16 februāris, 2015

Meteņu tradīcijas Venēcijas karnevāla noskaņās

Sestdien, 21. februārī, no plkst. 10:00 līdz 16:00 Kalnciema kvartāls aicina uz “Meteņu karnevālu” – tradicionālo Meteņu svinībām pasaulē slavenā Venēcijas karnevāla noskaņās. Dienas programmā paredzēta tradicionālo meteņu ēdienu baudīšana, Pelnu dienas aktivitātes un “maskēšanās” karnevāla garā.

Senie latvieši svinēja meteņus kā pavasara gaidīšanas svētkus. Tradicionāli tie sākas 7 nedēļas pirms Lieldienām, kad sākas katoļu gavēnis, bet noslēdzas Pelnu dienā. Savukārt Itālijā šajās dienās tiek svinēts pasaulē slavenais Venēcijas karnevāls. Tas simbolizē atvadas no laicīgās dzīves priekiem pirms lielā gavēņa. Tradicionāli karnevāla laikā, uzvelkot masku un iejūkot raibajā pūlī, ikviens pilsētas iedzīvotājs varēja iegūt citu identitāti: trūcīgam amatniekam parādījās izdevība koķetēt ar augstākās sabiedrības dāmām, parādnieki varēja paslēpties no augļotājiem, izputējušie augstmaņi – netraucēti ubagot, bet sabiedrībā cienījami ļaudis – uzdzīvot.

Pavasara gaidīšanas un karnevālu noskaņās 21. februārī Kalnciema kvartāla tirgotāji būs pārģērbušies visdažādākajās karnevāla maskās un aicinās uz tradicionālo meteņu mielastu.

Vīnu veikala zāle būs pārvērtusies par Venēcijas karnevāla norises vietu: te varēs tikt pie savas autentiskās karnevāla maskas no www.sers.lv vai mākslinieces Rutes Martas Jansones unikālajām maskām un iejusties Venēcijas noskaņā, iemūžinot mirkli īpaši izveidotā fotostūrītī, nobaudīt tradicionālos slavenā karnevāla saldumus, u.c. Karnevāla masku darbnīcu vadīs Tehniskās jaunrades nama "Annas 2" mākslas pasniedzēja Anda Laukevica, karnevāla aktivitātes noritēs sadarbībā ar itāļu valodas un kultūras centru L’ITALII, Paper4you un itāļu audumu veikalu Simode.

Pasākumu norises vieta – Rīga, Kalnciema iela 35.