Fai Da Te

Buona Pasqua!

 

Tāpat kā Latvijā, arī Itālijā Lieldienu galvenais varonis ir ola. Iespējams, ka olas saistībai ar Kristus augšāmcelšanos varētu būt reliğisks pamatojums - pirmkārt, no olas rodas dzīvība, tāpēc tā kristīgajā tradīcijā apzīmē Jēzus augšāmcelšanos. Otrkārt, tradīcija Lieldienās dekorēt un ēst vārītas olas varētu būt saistīta ar gavēni, kas kādreiz strikti tika ievērots pirms Lieldienām - kādreiz arī olas nedrīkstēja ēst gavēņa laikā, taču vistas tajā laikā turpināja dēt; lai olas neietu zudumā, tās sāka vārīt un dekorēt Lieldienu gaidās.

Katrā ziņā latviešu un itāļu Lieldienas vieno ne tikai olas, bet arī ar to saistītais pārsteigums, kuru Lieldienu rītā jāmeklē. L'ITALII piedāva apvienot itāliskās un latviskās tradīcijas - itāliska olu meklēšana Lieldienu rītā piemājas dārzā (ja dārza nav, aktivitāte var notikt telpās un pārsteigumi var tikt slēpti puķupodos)!


Lai pagatavotu šos 'pārsteiguma olu meklētājus', tev vajadzēs tos lejupielādēt un izprintēt uz A4 papīra lapas. Izgatavošanai būs nepieciešami krāsaini kartoni, šķēres, līme, 5 koka iesmiņi un 3 pūkaini bumbulīši vai jebkas, kas var atgādināt zaķa ļipu. 

No sākuma izgriez un pārvelc izprintētos zīmējumus uz krāsainiem kartoniem.


Tad izgriez formiņas no krāsainā kartona un vēl dažas zaļa papīra strēmelītes burkāna lakstiem. Saloki tās.


Pielīmē izgrieztus nosaukumus uz kartona formiņām un to visu pielīmē (var ar karsto līmi) pie koka iesmiņiem.


Tad dekorācijas saliec istabā esošajos puķupodos! Un Lieldienu pārsteiguma meklēšana var sākties!
Buona Pasqua! Priecīgas Lieldienas!Tulkojums uzrakstiem:

Caccia all'uovo - Olu medības
Partenza - sākums
Seguimi - seko man
Da questa parte - šajā virzienā
Qui - šeit
Buona Pasqua! - Priecīgas Lieldienas!

Kamēr latviešu bērni meklē mājā vai dārzā noslēptās olas un gardumus, itāļu bērnu pārsteigums slēpjas milzu šokolādes olās, kas svinīgi tiek atvērtas svētku pusdienu noslēgumā. Piedāvājam arī Tev radīt savu Lieldienu olu, kurā iekšā paslēpts pārsteigum!Tekstu sagatavoja: Ieva Smiļģe un materiālu īstenoja Liene Jakubova, Create ItalyIncartiamo i regali di Natale!


Idea: Liene Jakubova 1. Lai iesaiņotu dāvanu, tev vajadzēs: baltu papīru, šķēres, līmi (piemēram, karsto līmi), melnu pildspalvu, hobiju vai audumu veikalos nopērkamus bumbulīšus itāļu karoga krāsās (zaļš, balts un sarkans) un lentu, ar ko apsiet iesaiņoto dāvanu. 


2. Nogriez ietinamo papīru tik lielu, cik nepieciešams konkrētajai dāvanai. Ietin dāvanu tajā un apsien lentu.


3. Vai zini meža zvēru nosaukumus itāļu valodā? Atkārtosim tos: la volpe, l'orso, il lupo, il cervo, l'alce, la lepre.

4. Uzzīmē uz iesaiņotās dāvaniņas zvēru galvas, ausis/ragus un acis, atstājot vietu bumbuļu degunam.5. Ņem karsto līmi un katra dzīvnieka deguna vietā uzspied mazu bumbiņu līmes, liec klāt krāsaino bumbuli. Nu re, dzīvnieki gatavi! Klāt vari pierakstīt, kam dāvaniņa adresēta un novēlēt Priecīgus Ziemassvētkus - Buon Natale! 
Dāvanas saiņošanas veidu noskatījām www.pinterest.com, droši vari iedvesmoties arī tur!


Coccarda tricolore


Idea: Chiara Wieben

Domenica prossima è un giorno molto importante per l’Italia. La Repubblica italiana compie infatti ben 73 anni! Il 2 giugno di ogni anno, si celebra la Festa della Repubblica italiana per ricordare il referendum con cui gli italiani scelsero di abolire la monarchia e di far diventare l’Italia una Repubblica costituzionale. Come anche il 18 novembre in Lettonia, il 2 giugno è un giorno ricco di celebrazioni e cerimonie ufficiali. Uno spettacolo sicuramente da non perdere è quello delle Frecce Tricolori, che con acrobazie spettacolari colorano il cielo dei colori della bandiera italiana: verde, bianco e rosso. Tutto gira attorno al tricolore. E anche noi per festeggiare questa ricorrenza abbiamo pensato di realizzare una coccarda con i colori dell’Italia. Farla è semplicissimo!Gli occorrenti che serviranno per realizzare la coccarda tricolore sono:

- nastro di raso rosso da 4 cm
- nastro di raso rosso sottile
- cartoncino lungo ca. 10 cm
- forbici
- colla a caldo
- spilla da balia
- decorazioni varie e nastri coloratiProcedimento:

1. Prendete il cartoncino lungo 10 cm e arrotolate il nastro di raso rosso spesso attorno al cartoncino per 10 volte. Potete anche prendere un cartoncino più lungo se volete ottenere una coccarda più grande.2. Tagliate il nastro e togliete il cartoncino. Poi, con le forbici andate a tagliare gli angoli del nastro, sia da un lato che dall’altro.


3. Aprite il nastro in modo da far congiungere le parti che abbiamo tagliato al centro

4. Con un pezzetto di nastro rosso sottile leghiamo al centro e facciamo un nodo bello stretto
5. Adesso non rimane che aprire la nostra coccarda, sfogliando il nastro prima da un lato e poi dall’altro. Si otterrà così una coccarda tutta rossa come quella della foto.


6. A questo punto possiamo decorare la nostra coccarda come preferiamo usando la colla a caldo. Io ho deciso di applicare dei pompon verdi, bianco e rossi al centro della coccarda e dei nastrini alle estremità.


7. La nostra coccarda è quasi pronta! Adesso basterà applicare, sempre con la colla a caldo, una spilla da balia dietro alla coccarda. In questo modo potremo indossarla appuntandola ai vestiti.


Glossario

referendum = il referendum è uno strumento della democrazia, attraverso il quale i cittadini possono esprimere il loro parere sulle leggi dello stato e su altre questioni importanti
acrobazia = esercizio compiuto da un atleta o, come in questo caso, dai piloti delle Frecce Rosse
coccarda = decorazione realizzata con del nastro pieghettato
spilla da balia = anche detta spilla di sicurezza, si usa per tenere insieme due strati di tessuto. Il nome comune “spilla da balia” deriverebbe dal fatto che le balie le usavano per chiudere i pannolini dei bambini che accudivano

La cartina d’Italia tridimensionale


Ideja: Mārīte Peipiņa, itāļu valodas pasniedzēja Cēsīs

Itālijas reljefs ir ievērības cienīgs – ziemeļu daļā atrodas Alpu kalnu grēda un tās augstākās virsotnes, savukārt Apenīnu kalni stiepjas gandrīz visas pussalas garumā. Lielo upju ielejās atrodas zemienes, bet vulkānisma josla izveidojusies valsts centrālajā uz dienvidu daļā. Itālijas vaibstus iezīmē arī lielie ezeri, vulkāni, salas.
Būtu lietderīgi attēlot to visu vienuviet, veidojot trīsdimensionālu Itālijas karti.  Sacīts – darīts! Otrklasniece Laima aizrautīgi ķērās pie darba.
Lai to izdarītu, nepieciešams:

balts A3 formāta kartons,
zīmulis,
pildspalva
PVA līme,
šķēres,
modelēšanas masa,
zobu bakstāmie kociņi,
balts papīrs,
akvareļu krāsas,
dažāda lieluma otas.

 

1. Lejupielādē pievienoto dokumentu ar Itālijas kontūru un izprintē to uz A3 baltas lapas. Izgriez un ar zīmuli apvelc uz baltā kartona. 


2.    Izkrāso ūdeņus, kas apskalo Itāliju un iezīmē Itālijas robežvalstis. (Itālijai ir savs konteksts – konkrēta atrašanās vieta Eiropā!) Palīgā vari ņemt interneta resursus vai ģeogrāfiskās kartes  un grāmatas.3.    Ar modelēšanas masu veido reljefu. Lai to labāk piestiprinātu pie kartona, izmanto PVA līmi. Ieraksti Itālijas robežvalstis. Ja ērtāk darboties uz grīdas, meties čettrāpus! Laima tā arī darīja.
4.    Sagriez nelielas taisnstūra formas lapiņas, virsū uzraksti augstāko Alpu un Apenīnu kalnu virsotņu, vulkānu nosaukumus, uzlīmē tās uz zobu bakstāmajiem kociņiem, un iespraud ģeogrāfiski atbilstošās vietās. Ar akvareļu krāsām iekrāso kalnu reljefu.5.    Iekrāso visu pārējo - zemienes, upes, ezerus, vulkānus,.. Vulkāni Laimai izdevās iespaidīgi.


6. Internetā vai ģeogrāfijas grāmatās sameklē informāciju par Itālijas augstākajiem kalniem, lielākajiem vulkāniem, salām, ezeriem, upēm, jūrām, uzraksti to uz atsevišķām lapiņām un papildini reljefa karti. Vari tās pielīmēt pie kartona vai vienkārši piespraust ar saspraudi.
le isole – salas
i fiumi – upes
i vulcani – vulkāni
i monti – kalnu virsotnes
i mari – jūras
i laghi – ezeri


7.    Trīsdimensiālā Itālijas karte gatava! Un Laimai gandarījums par uzzināto un paveikto.

Biscotti Pan di Zenzero (piparkūkas)


Mēs ar prieku savā ikdienas virtuvē pieņemam cappuccino, mozzarella, pasta, parmiggiano, bet Ziemassvētku laikā vēlētos kaut ko no latviskā piedāvāt saviem itāļu draugiem. 

Nāk Ziemassvētki, un kurš gan šai laikā negrib sajust smaržīgo piparkūku aromātu savās mājās?! Pierasts, ka metāla piparkūku formiņas var iegādāties veikalā, bet mēs izdomājām, ka tās varam pagatavot katrs pats savās mājās. Saudzēsim dabu, izmantosim otrreizēji to, ko varam izmantot. Šoreiz tā būs parasta plastmasas ūdens pudele. 

Lai pagatavotu piparkūku formiņu, Tev vajadzēs:
kāda gāzēta dzēriena vai vienkārši plastmasas ūdens pudeli (Tev noteikti kāda atradīsies mājās), asu papīra nazīti un šķēres.


1. Ar aso papīra nazīti sagriez pudeli 1cm vai 1.5cm platās ripiņās. Tad ar šķērēm pielīdzini ripiņu malas, lai tās nav robainas un asas, jo ar nazīti nesanāks pavisam smuki.


2. Ja gribas izveidot formiņu piparkūku sirdij, ieloki no pudeles izgriezto ripiņu lāsītes formā. Arī pretējā malā izveido tādu pašu ielocījuma vietu. Vai sanāk sirsniņa?


3. Vari izveidot arī kaķa galvas formiņu.


4. Esi radošs! Izveido pats savu ideālo formiņu! Mums sanāca arī Ziemassvētku tulpīte!


5. Vai esi gatavs svētkiem un visgardākajām piparkūkām?


Buon Natale e Felice Anno Nuovo!

 

 

Girasole Tricolore


Lai Itālijas svētkiem par godu izgatavotu šādu Itālijas karoga krāsu (zaļš, balts, sarkans) papīra vējdzirnaviņu, tev vajadzēs:

    - baltu A4 papīra lapu (labāk, ja tā būtu mazliet biezāka par parasto kopējamo papīra lapu),
    - printeri ar melno krāsu,
    - sarkanu un zaļu zīmuli,
    - šķēres,
    - papīra spraudīti/ adatu ar bumbiņu galā,
    - garu koka iesmiņu/ zīmuli, kam galā dzēšgumija.


1. Lejupielādē datorā pievienoto dokumentu un izprintē to uz A4 baltas lapas.

2. Izkrāso vējdzirnavu pamīšus sarkanā un zaļā krāsā. Krāso ar zīmuļiem vai krītiņiem tāpēc, lai krāsa neizspiežas cauri papīram. Tas ir ļoti svarīgi, lai lapas otra puse paliktu tīri balta. Krāsot ar flomasteriem nebūtu ieteicams.


3. Izgriez visu vējdzirnavas figūru apkārt pa līniju.


4. Kad tā izgriezta, iegriez tai tik tālu, cik norādīts ar raustīto līniju, tālāk negriez.


5. Savieno vidū visus ar melno punktu apzīmētos stūrīšus un iedur tiem pa vidu papīra spraudīti vai adatu.


6. Paņem kociņu vai zīmuli, kuram galā ir dzēšgumija, un pievieno tam ar papīra spraudīti/ adatu pa vidu caurdurto papīra vējdzirnavu. Papīra vējdzirnavas aizmugurē pa vidu starp pašu dzirnavu un zīmuli/kociņu var ievietot kādu lielāku pērlīti vai bumbiņu, lai radītu ātrāku dzirnaviņas griešanos vējā. Zīmulim ar gumiju, kur iesprauž adatu, beigās ar knīpstangām jānokniebj adatas asais gals.


7. Pievieno savu izgatavoto dzirnaviņu ritenim, iespraud to puķupodā vai vienkārši turi rokās un sveic Itāliju svētkos! Papildus vari pagatavot arī karodziņu no izkrāsota “Buona festa della Repubblica” uzraksta.Pesce d'Aprile


1.aprīlis daudzviet pasaulē ir zināms kā joku diena.Pirmā aprīļa izjokošana notiek arī Itālijā, taču šeit šī diena tiek saistīta ar zivīm (1.aprīlis Itālijā tiek dēvēts par pesce d’aprile - aprīļa zivs). Kāpēc? Skaidras atbildes nav. Viena no ticamākajām teorijām vēsta, ka tieši aprīļa pirmajās dienās zvejnieki devušies pirmajos pavasara zvejas braucienos, taču parasti atgriezušies ar tukšiem zvejas tīkliem. Šī iemesla dēļ kaimiņi un paziņas zvejniekus apsmējuši un sajūsminājušies par “lieliskajām” aprīļa zivīm.

Klasisks 1.aprīļa joks Itālijā ir papīra zivtiņas piestiprināšana otram pie muguras. Kad otrs to pamana, jokotājs sauc: Pesce d’aprile!


Lai izgatavotu 1. aprīļa joku zivs piespraudi, tev būs nepieciešams:

3 dažādu krāsu papīri,
zīmulis,
šķēres,
PVA līme,
karstā līme,
zobu bakstāmais kociņš,
acs detaļa,
veļas knaģis.

1. Uzzīmē zivs kontūru un sagriez to sadalot divās daļās. Izgriez arī spuras detaļu un atsevišķu citas krāsas mazu zivtiņu.
2. Mazo zivtiņu ar karsto līmi pielīmē pie zobu bakstāmā kociņa.

3. Pielīmē spuras pie zivs augšdaļas un mazo zivtiņu kopā ar kociņu pie zivs apakšējās daļas.


4. Abas zivs daļas pielīmē pie knaģa ar karsto līmi.

5. Lai zivs izskatītos pēc īsta zemūdens pasaules iemītnieka, pielīmē tai aci. Un tava 1. aprīļa piespraude ir gatava! Tekstu sagatavoja: Ieva Smiļģe un materiālu īstenoja Liene Jakubova, Create Italy