk nekā tikai kulināra prasme, jo tajā ietilpst arī žesti, dziesmas, vietējais Neapoles dialekts, sejas izteiksmes, kā arī apskaužamā picas cepēju spēja izrullēto mīklus pirms cepšanas mest gaisā.
Kā zināms, Itālija bez picas nav iedomājama, taču tās dzimtajā pilsētā Neapolē tai ir īpaša vērtība. Tur picas cepšanas un baudīšanas rituāls ir dziļi iesakņojies ikdienā – picas cepšanas tradicionāli notiek klientu priekšā, līdz ar to gatavošanas process ir saskarsmes punkts starp picas cepēju un ēdājiem, turklāt meistara darba galds un krāsns kļūst par skatuvi, uz kuras tiek izrādīta šī nenovērtējamā picas cepšanas māksla.
Picas gatavošanas prasme papildina jau tā bagāto Itālijai piederošo UNESCO pasaules mantojumu sarakstu: nevienai citai no sarakstā iekļautajām valstīm (167) nav tik daudz UNESCO mantojuma objektu kā Itālijai (kopumā 54 - 49 kultūras un 5 dabas objekti).


Pagājušā nedēļa Itālijā (26/06/2017)

Pa ceļam aizmirst sievu un par viņu atceras tikai pēc 40 km

Amizanta situācija gadījusies netālu no Asti pilsētas Pjemontes (Piemonte) reģionā Ziemeļitālijā: 59 gadus vecs kungs degvielas uzpildes stacijā aizmirsa pats savu sievu! Pāris bija devies izbraucienā ar motociklu un pa ceļam apstājās degvielas uzpildes stacijā. Kad kungs jau atradās 40 km attālumā no pieturas vietas, viņš attapās, ka sievas uz motocikla nav!  Policija saņēma zvanu no satrauktā kunga, kurš domāja, ka sieva brauciena laikā no motocikla nokritusi, taču, kā izrādās viņa uz tā nemaz nebija uzkāpusi un joprojām atradās 40 km attālajā degvielas uzpildes stacijā! Pēc notikušā sieva izteikusi izbrīnu, kā viņas vīrs tā varējis izdarīt, jo abi jau gadiem ilgi kopā braukā ar motociklu!


Itāliju piemeklējis pamatīgs sausums

Itāliju ir pārņemis karstums un līdz ar to daudzus Itālijas reģionus apdraud sausums. Sardīnijā, Sicīlijā, Romā, kā arī Ziemeļitālijas reģionos situācija ir kritiska, jo sausums apdraud ražu un dzīvniekus, turklāt tas paaugstina ugunsgrēku risku. Pēc ziemas bez sniega un pēc pavasara bez lietus, karstums un sausums daudzviet Itālijā ir izraisījis ūdens apgādes problēmas: piemēram, Po upē, kas ir lielākā Itālijas upe un galvenā ūdens krātuve Ziemeļitālijas lauksaimniecībai, ūdens līmenis ir krasi samazinājies. Lai izvarītos no ārkārtas situācijām, tiek pat plānots ierobežot ūdens izmantošanu (piemēram, jau tagad daudzviet strūklakās nav ūdens).
Tā kā tuvākajās dienās tiek solīta vēl augstāka temperatūra, sausuma problēma draud pastiprināties, līdz ar to ir nepieciešams steidzīgi rast attiecīgus risinājumus bīstamajai ūdens trūkuma problēmai!

Po upe Ziemeļitālijā. Kur agrāk bija bagātīgas ūdens krātuves, šovasar ir tik vien kā smilšu gultne.

Avots ŠEIT.
Pagājušā nedēļa Itālijā (19/06/2017)


Melnkalnes viltotais princis

Pagājušajā nedēļā Eiropu, un galvenokārt Itāliju, pāršalca uzjautrinoša ziņa: kungs, kurš vairāku gadu garumā veiksmīgi spēlēja Melnkalnes prinča lomu, tādejādi satiekot pasaules zvaigznes un piedaloties prestižos pasākumos visā Eiropā, patiesībā ir ļoti viltīgs itālis no Turīnas. Uzdodoties par Stephan Černetič, Melnkalnes karaliskās ģimenes pēcteci, 56 gadus vecais kungs ir saticis daudzus slavenus cilvēkus (tai skaitā izcilo tenisistu Novaku Džokoviču, vairākus reliģiskos līderus u.c.), 2015.gadā viņš pat vadīja viltus karalisko ceremoniju, kuras ietvaros piešķīra goda titulu ASV modelei un aktrisei Pamelai Andersonei! Jāatzīst, ka krāpšana bijusi kārtīgi izstrādāta un labi pārdomāta: viltus princim bijusi viltus diplomātiskā pase, viltots diplomātiskais auto, Melnkalnes karaliskie zīmogi, goda diplomi, starptautiskas prēmijas un pat sava “oficiālā” mājas lapa, kurā ir norādīts viņa dzimtas koks, sasniegumi u.tml. 
Tomēr tagad viltus prinča piedzīvojumi ir beigušies! Pēc tam, kad viņš mēģināja izvairīties no viesnīcas rēķina apmaksāšanas, lūdzot to sūtīt uz Maķedonijas vēstniecību Romā, Itālijas policija viltvārdi atmaskoja: Melnkalnē karaliskās ģimenes nav jau kopš 1918.gada, līdz ar to šis kungs nevar būt nekāds princis! Izrādās, ka viņš esot vien parasts, taču gaužām viltīgs, 56 gadus vecs itālis no Turīnas. Itālijas policija ir sākusi izmeklēšanu, un bijušam princim draud apcietinājums.


Vienam cilvēkam viss ciemats!

Mazā Itālijas ciematiņā netālu no Šveices robežas (Casali Socraggio) ir palicis viens vienīgs iedzīvotājs – 90 gadus vecā Paolina Grassi kopā ar savu suni. Šajā vietā kundze ir nodzīvojusi visu savu dzīvi un nekad nav domājusi to pamest. Šķiet, ka kundze nemaz neskumst, ka palikusi viena pati – viņai patīkot dziļais klusums, kas ciematu pārņem naktīs, un zvaigžņu tūkstoši, kas ik nakti rotā debesis. Grassi kundze ir dzimusi 1926.gadā, un viņa atceras, ka agrāk ciematā bijusi skola (viņas klasē vien bijuši 36 audzēkņi), restorāns, maizes ceptuve, taču gadu gaitā iedzīvotāji ciematu pametuši un kundze palikusi viena pati. Viņas bērni un mazbērni dzīvo citur, grāmatas viņa nelasa un televizoru neskatās. Kā tad viņa pavada savas dienas? Aprūpē savas vistiņas, vāc sienu, lasa savvaļas augus, tīra māju un, kā pati saka, bauda klusumu!
Meklē šeit attēlus no pamestā ciemata!


Maģiskas gaismas dejas Itālijas mežos

Vasaras vakaros, kad debesis skaidras un apkārt valda dziļš klusums, Itālijas mežos ir iespējams novērot brīnišķīgu gaismas deju: Itālijas jāntārpiņu (le lucciole) deju mežu tumsā un klusumā. Latvijā sastopamā jāņtārpiņu suga nespēj lidot, taču Itālijas jāntārpiņi gan. Tā kā šie mazie meža iemītnieki tumsā spīd, to lidināšanās starp kokiem izskatās tiešām maģiska! (Skaties attēlus šeit!)


Itālijas jāņtārpiņus ieraudzīt nemaz nav viegli, jo tie nemitinās apdzīvotu vietu un mākslīgo apgaismojumu tuvumā. Vasaras vakaros, kad debesis ir skaidras, ir jādodas uz kalnainiem mežu apvidiem, jāizslēdz gan telefoni, gan cita veida mākslīgais apgaismojums, ir jāuzvedās ļoti klusi un jāgaida!

Pagājušā nedēļa Itālijā (12/06/2017)

Ikgadējais svētceļojums uz Loreto

Centrālitālijas reģionā Marche pagājušās nedēļas nogalē norisinājās ikgadējais svētceļojums no Mačeratas pilsētiņas uz Loreto baziliku Basilica della Santa Casa. Vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēku (saskaņā ar atsevišķiem avotiem, pat 100 tūkstoši) no visas Itālijas, kā arī no citām valstīm, sestdienas vakarā (plkst.21.30) pēc svinīga dievkalpojuma Mačeratas stadionā, kurā svētceļniekus telefoniski apsveica Romas Katoļu baznīcas pāvests Frančesko, ar kājām devās 30 km garajā gājienā uz Loreto baziliku. Pirmie svētceļnieki galapunktā ieradās agrā svētdienas rītā, neilgi pirms rītausmas. Basilica della Casa ir viena no svarīgākajām katoļu svētvietām Itālijā. Šajā bazilikā tiek pielūgta Jaunava Marija, jo tiek uzskatīts, ka tieši tur atrodas Jaunavas Marijas dzimtās mājas paliekas, kuras no Nācaretes nogādātas Itālijā.

Avots ŠEIT.


Adoptē vīnogulāju Dienviditālijā!

Kāda vīna darītavā Dienviditālijas reģionā Apūlijā ir nākusi klajā ar neparastu veidu, kā saglabāt tradicionālās vīnogu audzēšanas metodes, kuras šobrīd apdraud arvien plašāk izplatītā mehanizācija. Cantina Paolo Leo aicina no attāluma “adoptēt” vienu vīnogulāju (respektīvi, segt šī vīnogulāja audzēšanai nepieciešamās izmaksas), tādejādi ļaujot vīna darītavai arī turpmāk izmantot tradicionālās darba metodes. Tie, kas piedalīsies šajā akcijā, saņems regulāras atskaites un fotogrāfijas par adoptētā auga veselības stāvokli, kā arī vienu pudeli vīna, kas gatavots no attiecīgajām vīnogām!

Apūlijā esošais Salento apvidus ir slavenas ar senām vīna darīšanas tradīcijām. Tur ir iespējams sastapt pat vairāk nekā 60 gadus vecus vīnogulājus, kuru kultivēšanā joprojām tiek izmantota tradicionālas metodes, kas Itālijā ienākušas no Grieķijas. Saskaņā ar šo metodi, katrs vīnogu kociņš tiek iestādīts atsevišķi no pārējiem (skatīt attēlā) un to ir iespējams apstrādāt tikai ar rokām. Pateicoties šai metodei, kā saka paši vīndari, vīnogu ķekariem ir unikāla forma un gala produktam (vīnam) – īpaši garša. Diemžēl, šāda vīnogulāju stādīšana mūsdienās ir retums, jo tā nedod iespēju izmantot mehāniskās iekārtas, līdz ar to tā tiek uzskatīta eknomiski neizdevīga.

Avots ŠEIT.

Elpu aizraujošs pilnmēness

Piektdienas naktī Salento apvidu Apūlijas reģionā iepriecināja brīnišķīgs skats uz pilnmēnesi. Attēlā redzamais tornis (Torre Santa Maria dell’Alto) ir viens no Salento simboliem, un tā pakājē piektdienas vakara pilnmēness izspēlēja skaistu optisko ilūziju – izskatās, ka oranžais mēness ritulis kāpj pa trepēm, lai nokļūtu torņa galā!

Avots ŠEIT.

          
Pirmais “zaļais” piemineklis

Pirmo reizi Itālijas vēsturē kāds koks izpelnījies valsts aizsardzību: Itālijas Kultūras ministrija pasludināja Toskānas reģionā esošo dižozolu (Quercia delle Checche), kuram ir aptuveni 370 gadi, par aizsargājamu kultūras pieminekli. Pēc 2014.gadā notikuša vandālisma gadījuma, kura rezultātā kokam tika nodarīti nopietni bojājumi, tika iesniegta prasība piešķirt šim dižkokam aizsargājam objekta statusu. Beidzot tas ir noticis, un pirmo reizi Itālijas vēsturē šāds statuss tiek piešķirt augam!

Avots: ŠEIT

Pašvaldību vēlēšanas

Atšķirībā no Latvijas, Itālijā pašvaldību vēlēšanas nenotiek visā valstī vienlaicīgi. Svētdien, 11.jūnijā, pašvaldību vēlēšanas norisinājās vairāk nekā 1000 pašvaldībās visā Itālijā, tai skaitā arī vairāku reģionu galvaspilsētās, piemēram, Palermo un Dženovā.
Šīm vēlēšanām, kurās pie urnām jādodas aptuveni 9 miljoniem itāļu, tiek pievērsta liela uzmanība, jo lielākās politiskās partijas vēlas jau laicīgi nodrošināt sev atbalstu dažādos valsts reģionos, jo nākamā gada sākumā ir paredzētas parlamenta vēlēšanas, turklāt vairāki politiskie spēki turpina diskutēt un rosina vēlēšanas organizēt ātrāk, jau šī gada rudenī.
Pagājušā nedēļa Itālijā (05/06/2017)
 
2.jūnijs: Itālijas Republikas dibināšanas diena

Pagājušajā piektdienā Itālijā tika atzīmēta 71.gadadiena kopš Itālijas Republikas dibināšanas 1946.gadā (šeit vari uzzināt vairāk par šo periodu Itālijas vēsturē). Šī diena ir oficiāla brīvdiena Itālijā un dažādās Itālijas pilsētās tika rīkoti svinīgi 2.jūnija pasākumi. Galvenā svētku ceremonija, protams, notika valsts galvaspilsētā, kur norisinājās svinīgs gājiens ar vairāk nekā 3000 dalībniekiem. Ceremonijas ietvaros tradicionāli tiek nolikts lauru vainags uz simboliskā nezināmā kareivja kapa, notiek militārā parāde, tiek dziedāta valsts himna un noslēgumā pār Romu lido slavenais un simboliskais “tricolore”.


 Šī gada ceremonijas bildes vari apskatīt šeit.Izbīlis, haoss un savainojumi futbola fanu pūlī Turīnā

Pagājušās sestdienas vakarā norisinājās UEFA Čempionu līgas finālspēle starp Spānijas komandu Real Madrid un vienu no vadošajām Itālijas komandām Juventus*. Tā kā Juventus ir Ziemeļitālijas pilsētas Turīnas komanda, šīs pilsētas centrā (vienā no lielākajiem laukumiem) sestdienas vakarā bija sapulcējušies tūkstošiem fanu, lai kopīgi uz lielā ekrāna noskatītos šo izšķirošo spēli.
Neilgi pirms spēles beigām laukumā izcēlās panika, jo (pēdējās nedēļās Lielbritānijā notikušo teroraktu iespaidā) turpat tuvumā izšautās petardes daži fani noturēja par bumbas sprādzienu. Futbola fani izmisīgi un haotiski centās aizbēgt no drūzmas, šīs nepamatotās (!) panikas rezultātā vairāk nekā 1000 cilvēki guva savainojumus. Lielākā daļa ievainojumu ir vieglas traumas, taču trīs cilvēki, no kuriem viens ir septiņus gadus vecs zēns, tika nogādāti slimnīcā kritiskā stāvoklī.

Kad noskaidrojās, ka panika bijusi nepamatota, fani atgriezušies laukumā, lai atgūtu tur pamestās somas un citas personīgās mantas.*Ar rezultātu 4-1 spēle noslēdzās ar Real Madrid uzvaru.
Itālija, Francija un Vācija pret Trampa lēmumu pamest Parīzes līgumu

Pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps pagājušajā nedēļā paziņoja par lēmumu pamest Parīzes klimata līgumu, Itālijas, kā arī daudzu citu valstu vadītaji stingri nosodīja šādu lēmumu; Itālijas, Francijas un Vācijas valstu vadītāji apvienojās (retā) kopīgā paziņojumā, kurā uzsvēra, ka Parīzes līgums nevar tikt pārrakstīts un ka tas ir svarīgs mūsu planētai, visu valstu sabiedrībai un ekonomikai.Pagājušā nedēļa Itālijā (29/05/2017)

Donalda Trampa vizīte Itālijā

Lielu daļu pagājušās nedēļas ASV prezidents Donalds Tramps pavadīja Itālijā.  Trešdien, 24.maijā, Tramps ieradās Romā, lai tiktos ar Romas Katoļu baznīcas pāvestu. Šī vizīte pamatīgi uzjautrināja itāļus, kuri visas nedēļas garumā turpināja smīkņāt par Trampa sievas un meitas tērpu izvēli, kā arī par oficiālo vizītes foto, kurā blakus smaidošajam ASV prezidentam stāv pagalam bēdīgs pāvests. Pēc šī foto publicēšanas Itālijas sociālos tīklus pārpludināja dažnedažādi joki un attēla variācijas (vari tās apskatīt šeit). Taču tajā pašā laikā itāļus sajūsmināja pāvesta sagatavotā dāvana: pāvests Donaldam Trampam pasniedza grāmatu par klimata pārmaiņām. Šai dāvanai ir īpaša politiskā vērtība, jo Tramps agrāk ir skaidri licis saprast, ka ar klimatu saistītas problēmas viņam neinteresē, turklāt šī vizīte notika tikai dažas dienas pirms G7 samita, kurā bija paredzēts apspriest klimata pārmaiņas.
Dažas dienas pēc vizītes Vaitkānā Donalds Tramps atkal atgriezās Itālijā, lai apmeklētu “lielā septiņnieka” jeb G7 samitu, kas no 26. līdz 27.maijam norisinājās Sicīlijas pilsētiņā Taorminā. Samits tika sagaidīts ievērojamos drošības pasākumos (itāļus ir īpaši saniknojuši pārspīlētās ASV drošības prasības) un ar iespaidīgu “tricolore” debesīs (skaties šeit). Tomēr samita rezultāti šķiet visai niecīgi, jo tikšanās laikā nav izdevies vienoties par konkrētu rīcības plānu ne saistībā ar NATO sadarbību, ne par sankcijām pret Krieviju, ne klimata problēmu risināšanā.

Frančesko Totti paziņo par aiziešanu no futbola pasaules

Viens no slavenākajiem un atzītākajiem itāļu futbolistiem Frančesko Totti pagājušās nedēļas beigās pēc futbola spēlēs ar emocionālas vēstules lasījumu paziņoja par savas futbolista karjeras beigām. Totti kopš 1998.gada bija Romas futbola komandas kapteinis un viņš vairākkārt ir spēlējis valsts izlasē (tai skaitā arī 2006.gada pasaules futbola čempionātā, kurā Itālija uzvarēja). Savas karjeras laikā Totti piecreiz ir ticis apbalvots kā labākais itāļu futbolists, turklāt 2004.gadā viņš tika iekļauts Starptautiskās futbola federāciju asociācijas (FIFA) 125 pasaules labāko futbolistu sarakstā. Ziņa par Totti karjeras beigām pārsteidza un saskumdināja viņa fanus, kuri steidzās sociālajos tīklos izteikt atzinību un pateicību par Totti 28 gadus ilgušo karjeru.
Šeit vari noklausīties Totti atvadu runu!

Mūžībā aizgājusi stiliste Laura Biagiotti


Pagājušajā piektdienā 73 gadu vecumā mūžībā aizgāja pasaulslavenā itāļu stiliste un modes dizainere Laura Biagiotti. Viņa bija viena no ievērojamākajām zīmola made in Italy pārstāvēm un visā pasaulē bija pazīstama kā “kašmīra karaliene”, pateicoties apģērbos izmantotajiem mīkstajiem un elegantajiem materiāliem. Viņa bija pirmā itāļu stiliste, kas pagājušā gadsimta 80.gados izrādīja savus tērpus Pekinā, lai izkarotu made in Italy vietu Ķīnas tirgū. Laura Biagiotti bija ievērojama arī ar savu lielo mīlestību pret Romu, kuras dēļ viņa pievērsās dažādus Romas kulturvēsturisko objektu restaurācijai.
Vairāk par Lauru Biagiotti uzzini šeit (video) un šeit!

Pagājušā nedēļa Itālijā (22/05/2017)

 

No 1.jūnija ved pesto mērci rokas bagāžā!

Ziemeļitālijas (Ligūrijas reģiona) pilsētas Dženovas slavenākais gardums un suvenīrs ir smaržīgā pesto mērce (pesto alla genovese), un lai šo dārgumu aizsargātu un nodrošinātu tā slavas izplatību ārpus Dženovas un Itālijas robežām, no 1.jūnija Dženovas lidostā stāsties spēkā jauni rokas bagāžas noteikumi: rokas bagāžā drīkstēs vest veikalā pirktu vai mājās gatavotu pesto mērci (trauciņos, kas nepārsniedz 500 ml)! 
Pesto mērce ir Dženovas simbols un tāpēc arī viens no iecienītākajiem suvenīriem, taču rokas bagāžu noteikumu dēļ Dženovas lidostā ik gadu aptuveni 500 pesto burciņas nākas izņemt no rokas bagāžām un turpat lidostā mest ārā. Lai izvarītos no šādas izšķērdības un lai nodrošinātu Dženovas pesto slavu ārzemēs, tika ierosinātas, un beidzot arī pieņemtas, īpašas normas pesto pārvadāšanai: lai varētu veikalā pirkto vai mājās gatavo pestu vest rokas bagāžā no Dženovas lidostas, ir vienkārši jāiegādājas (cena: 50 centi, iegūtie līdzekļi tiks nodoti bezpeļņas organizācijai, kas nodarbojas ar slimu bērnu pārvadāšanu) īpaša etiķete un jāļauj pie bagāžas kontroles burciņu pārbaudīt īpašā aparātā.


Bažas par iespējamu Itālijas “supervulkāna” izvirdumu

Netālu no Neapoles atrodas vieta, kura itāliski tiek dēvēta par “liesmojošajiem laukiem” (Campi Flegrei) un kur notiek ievērojama vulkāniskā aktivitāte. Tam gan nav nekāda sakara ar slaveno Vezuva vulkānu, kas atrodas Neapoles pretējā pusē! Campi flegrei ir 12-15 km plata kaldera (vulkāniskas izcelsmes ar stāvām sienām un salīdzinoši līdzenu pamatu), kuras vietā agrāk atradies ievērojams vulkāns. Pēdējais vulkāna izvirdums šajā vietā ir piedzīvots 1538.gadā, taču zonas vulkāniskā aktivitāte pēdējo 7 gadsimtu laikā tā arī nekad nav pierimusi, turklāt 20.gs. tur ir piedzīvotas pat vairākas zemestrīces.

Pagājušajā nedēļā pētnieki paziņoja, ka nerimstīgā Campi Flegrei aktivitāte liecina par vulkāna izvirdumu, kas gaidāms ne pārāk tālā nākotnē un kuram ir jāsāk gatavoties. Protams, neviens nevar paredzēt, kad izvirdums gaidāms, tomēr vulkāna aktivitāte pēdējā laikā ir īpaši augsta un, kā apgalvo pētnieki, tā tuvojas kritiskai robežai. Pēdējo reizi tik liela Campi Flegrei aktivitāte beidzās ar izvirdumu 1538.gadā. Šis baisais brīdinājums tika sniegts līdz ar aicinājumu atbildīgajām iestādēm uztvert to nopietni un tam attiecīgi gatavoties, jo Campi Flegrei apkārtne nebūt nav tukša – tajā dzīvoti aptuveni 360 tūkstoši cilvēku!12 obligātas vakcīnas bērniem līdz 16 gadu vecumam

Itālijas valdība pagājušajā nedēļā pieņema lēmumu, ka bērniem līdz 16 gadiem obligāti ir jāsaņem 12 vakcīnas.
Jau ilgāku laiku Itālijas publiskajā telpā valdīja skaļas diskusijas par vakcīnu nepieciešamību, tajās iesaistījās ne tikai politiķi, bet arī ārsti un sabiedrībā zināmas personas. Itālijā pēdējos gados ir sarucis vakcinēto bērnu skaits, un tajā pat laikā ir pieaugusi masalu izplatība. Tāpēc, lai cīnītos ar slimību izplatību un zinātniski nepamatotajām ziņām par vakcīnu bezjēdzību un pat kaitīgumu, Itālijas valdība pasludināja 12 vakcīnas par obligātām bērniem līdz 16 gadu vecumam (līdz šim obligātas bijušas vien 4 vakcīnas). Saskaņā  ar jauno likumu, sākot ar šī gada septembri nevakcinēti bērni nevarēs tikt uzņemti valsts bērnudārzos un pirmskolas izglītības iestādēs un šādu bērnu vecākiem tiks piemērots sods.  

 

Itālijas valdība bez maksas piedāvā 103 vēsturiskas ēkas

Itālijas valdība ir nākusi klajā ar neparastu veidu, kā veicināt tūrismu dažādos Itālijas reģionos. Valdība bez maksas piedāvā 103 vēsturiskas ēkas, tai skaitā Viduslaiku pilis, klosterus un torņus. Protams, ne jau kuram katram gribētājam būs iespējams tikt pie šiem piedāvātajiem īpašumiem: interesentiem, lai saņemtu ēku savā īpašumā, ir jāprezentē konkrēts plāns, kā šīs ēkas atjaunot! Šī neparastā piedāvājuma mērķis ir attīstīt tūrismu mazāk zināmās Itālijas zonās, īpaši pievēršot uzmanību tā dēvētajam “lēnajam tūrismam” – riteņbraukšanai un pastaigām, jo piedāvātie īpašumi atrodas uz senām svētceļnieku takām un riteņbraucēju ceļiem.
Lai pieteiktos uz kādu no piedāvātajām ēkām, Tev ir jābūt jaunākam par 40 gadiem un jāiesniedz pārliecinoša ideja un konkrēts plāns, kā ēka tiks atjaunota (tā var kļūt gan par viesnīcu, gan spa, gan jebkādu citu tūrisma objektu) – ja ideja tiks pieņemta, ēka tiks nodota Tavā pārvaldībā uz 9 gadiem (ar iespēju termiņu pagarināt uz vēl 9 gadiem), īpaši pārliecinošiem interesentiem ēka tiks nodota uz 50 gadu ilgu periodu!


Pāvests dodas negaidītās mājas vizītēs

Neparastu pārsteigumu pagājušajā nedēļā saņēma Ostijas (Romas apkārtnē) iedzīvotāji. Viņi gaidījuši vietējo mācītāju, lai tas svētī katru māju un tās iedzīvotājus (šāda māju svētīšana Itālijā ir ļoti izplatīta), taču mācītāja vietā pie durvīm zvana Romas katoļu baznīcas pāvests! Pāvests jokodams atvainojās par traucējumu un svētīja divu daudzdzīvokļu namu iedzīvotājus, radod lielu sajūsmu un priecīgu satraukumu visā apkārtnē!Pagājušā nedēļa Itālijā (15/05/2017)
 

ASV bijušā prezidenta vizīte Itālijā

Pagājušās nedēļas sākumā Ziemeļitālijas lielākajā pilsētā Milānā viesojās bijušais ASV prezidents Baraks Obama. Vizītes mērķis gan nebija politisks: Milānā norisinājās starptautiska līmeņa tikšanās “Food&Chips” saistībā ar inovācijām pārtikas jomā, un tās ietvaros Obama runāja par globālās sasilšanas un klimata pārmaiņu izraisītajām sekām šajā jomā. Cita starpā Obama pievērsa uzmanību arī tādām problēmām kā ienākumu nevienlīdzība un imigrācija, kā arī pastāstīja par savu dzīvi pēc prezidentūras beigām. 


Dalība šajā pasākumā, norāda žurnālisti, iezīmē Obamas atgriešanos uz starptautiskās skatuves pēc garajām un lepnajām brīvdienām, un tas nav nejauši, ka izvēlētais pasākums ir saistīts ar pārtikas teholoģiju un klimata problēmām, nevis ar politiku. Tomēr sava daļa politikas bija arī šajā vizītē, jo viens no svarīgākajiem pasākuma apmeklētājiem bija bijušais Itālijas premjerministrs Matteo Renci (Matteo Renzi), ar kuru, šķiet, Obama ir izveidojis gluži draudzīgas attiecības. Itālijas publiskajā telpā šī Obamas un Renci tikšanās tika plaši apspriesta, jo tas tiek uzskatīts par mērķtiecīgu gājienu, lai atvieglotu Renci plānoto atgriešanos uz politiskās skatuves pēc decembra referenduma izgāšanās.Notiesāts Costa Concordia kapteinis

5 gadu ilgušais tiesais process saistībā ar 2012.gadā notikušo Itālijas kruīza kuģa Costa Concordia avāriju, kurā kuģis uztriecies zemūdens klintij un kā rezultātā gāja bojā 32 cilvēki, noslēdzās pagājušajā nedēļā. Kuģa kapteinis Frančesco Sketīno (Francesco Schettino) tika atzīts par vainīgu avārijas izraisīšanā (viņš esot apzināti veicis bīstamu manevru.... lai izrādītos meitenei!), kā arī pretlikumīgā kuģa pamešanā (pretēji pavēlēm, kapteinis glābšanas laivā pameta grimstošo kuģi), un pagājušajā nedēļā viņam tika piespriesti 16 gadi cietumā.Giro d’Italia turpinājums

Jau pagājušajā nedēļā ziņojām par starptautiskajām riteņbraukšanas sacensībām Giro d’Italia, kas sākās 5.maijā Sardīnijā un par kurām rakstījām pagājušās nedēļas ziņu apskatā. Giro d’Italia turpinās! Svētdien norisinājās sacensību 9.posms (Itālijas vidienē, Abruzzo reģionā). Neviens no itāļu dalībniekiem diemžēl šobrīd neatrodas veiksmīgāko dalībnieku vidū, veiksmīgākais Itālijas riteņbraucējs Vinčenco Nibali pēc svētdienas posma atrodas 5.vietā. Viens no veiksmīgākajiem sacensību dalībniekiem šobrīd ir kolumbiešu riteņbraucējs Nairo Quintana, kurš kļuva par 9.posma uzvarētāju.


Giro d’Italia kopumā ir paredzēts 21 posms, un 10.posms ir gaidāms jau otrdien, 17.maijā, Umbrijas reģionā. Skaties šeit un uzzini vairāk par jaunākajiem rezultātiem, gaidāmajiem posmiem un visu citu, kas saistīts ar
Giro d’Italia! (Ja atrodies Itālijā, sacensībām vari sekot līdzi TV tiešraidē!)Itālijas vilšanās Eirovīzijā

Sestdienas vakarā jau 62.reizi norisinājās Eirovīzijas dziesmu konkurss. Itāliju konkursā pārstāvēja dziedātājs Frančesco Gabāni (Francesco Gabbani), kurš šī gada februārī uzvarēja Sanremo festivālā (par šo festivālu uzzini vairāk šeit). Nedēļu pirms konkursa fināla ne tikai Itālijā, bet visā Eiropā par galveno konkursa favorītu tika uzskatīta tieši Itālijas pārstāvja dziesma “Occidentali’s Karma”, un bukmeikeri prognozēja Itālijas uzvaru, taču Itālijai nācās piedzīvot lielu vilšanos, jo konkursā uzvarēja Portugāles pārstāvis, atstājot Frančesco Gabāni 6.vietā.
Šeit vari noskatīties Itālijas pārstāvja uzstāšanos Eirovīzijā!
2000 eiro samaksa par dzīvošanu Itālijā!?

Pagājušajās nedēļas sākumā pasauli pārsniedza pārsteidzošs piedāvājums: Bormidas ciematiņa (Ziemeļitālijā, Ligūrijā) mērs esot piedāvājis 2000 eiro visiem, kas izvēlēsies dzīvot šajā nomaļajā Itālijas vietā, kas atrodas 420 metrus v.j.l. un kurā dzīvo tikai 394 cilvēki. Uz Bormidu zvanījuši interesenti no visas pasaules, taču, kā izrādās, šis piedāvājums ir maldīgs. 


Ciematiņa mērs patiesībā ir patiešām vēlas cīnīties pret ciematiņa izmiršanu, taču viņš vienkārši ir piedāvājis trīs ēku īri uz izdevīgiem noteikumiem un ar Ligūrijas reģiona pāsvaldību apspriedis iespēju piedāvāt 2000 eiro bonusu cilvēkiem, kas pārvāktos uz mazapdzīvotiem un puspamestiem Ligūrijas ciematiņiem. 


Diemžēl nepatiesā ziņa izplatījās zibens ātrumā un dažu dienu laikā ciematiņa pārvalde saņēma 17 tūkstošus (!) zvanu no interesentiem no visas pasaules, turklāt ciematiņā ieradās vairākas filmēšanas komandas, lai uzņemtu sižetus pa vilinošo piedāvājumu, taču ciematiņa mēram ir nācies sniegt nepatīkamu atbildi: izplatītā ziņa ir nepatiesa, un 2000 eiro piedāvājums ir tikai ideja, kuru mērs grasījies iesniegt Ligūrijas reģiona pašvaldībai. Bormidas ciematiņs nevarot piedāvāt ne samaksu, ne darba iespējas...
No 10. līdz 30.maijam Itālija aptur Šengenas līguma darbību.

Itālija gatavojas nozīmīgajam G7 samitam, kas norisināsies Taormīnā (Sicīlijā) no 26. līdz 27.maijam un kura galvenās tēmas būs pasaules ekonomika, ārpolitika, iedzīvotāju drošība un vides ilgtspējība. Samita dalībnieki ir pasaules demokrātisko lielvalstu (ASV, Lielbritānija, Francija, Itālija, Japāna, Kanāda, Vācija, ES) līderi. 


Drošības apsvērumu dēļ un lai nodrošinātu veiksmīgu pasākuma norisi, Itālija uz 20 dienām (10/05/2017 – 30/05/2017) ir apturējusi Šengenas līguma darbību un atjaunojusi pastiprinātu kontroli gan uz iekšējām, gan uz ārējām robežam. Ja šajā laika posmā gatavojies braucienam uz Itāliju, rēķinies ar pastiprinātām kontrolēm un garākām rindām lidostās!
Pagājušā nedēļa Itālijā (08/05/2017)

Jau 100.reizi Itālijā notiek GIRO D’ITALIA


5.maijā tika uzsākta ikgadējā riteņbraucēju tradīcija Itālijā – Giro d’Italia, tās ir riteņbraukšanas sacensības trīs nedēļu garumā, kuru ietvaros tiek apceļota gandrīz visa Itālija (šogad - 16 no visiem 20 reģioniem), iekļaujot pat abas lielākās Itālijas salas (Sicīliju un Sardīniju).
Šādas sacīkstes pirmo reizi notika jau 1909.gadā un šogad tām ir pienākusi apaļa jubileja – 100 (jo pasaules karu gados sacensības nenotika). Brauciena sākumpunkts katru gadu ir cits, šogad – Alghero (Sardīnijā), taču galapunkts tradicionāli (bet ir izņēmumi) ir Milānā, kur atrodas sporta avīzes “La Gazzetta dello Sport”, kas ir šī ikgadējā pasākuma rīkotāja, redakcija.


Itālijas Giro d’Italia ir viena no trim startptautiski nozīmīgākajām riteņbraukšanas sacensībām (kopā ar Francijas Tour de France un Spānijas Vuelta a España) un tiek pat uzskatīts, ka pēc Otrā pasaules kara Giro d’Italia bija tikpat prestižas sacensības kā pasaulē izslavētā Tour de France. Mūsdienās Itālijas sacensības pasaulē ir mazāk zināmas nekā Tour de France, un šajā sakarā itāļu žurnālisti spriež, ka, par laimi, Giro d’Italia nav ārzemēs “pārdevies” komerciālu mērķu dēļ un tās joprojām ir sacensības, kas apliecina mīlestību pret riteņbraukšanu, kā arī pret Itālijas dabu, valsti un cilvēkiem!

Katrā ziņā sacensību norises laikā šķiet, ka mīlestība pret riteņbraukšanu Itālijā tikai mazliet atpaliek no mīlestības pret futbolu, vismaz agrāk noteikti tā bija, jo visi itāļi, lieli un mazi, sekojuši līdzi sacensību norisei gan pat TV un radio, gan klātienē, apmeklējot tuvumā notiekošās sacensības.

Izpēti karti, kur norādīts šī gada sacensību maršruts! Ja esi Itālijā, varbūt sacensības notiek/notiks kaut kur Tev tuvumā!?


Itālija tuvojas pretrunīgam pašaizsardzības likumam

Jau kādu laiku Itālijā notiek plašas diskusijas par iespējamu pašaizsardzības tiesību paplašināšanu, un pēc pagājušajā nedēļā notikušajām valdības diskusijām šāda iespēja šķiet gluži reāla – ja ieteiktais likums tiks pieņemts (lai tas notiktu, nepieciešams vairākuma atbalsts Senātā), tad Itālijā tiks atļauts ar ieroci šaut mājās pa nakti iekļuvušos zagļus.
Diskusijas sākās pēc tam, kad šī gada martā kāds restorāna īpašnieks Itālijā nošava zagli, kas pa nakti centies restorānā iekļūt. Šis gadījums izraisīja pamatīgu viedokļu vētru, jo daļa sabiedrības un politiķu aizstāvēja īpašnieka tiesības šādi rīkoties, taču citi to nosodīja, jo iekļuvušais zaglis nebija apbruņots un pat nav mēģinājis uzbrukt, viņa laupījums bijis vien maiss pilns ar cigaretēm. Par notikušo tika sākta izmeklēšana saistībā ar slepkavību, tomēr daudzi apgalvo, ka tā bijusi vienkārša pašaizsardzība drošību un dzīvību apdraudošos apstākļos (saskaņā ar šobrīd spēkā esošajiem likumiem, šādu apstākļu esamība ir jāpierāda, lai izvairītos no apsūdzības par slepkavību).
Pagājušajā ceturtdienā Itālijas apakšpalāta izteica piekrišanu likumam, kas ļautu izmantot spēku (arī šaut) mājās pa nakti iekļuvušos zagļus, pat ja tam ir letāls iznākums. Daļa sabiedrības un politiķu kritizē šādu likumu sakot, ka... tiesībām šaut zagļus vajadzētu attiekties arī uz dienu, ne tikai uz nakts stundām. Taču liela daļa sabiedrības stingri iestājas pret šādu likumu vispār, jo tā pieņemšana ne tikai palielinātu pieprasījumu pēc ieročiem, bet arī dotu cilvēkiem pārāk lielu rīcības brīvību, jo veiktās slepkavības varētu gluži vienkārši attaisnot ar nepieciešamību aizstāvēties. Respektīvi, ja šāds likums tiktu pieņemts, kā lai nosaka, vai notikušais bijusi pašaizstāvēšanās pret bīstamu zagli, vai vienkārši aukstasinīga slepkavība!?
Itālijas žurnālisti un kultūras pārstāvji iestājas pret šādu likumu un saka, ka Itālijas tautai ir jāatbild uz nopietnu jautājumu – vai tā grib iet uz priekšu un turpināt demokrātisko ceļu, vai arī atgriezties pagātnē, kur valdīja nerakstītais “aci pret aci, zobu pret zobu” likums? Daudzi turklāt uzskata, ka runas par šādu likumu tiek izmantotas, lai novērstu sabiedrības domas no nopietnām problēmām valstī (bezdarbs, eknomiskā situācija utt.), jo šādā veidā nabadzīgākie Itālijas iedzīvotāji tiek pavērsti viens pret otru, aizmirstot par lielākajiem valsts zagļiem, t.i., tiem, kas sēž valdības krēslos.
Pagājušā nedēļa Itālijā (01/05/2017)

25.aprīļa svinības
 

Pagājušajā otrdienā visā Itālijā ar dažādiem pasākumiem tika atzīmēta ļoti īpaša diena Itālijas vēsturē – atbrīvošanās no fašistiskā režīma 1945.gada aprīlī. Īpaši piemiņas pasākumi un ceremonijas norisinājās visās Itālijas pilsētās, bet svarīgākās svinības notika Itālijas galvaspilsētā, kur Valsts prezidents Serdžo Matarella aicināja savus tautiešu atcerēties to vienotību, kas vadīja itāļus cīņā pret fašismu, kā arī Milānā, jo tieši Milānas atbrīvošana 1945.gada 25.aprīlī iezīmēja itāļu partizānu uzvaru pret fašistiem!
Noskaties Itālijas Aizsardzības ministrijas video par 25.aprīļa svinībām Romā!
Uzzini vairāk par 1945.gada aprīli šeit!

Skandāls par iespējamu NVO sadarbību ar cilvēku kontrabandistiem

Lielu rezonansi Itālijā pagājušajā nedēļā izraisīja itāļu prokurora Karmelo Dzukaro (Carmelo Zuccaro) paziņojums, ka dažas nevalstiskās organizācijas (NVO), kas nodarbojas ar nelegālo imigrantu glābšanu Vidusjūrā, iespējams, finansē tie paši cilvēku kontrabandisti, kas Vidusjūrā iesūta imigrantu laivas. Pašas NVO noliegušas izteiktos apglavojumus un dēvē tos par apmelojumiem, jo bez šo NVO darbības upuru Vidusjūrā būtu daudz vairāk, taču prokurors Dzukaro apliecina, ka viņa apgalvojumiem esot pierādījumi (piemēram, telefonsarunas no Lībijas ar NVO pārstāvjiem), un ir nepieciešams veikt padziļinātu situācijas izmeklēšanu.
Dzukaro apgalvojums ir izraisījis plašu sašutumu un diskusijas – liela daļa Itālijas sabiedrības (tai skaitā rakstnieki un tiesneši) uzskata šo apglavojumu par mēginājumu nomelnot NVO, kas nodarbojas ar cilvēku glābšanu Vidusjūrā, kā arī uzskata šādus apgalvojumus par ļoti aizvainojošiem, jo NVO darbība cilvēku glābšanā ir neaizvietojama un tā būtu augsti jāvērtē, nevis jāapmelo, turklāt Dzukaro ir izteicis savus apgalvojumus, nesniedzot nekādus pierādījumus.

1.maija svinības

Šodien Itālijā, tāpat kā Latvijā, tiek atzīmēts 1.maijs – darba svētki (Starptautiskā strādnieku diena). Šajā dienā Itālijā ir paredzētas vairāku arodbiedrību manifestācijas, lai ne tikai atzīmētu darba svētkus, bet arī lai pievērstu uzmanību Itālijas ne pārāk patīkamajai situācijai šajā jomā (augsts bezdarbs, mazas algas, ēnu ekonomika u.tml.).
Itālijas galvaspilsētā arī šodien, kā jau katru gadu 1.maijā, vispārējās strādnieku arodbiedrības (CGIL, CISL un UIL) rīko vienu no ievērojamākajiem Itālijas 1.maija pasākumiem – bezmaksas koncertu San Giovanni laukumā. Katru gadu pasākumam tiek izvēlēta īpaša tēma (šogad tā ir “Il lavoro: le nostre radici, il nostro futuro”) un ik gadu to apmeklē tūkstošiem interesentu no visas Itālijas. Koncertā piedalīsies daudzi itāļu dziedātāji un tas tiks pārraidīts tiešraidē Rai3 kanālā!
Noskaties video par 1.maiju Romā!
Kāpēc darba svētki tiek svinēti 1.maijā? Uzzini, noskatoties šo video!Pagājušā nedēļa Itālijā (24/04/2017)


“Io sto con Gabriele”

Pirms divām nedēļām, 10.aprīlī, Turcijā tika aizturēts itāļu dokumentālists, žurnālists un režisors Gabriele Del Grande, kurš Turcijā ievāca informāciju  savai nākamajai grāmatai par Sīrijas karu un Islāma valsts rašanos. Del Grande tika aizturēts Turcijā, netālu no Sīrijas robežas, jo viņš esot nelegāli mēģinājis šķērsot Turcijas-Sīrijas robežu (šim apgalvojumam nav nekādu pierādījumu). Žurnālista apcietināšana Itālijā tiek vērtēta kā uzbrukums prese brīvībai - tiek uzskatīts, ka žurnālista aizturēšanas pamatā patiesībā ir viņa pētnieciskā darbība (tai skaitā intervijas ar sīriešu bēgļiem), kas “nav patikusi” Turcijas varasiestādēm.


Pirmo nedēļu par aizturēto Itālijas pilsoni nebija nekādu ziņu, līdz beidzot 18.aprīlī viņam tika atļauts sazināties ar ģimeni Itālijā. Žurnālists apliecināja, ka jūtas labi, taču viņam tikušas atņemtas visas mantas un viņš ir nelikumīgi ieslodzīts, jo pret viņu nav izvirzītas nekādas oficiālas apsūdzības. Šajā dienā Del Grande pieteica bada streiku un aicināja citus darīt to pašu, tādejādi iestājoties pret nelikumīgo Turcijas valdības darbību. Sociālajos tīklos visā Itālijā izskan nemitīgi aicinājumi atbrīvot aizturēto žurnālistu (#iostocongabriele un #FreeGabriele) un pagājušās nedēļas nogalē dažādās Itālijas pilsētās tika rīkoti mītiņi žurnālista atbalstam. Publiskajā telpā tiek izteikta kritika pret Itālijas valdību, kas nav operatīvi rīkojusies un stingri iestājusies pret Turcijas valdības rīcību.
Tikai nedēļas beigās ieslodzītais žurnālists beidzot varējis satikt Itālijas konsulāta pārstāvjus, un šorīt ir paziņots, ka žurnālists ir atbrīvots un ir ceļā uz Itāliju!


Vēsturisks Itālijas tiesas spriedums


Pagājušajā nedēļā visā pasaulē lielu ievērību ieguva kādas Itālijas pilsētas tiesas spriedums, kurā pirmo reizi vēsturē tiek atzīta saistība starp mobila telefona pārmērīgu lietošanu un saslimšanu ar vēzi. Kādam 57 gadus vecam itālim, kuram darba vajadzībām nācies izmantot mobilo telefonu vairākas stundas dienā (3-4 stundas dienā 15 gadus ilgā darba periodā), tika atklāts labdabīgs smadzeņu audzējs, kura dēļ viņš zaudēja dzirdi labajā ausī. Šis Itālijas pilsonis pēcāk vērsās tiesā ar sūdzību, ka pie audzēja vainojama pārmērīgā mobila telefona izmantošana darba vajadzībām. Pirmās instances tiesa, kurā kungs bija vērsies, atzina, ka audzējs visticamāk radies mobila telefona izmantošanas dēļ un ka prasības iesniedzējam ir tiesības uz pabalstu. Lai gan šis spriedums ir apsūdzams, tas ir primais gadījums, kad kāda tiesa atzīst saistību starp mobila telefona lietošanu un saslimšanu ar vēzi; šis spriedums rada precedentu līdzīgu lietu izskatīšanai nākotnē.


Romas 2770.dzimšanas diena

21.aprīlis Itālijā ir Il Natale di Roma – tradicionāli tiek uzskatīts, ka tieši 21.aprīlī 753.gadā p.m.ē. Remuls dibināja Romas pilsētu, līdz ar to šogad tika atzīmēta 2770.”mūžīgās pilsētas” jubileja. Vēstures avoti apliecina, ka jau senajos laikos Romas dzimšanas diena tiku plaši atzīmēta – ir pat saglabājušās 248.gadā par godu Romas 1000.jubilejai kaltas monētas!
Itālijas galvaspilsētas svētki tiek atzīmēti joprojām – svinības piektdien, 21.aprīlī, tika uzsāktas ar simbolisku 2770 (!) balonu palaišanu gaisā, un tai sekoja visa nedēļas nogale pilna ar īpašiem jubilejas gardumiem, pasākumiem un notikumiem!


Godinot šo brīnišķīgo pilsētu, noskaties tai veltītu video!

Pagājušā nedēļa Itālijā (17/04/2017) 

50 gadi kopš Totò nāves

1967.gada 15.aprīlī no šīs pasaules aizgāja Antonio Griffo Focas Flavio Angelo Ducas Comneno Porfiro-genito Gagliardi de Curtis di Bisanzio, kas plašākai publikai Itālija bija pazīstams kā Totò – itāļu komiskā žanra simbols, izcils komiķis un aktieris, kas savas dzīves laikā piedalījies vairāk nekā 90 filmās, pateicoties kurām sev nopelnīja smieklu prinča (il principe della risata) titulu. Totò atveidotie personāži un izspēlētās situācijas (kurās izsmieti bagātnieki, aristokrāti, pārāk oficiālā itāļu valoda u.tml.) joprojām ir saglabājušās “tautas folklorā” – itāļi pat šobrīd, 50 gadus pēc mākslinieka nāves, nav aizmirsuši zīmīgus viņa atveidoto personāžu citātus, un viņa filmās izspēlētās situācijas spēj joprojām uzrunāt un sasmīdināt publiku.Savas dzīves laikā Totò nebija kritiķu iemīļots, taču pēc nāves viņa komiskais talants tika beidzot pienācīgi novērtēts un Totò joprojām tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem itāļu komiķiem. Tieši tāpēc izcilā komiķa 50.nāves gadadiena pagājušajā nedēļā tika dažādos veidos atzīmēta visā Itālijā.
Vairāk par Totò lasi šeit. Skaties šeit un šeit dažas no slavenākajām filmu ainām ar Totò dalību.

Daudzveidīga Lieldienu gaidīšana un svinēšana visā Itālijā

Tāpat kā Latvijā, arī Itālijā pagājušā nedēļa noslēdzās ar Lieldienu svinībām. Kā zināms, Itālija joprojām ir izteikti katoļticīga valsts, līdz ar to visa pagājušā nedēļa (kas Lieldienu gaidās tiek dēvēta par svēto nedēļu – la settimana santa) Itālijā tika pavadīta ar dažādām reliģiskām ceremonijām un pasākumiem. Katram Itālijas reģionam raksturīgi atšķirīgi reliģiskie Lieldienu pasākumi, taču ir arī dažas kopīgas tradīcijas :

-  Piektdienas vakarā visā Itālijā notiek reliģiskas ceremonijas, pieminot krustā sisto Jēzu Kristu. Svarīgākā no šīm cerimonijām, protams, notiek Romā – ap Kolizeju tiek organizēta Via Crucis, kurā tiek pieminēts un simboliski izstaigāts Jēzus sāpju ceļš pirms sišanas krustā un kurā piedalās Katoļu baznīcas pāvests. Skaties šeit šī gada ceremonijas fragmentus!


-  Sestdienas vakarā pēc saulrieta (vai naktī, katrā ziņā pirms saullēkta svētdienas rītā) tiek pieminēta Veglia pasquale – svinīgs dievkalpojums, kurā tiek paziņota un atzīmēta Jēzus Kristus augšāmcelšanās.

- Visā Itālijā ‘Svētā nedēļa’ noslēdzas ar svētku pusdienām svētdien (la Pasqua). Taču arī pirmdiena pēc Lieldienām (la Pasquetta) Itālijā ir īpaša, jo tajā ir pieņemts, ja laikapstākļi atļauj, doties piknikā ārpus mājām!

Atšķirībā no Ziemassvētkiem, Lieldienas nav izteikti ģimeniski svētki, tās ir pieņemts pavadīt arī draugu lokā. To pat apliecina paaudzēs izplatīts itāļu teiciens: Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi!


Pasaulē vecākā cilvēka nāve

Kā zināms, par pasaulē vecāko cilvēku pagājušā gadā oficiāli tika pasludināta itāliete Emma Morano, kura tolaik bija sasniegusi 116 gadu vecumu. Diemžēl, sestdien, 15.aprīlī, Emma Morano aizgājā viņsaulē, būdama 117 gadu un 137 dienu veca. Viņa bija pēdējais joprojām dzīvojošais cilvēks, kas dzimis 19.gadsimtā (1899.gada 29.novembrī). Kad viņai tika vaicāts, kāds ir viņas ilgdzīvošanas noslēpums, Emma Morano atbildējusi - viņas ēšanas paradumi (trīs olas dienā, gaļa), kā arī tas, ka viņa nav precējusies!

Lai nu kā, Emma Morano nodzīvojusi raibu dzīvi – pārdzīvojusi sava mīļotā nāvi 1.pasaules karā un vēlāk sava vienīgā bērna nāvi, izglābusies no vardarbīga vīra, dzīvojusi 3 gadsimtos, pārdzīvojusi divus pasaules karus, kā arī vairāk nekā 90 Itālijas valdības!
Vairāk par Emmu Morano šeit, šeit (angliski) un šeit (itāliski).Pagājušā nedēļa Itālijā (11/04/2017)

Sorrentino “Jaunais pāvests” un filma par Berluskoni 

Pasaulslavenais itāļu režisors Paolo Sorrentino (kura filma “Dižais skaistums” 2014.gadā saņēma Oskara balvu un ieguva pasaules slavu) šobrīd gatavo 2.sezonu savam kritiķu un skatītāju apjūsmotajam seriālam “Jaunais pāvests”, kas vēsta par varas spēlēm un aizkulisēm mūsdienu Vatikānā. Pagājušajā nedēļā Sorrentino sniedza interviju itāļu laikrakstam “La Repubblica”, kurā stāstīja par savu pāvestu (kuru seriālā atveido Džūda Lovs), par to, kāpēc pievērsies televīzijai un seriāliem, kā arī paziņoja par saviem kino projektiem – Sorrentino gatavo filmu par bijušo Itālijas premjerministru Silvio Berluskoni, un Berluskoni atveidos neviens cits kā Toni Servillo (galvenās lomas atveidotājs vairākās citās Sorrentino filmās, tai skaitā arī filmā “Dižais skaistums”).
Lasi visu interviju šeit!

Salone del mobile e Fuorisalone 2017

Pagājušajā nedēļa Milānā norisinājās visā pasaulē unikāls pasākums 4 Starptautisks mēbeļu dizaina festivāls (Salone del mobile 2017); no 3. līdz 9.aprīlim pasākuma ietvaros norisinājās 450 dažādi pasākumi, kuros piedalījās 650 dizaineru un vairāk nekā 2 tūkstoši (no kuriem liela daļa bija ārvalstu) ekspozīcijas. Festivāla ietvaros tika izrādīti mēbeļu un interjera dizaina un tehnoloģiskie jaunumi un bija iespējams sastapt iecienītākos itāļu un  ārzemju zīmolus. Iepriekšējos gados festivālā ir piedalījušies arī dizaineri no Latvijas!


Paralēli mēbeļu un dizaina izstādei jau vairākus gadus dažādās Milānas vietās dizaina festivāla laikā tiek rīkots tā dēvētais Fuorisalone – neformāli svētki, tikšanās, koncerti, izstādes, instalācijas kā arī daudzi citi mākslas un kultūras pasākumi, kas ik gadu pulcē interesentu tūkstošus. Fuorisalone ir dzimis spontāni 80.gados, pateicoties dizaineru un mākslinieku pūlēm un interesei, un šobrīd tas ir  ievērojami paplašinājies. Šim pasākumam nav viena noteikta organizatora un tā ietvaros notiekošie pasākumi nav iekļauti festivāla oficiālajā programmā, taču bieži vien tā ir tieši Fuorisalone darbība, kas piesaista tūkstošiem apmeklētāju no visas pasaules.


Salone e Fuorisalone šobrīd ir kļuvis par starptautiski atzītu un iecienītu pasākumu, kuru apmekle ne tikai paši dizaineri, bet arī tūkstošiem interesentu (šogad – vairāk nekā 340 tūkstoši apmeklētāju)! Daži itāļu žurnālisti pat izteikušies, ka Milānas dizaina nedēļa ir visādā ziņā ievērojamāka nekā Modes nedēļa, kas divreiz gadā norisinās turpat, Milānā.
Ieskats pagājušā gada dizaina festivālā: šeit un Fuorisalone šeit.


Vēsturisks atklājums zem Romas ielām

Jaunas metro līnijas izveides darbu laikā Romā pagājušās nedēļas sākumā strādniekus pārsteidza negaidīts atklājums – vairāk nekā 17 metru dziļumā tika atrakts Senās Romas Republikas laika akvedukts, kurš būvēts 3.gs.p.m.ē. Akvedukts ticis atdalīts un drīzumā tiks izstādīts publiskai apskatei.
Atklājums tika veikts pateicoties divu arheologu darbībai, kuri pārbaudīja pazemes slāņus pirms darbu uzsākšanas. Mums šāda lietu kārtība varētu šķist neparasta, taču Itālijā arheologu darbība ir neaizvietojama, jo, kā zināms, Romas un visas Apenīnu pussalas vēsture ir ļoti sena un notikumiem bagāta, un tiešas vai netiešas vēsturiskas liecības Itālijas teritorijā ir atrodamas it visur, līdz ar to pašus itāļus pārlieku neizbrīna šādi seni atradumi Romas pazemē.
Vairāk foto šeit.9.aprīlis, “palmu svētdiena”

Svētdiena pirms Lieldienām Itālijā tiek dēvēta par palmu svētdienu (domenica delle palme), līdz ar to sākas Lieldienu svētā nedēļa (la settimana santa), kurā katoļticīgie atzīmē un pieminē Jēzus Kristus pēdējas dzīves dienas pirms viņa sišanas krustā.
Kāda ir šīs dienas saistība ar palmām? Pēc Katoļu baznīcas tradīcijām (saskaņā ar Jāņa evanģēliju), šajā dienā Jēzus Kristus ēzeļa mugurā ieradies Jeruzālemē un vietējo ļaužu pūlis viņu sagaidījis un godinājis, svinīgi vicinot palmu zarus.

Pagājušā nedēļa Itālijā (03/04/2017)

David di Donatello kino balvas

Pagājušās pirmdienas vakarā Romā tika pasniegtas Itālijas kinoakadēmijas gada balvas David di Donatello. Tā ir Itālijas svarīgākā balva par saniegumiem kino, un mazais Dāvida statujas atveidojums tiek pasniegts jau kopš 1956.gada.  Balva tiek pasniegta vairāk nekā 20 dažādās kategorijās, svarīgākās no tām un to šī gada ieguvēji:
-    Labākais aktieris pirmā plāna lomā: Stefano Accorsi (par filmu Veloce come il vento)
-    Labākā aktrise pirmā plāna lomā: Valeria Bruni Tedeschi (par filmu La pazza gioia)
-    Labākais režisors: Paolo Virzì (par filmu La pazza gioia)
-    Labākā filma: La pazza gioia (ieskats filmā šeit)

Dāvida statuju par mūžā ieguldījumu šogad saņēmi pasaulslavenais itāļu aktieris Roberto Benigni.
Balvas pasniegšanas vēsturē visvairāk balvas (7) saņēmuši tādi aktieri kā Alberto Sordi, Vittorio Gassman un Margherita Buy, no filmās visdāsnāk apbalvotā (10 balvas) bijusi 2008.gada Andrea Molaioli filma La ragazza del lago.


Vienīgais “u pick” tulpju dārzs Itālijā 

Kāds holandiešu pāris Milānā ir radījis Itālijā pirmo tulpju dārzu, kurā aug 250 tūkstoši tulpju. Pagājušajā nedēļā dārzs tika atvērts interesentiem – iegādājoties ieejas biļeti (divu tulpju vērtībā – 3 eiro), ir iespējams dārzu izstaigāt un pat saplūkt tulpes pašu priekam! Šis ir izveidotā “u pick” (burtiski – tu plūc) dārza galvenais mērķis – dot apmeklētājiem iespēju pašiem plūkt tulpes (par attiecīgu samaksu: 1 tulpe maksā 1,5 eiro) un nest tās mājās!
Dārzs gan jāsteidz apmeklēt laicīgi, jo tulpju ziedēšanas laiks nav ilgs – paši dārznieki ziņo, ka aprīļa beigās tulpju ziedēšanas jau būs beigusies.
Vairāk informācijas šeit un foto šeit.


Prinča Čārlza un pāvesta vizītes zemestrīču izpostītajās Itālijas vietās.

Pagājušajā nedēļas nogalē Velsas princis Čārlzs kopā ar sievu Kamillu apmeklēja Amatriči, nelielo Itālijas kalnu ciematiņu, kuru 24.augusta naktī izpostīja zemetrīce. Princis Čārlzs runāja ar glābšanas darbos iesaistītajiem palīgiem, apskatīja iedzīvotāju pagaidu dzīves vietas un izteica cerību par pilsētiņas drīzu atdzimšanu.
Tajā pašā laikā Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks apmeklēja Emīlja-Romanja (Emilia-Romagna) reģionu, lai pieminētu tur pirms 5 gadiem notikušo zemestrīci. 2012.gada zemestrīce nodarīja lielus postījumus kultūrvēsturikajam mantojumam, taču 5 gadu laikā šim Itālijas reģionam ir izdevies atgūties un atjaunot vēsturiskas ēkas un objektus.


Pagājušā nedēļa Itālijā (27/03/2017)


Romas līgumu 60.gadadiena

Sestdien, 25.martā, 27 ES dalībvalstu (izņemot Lielbritāniju) līderi  satikās Itālijas galvaspilsētā, lai atzīmētu Romas līgumu 60.gadadienu. 27 ES līderi tikšanās ietvaros parakstīja kopīgu deklarāciju, kuras mērķis ir palielināt vienotību un sadarbību dalībvalstu starpā, kā arī sasniegt tos ideālus, par kuriem sapņojuši tā dēvētie “Eiropas tēvi” (ES dibinātāji). Dienu pēc tikšanās Itālijas žurnālisti spriež, ka tikšanās nav devusi nekādus īpašus rezultātus, un turpina izskanēt bažas par Eiropas nākotni pēč Lielbritānijas izstāšanās. Tiek uzskatīts, ka ES ir iestājusies krīze un sestdien notikusī tikšanās nav devusi cerību uz drīzu krīzes atrisinājumu.

1957.gada 25.martā 6 Eiropas valstu (Itālija, Francija, Beļģija, Luksemburga, Nīderlande un Vācijas Federatīvā Republika) pārstāvji satikās Romā un parakstīja tā dēvētos Romas līgumus (Trattati di Roma), ar kuriem tika nodibināta Eiropas Ekonomiskā kopiena un Eiropas Atomenerģijas kopiena. Romas līgumi līdz ar 1951.gada Parīzes līgumu (ar kuru tika nodibināta Eiropas ogļu un tērauda kopiena) ir pamatā Eiropas Savienības izveidei.
Noskaties šo video par svarīgākajiem notikumiem un līgumiem, kas ir ES izveides pamatā!


Pāreja uz vasaras laiku.

26.marta naktī ne tikai Latvijā, bet arī Itālijā notika pāreja uz vasaras laiku – pulksteņi tika pagriezti par vienu stundu uz priekšu. Itālijā gan tas netiek dēvēts par vasaras laiku, bet gan par ora legale. Turpretim ziemas laiks, kas iestāsies 29.oktobrī, itāliski tiek dēvēts par ora solare.
 

 Pagājušā nedēļa Itālijā (13/03/2017)

Jauns Etnas izvirdums

Jau marta sākumā Sicīlijas salu pārsteidza neliels Etnas vulkāna izvirdums, un pēdējo nedēļu laikā no vulkāna ik pa laikam nākušas lavas straumes. Pagājušajā ceturtdienā slavenais Itālijas vulkāns atkal izrādīja savas spējas, diemžēl šoreiz notikušais izvirdums nebija tik pat nekaitīgs kā iepriekšējais. Ceturtdien pētnieki un BBC žurnālisti atradās Etnas vulkānā tieši tajā brīdī, kad pēkšņi notika negaidīts izvirdums, kuru bēgošajiem operatoriem izdevies nofilmēt (skaties šeit). Notikušā rezultātā daži cilvēki guva ievainojumus, taču tie nebija dzīvībai bīstami. Vulkāns joprojām ir aktīvs un nelieli izvirdumi novēroti arī pēdējās dienās.

Itālijas apvienošanas gadadiena

Piektdien, 17.martā, tika atzīmēta Itālijas apvienošanas gadadiena – šajā dienā 1861.gadā Apenīnu pussala pirmo reizi tika apvienota vienotā Itālijas karalistē (Regno d’Italia). Kopš 2002.gada 17.marts tiek atzīmēts kā “Giornata dell’Unità nazionale, della Costituzione, dell’inno e della bandiera”, taču tā nav valsts brīvdiena. Lielas svinības tiek rīkotas tikai svarīgākajās apaļajās gadadienās (pēdējo reizi – 2011.gadā, kad tika atzīmēti 150 gadi kopš Itālijas apvienošanas), taču nelieli atceres pasākumi tiek rīkoti katru gadu: Valsts prezidents un Ministru prezidents svinīgā ceremonijā nolika vainagu pie Vittoriano pieminekļa Romā, un ceremonijas izskaņā gaisā tika atveidots Itālijas karogs.19.marts – tēvu diena Itālijā

Vakar, 19.martā, Itālijā tika atzīmēta tēvu diena. Kristietībā 19.marts ir Svētā Jāzepa diena, Jāzeps bija Jēzus Kristus tēvs, tāpēc Itālijā un dažās citās katoļticīgajās valstīs (Spānijā un Portugālē) šī diena tiek svinēta kā tēvu diena. Šajos svētkos, tāpat kā citos itāļu svētkos, galvenās tradīcijas saistās ar ēdieniem – dažādos Itālijas reģionos šajā dienā pieņemts likt galdā dažādus gardumus, piemēram, Centrālitālijā 19.martā tēvi tiek cienāti ar le zeppole (mīkstas un saldas maizītes ar kafijas krēma pildījumu). Par dažādiem tēvu dienam saldumiem uzzini vairāk šeit.

Pasakains saulriets Salento (Apūlijā)

Itālijas “zābaka papēdī” pagājušajā nedēļā novērots brīnišķīgs, pavasarīgs saulriets - Jonijas jūrā grimstošā saule izskatījusies kā ugunīga bumba! Salento (Apūlijas reģiona dienviddaļa), pateicoties savai atrašanās vietai, ir gluži maģiska vieta Itālijā, jo tajā var redzēt gan saullēktu, gan saulrietu jūrā – saullēktu Adrijas jūrā un saulrietu Jonijas jūrā.
Vairāk foto – šeit.
Pagājušā nedēļa Itālijā (13.03.2017)

Tilta sabrukums Itālijas vidienē.

9.martā Itālijas centrālajā daļā uz autoceļa A14, netālu no Ankonas Marke reģionā, notika traģisks negadījums – remontarbu laikā sabruka pār autoceļu esošais viadukts. Negadījuma rezultātā gājis bojā precēts pāris, kuri atradās automašīnā zem tilta, un divi strādnieki tika ievainoti. Notikusī traģēdija izraisīja asas diskusijas par Itālijas infrastruktūru kvalitāti, turklāt tiek uzskatīts, ka pēc nesenājām zemestrīcēm 2016.gada novembrī un 2017.gada janvārī nav tikušas veiktas atbilstošas struktūras kvalitātes pārbaudes. Tikpat asi tiek kritizēts lēmums remontdarbu laikā neapturēt satiksmi uz autoceļa, kas atradās tieši zem tilta - ja satiksme būtu slēgta, notikušajā nebūtu cilvēku upuru. Pēc notikušā ir uzsākta kriminālizmeklēšana.

Agresīvi protesti Neapolē.


Sestdien, 11.martā, nacionālistiski noskaņotās Itālijas partijas Lega Nord (Ziemeļlīga) līderis Matteo Salvini apmeklēja Neapoles pilsētu Dienviditālijā (šī bija pirmā Salvini tikšanās ar Dienviditālijas iedzīvotājiem). Salvini vadītā partija asi iestājas pret ES, kā arī pret imigrantu uzņemšanu, kā arī izsaka atbalstu jaunajam ASV prezidentam Donaldam Trampam. Atbalstu Salvini partijai šobrīd izsaka tikai neliela daļa itāļu; Dienviditālijā Salvini partijai nav daudz piekritēju, arī Neapolē Salvini netika īpaši viesmīlīgi uzņemts – pilsētas mērs sākotnēji pat nav gribējis savās telpās uzņemt Ziemeļlīgas līderi, un iedzīvotāji izgāja pilsētas ielās, lai protestētu pret Salvini vizīti. Protesti lielākoties bija mierīgi, taču dažviet protesti izvērtās par agresīvu sacelšanos, kurā nācās iejaukties arī policijai, izmantojot pret nemierniekiem asaru gāzi. Daži nemiernieki tikuši arestēti, un sestdienas vakarā sacelšanās ir norimusi.

Globālās sasilšanas draudi Venēcijā.

Jauns pētījums par globālās sasilšanas efektiem ziņo, ka 100 gadu laikā viens no Itālijas lielākajiem dārgumiem – Ziemeļitālijas pasakainā pilsēta Venēcija – pazudīs zem ūdens, jo līdz 2100.gadam, ja vien netiks apturēta globālā sasilšana, Vidusjūras ūdens līmenis pacelsies par 140 cm. Šis baisais pareģojums atdzīvina diskusijas par nepieciešamiem uzlabojumiem Venēcijas infrastruktūrā, lai to pasargātu no iespējamiem plūdiem. Šajā sakarā ir vērts atgādināt par nākotnes Itālijas karti, kas jau ilgu laiku klejo internetā un rāda, kā mainīsies Itālijas ģeogrāfija un krasta līnija tuvāko 100 gadu laikā – pazudīšot ne tikai Venēcija, bet arī citas piejūras pilsētas un apdzīvotas vietas.
Meklē karti šeit.Iemīļots itāļu mūziķis piedalās Romas sakopšanā.

Pārsteidzošs un pat patīkams skats svētdienas, 12.marta, rītā pavēries Romā – slavenais un tautā iemīļotais itāļu mūziķis un dziedātājs Francesco de Gregori ar grābekli rokā piedalās sava kvartāla sakopšanā kopā ar citiem iedzīvotājiem. Tas nav ne publicitātes pasākums, ne piespiedu darbs – kvartāla iedzīvotāji brīvprātīgi vienojušies savām rokām sakopt to Romas daļu, kurā paši dzīvo!
Meklē foto šeit.
Brīnumains skats Pozitāno

Tūristu iecienītajā Dienviditālijas pilsētiņā Pozitāno, Amalfi piekrastē, Kampānijas reģionā, sestdien, 11.martā, pavērās brīnišķīgs dabas skats – mēness ar ģeometrisku precizitāti iekārtojies tieši kalnā esošājā caurumā!
(Attēls no: skatīt šeit)

Pagājušā nedēļa Itālijā (06.03.2017)

“Resnā otrdiena” un karnevāla noslēgums.

Februāra beigas šogad Itālijā iezīmēja ļoti svarīgu notikumu - karnevāla noslēgumu! Karnevāla periods ar dažādiem pasākumiem aizsākās jau februāra sākumā, bet svētku kulminācija ar maskām, parādēm un citiem pasākumiem visā Itālijā tika atzīmēta 28.februārī, tā dēvētajā “Resnajā otrdienā” (Martedi Grasso). Nākamajā dienā pēc šīm svinībām (1.martā) saskaņā ar Katoļu baznīcas tradīcijām sākās  gavēnis, kas ilgst 40 dienas, līdz pat Pūpolsvēdienai (šogad - 9.aprīlis). Taisnības labad gan jāsaka, ka mūsdienu Itālijā gavēnis “pilnā apmērā” tiek ievērots salīdzinoši maz!


Apelsīnu kaujas Ivrejā, Pjemontes reģionā.

Katrā Itālijas pilsētā un ciemā karnevāla beigas tiek atzīmēts ar atšķirīgām un pat ļoti neparastām izdarībām. Piemēram, Ivrejas pilsētā Ziemeļitālijā karnevāla pēdējās trīs dienas bija apelsīnu pilnas. Burtiski, jo Ivrejā pagājušās nedēļas sākumā norisinājās apelsīnu kaujas - neparastos tērpos ģērbušies dalībnieki atveido kauju starp “labo un ļauno”, starp tirāniskajiem valdniekiem un dumpīgo tautu. Šīs tradīcijas izcelsme ir neskaidra; šķiet, ka tā aizsākusies Viduslaikos, kad tauta, dumpojoties pret pastāvošo varu, ielās mētājuši pupas, taču kaut kad 19.gs. pupas tikušas aizstātas ar apelsīniem. Interese par šo pasākumu bija milzīga - tāpat kā citus gadus, arī šoreiz uz Ivreju devušies tūkstošiem interesentu, kuriem tika noteikts pasākuma laikā valkāt sarkanas cepures, jo šī atpazīstamības zīme ir vienīgais veids, kā nodrošināties pret nejaušiem apelsīnu uzbrukumiem un savainojumiem!
→ Skaties šeit, kā šī gada apelsīnu kauja izskatījusies!
Etnas izvirdums Sicīlijā.

Sicīlijas slavenais vulkāns Etna pagājušajā otrdienā, 28.februārī, pārsteidza Itāliju ar krāšņu izvirdumu, ko īpaši skaistu padarīja uz vulkāna joprojām guļošais sniegs. Par laimi, izvirdums bijis salīdzinoši neliels: tas nenodarīja nekādus psotījumus un nepagrūtināja gaisa satiksmi tuvākajās lidostās. Etna vulkāns ir 3329 m augsts, un tas joprojām ir aktīvs. Pēdējais nopietnais Etnas izvirdums sākās 1991.gadā, un tas ilga 473 dienas (līdz ar to tas bija 20.gs. Ilgākais vulkāna izvirdums).
Izvirduma tiešraide: šeit.
 Foto: šeit un šeit.Itāļu dīdžēja nāve - diskusija par un pret eitanāziju.

Pagājušajā nedēļā Itālijas publiskajā telpā norisinājās aktīva diskusija par un pret eitanāziju, kuru izraisīja itāļu dīdžeja DJ Fabo veiktā eitanāzija kādā Šveices klīnikā. DJ Fabo pēc neveiksmīga ceļu satiksmes negadījuma tika neatgriezeniski savainots, tāpēc vēlējās cienīgi nomirt, nevis dzīvot mokās. Itālijā eitanāzija ir aizliegta, tāpēc DJ Fabo devās uz Šveici, kur tā ir atļauta. Šis notikums izraisīja plašu rezonansi Itālijā. Daudzi izteica savu atbalstu DJ Fabo izvēlei, kā arī savas dusmas par politiķu klusēšanu šajā jautājumā, īpaši tāpēc, ka DJ Fabo neilgi pirms savas nāves bija lūdzis Itālijas prezidentam tiesības “nomirt ar cieņu”. Taču tajā pašā laikā tikpat aktīvi savu viedokli aizstāvēja eitanāzijas pretinieki, galvenokārt Romas katoļu baznīca, kas stingri iestājas pret jebkāda veida pašnāvību, uzskatot to par grēku.