DANTE 2021

2021.gads Itālijā ir nodēvēts par Dantes gadu, pieminot viņa nāves 700.gadadienu! Šajā sadaļā visa gada garumā piedāvāsim interesantas ziņas un aktualitātes par Danti, viņa darbiem un viņam veltītajiem pasākumiem!

Tekstu autore - Ieva Smiļģe

Nogaršot Danti!

Viens no pasaulē iecienītākajiem saldējumu zīmoliem "Magnum" (kas pieder pasaulē lielākajam saldējumu ražotājam "Unilever") visiem Itālijas kārumniekiem piedāvā trīs īpašas garšas, kas ir veltītas itāļu valodas tēvam un viņa "Dievišķajai komēdijai". Šāda ideja radusies tieši ellīgajā pandēmijas laikā ne tikai, lai cildinātu izcilo dzejnieku, bet arī, lai visdažādākajos saldējuma cienītājos rosinātu zinātkāri un interesi par itāļu literatūras pirmsākumiem.

Jaunajiem saldējumiem doti "Dievišķās komēdijas" sadaļu nosaukumi.

"Inferno" - ar kraukšķīgu tumšo šokolādi pārklāts ogļu saldējums ar sāls gabaliņiem, saldo krējumu un avenēm. Tātad - saldējums melns kā elle!
(itāļu veikalos pieejams no 1.marta)

"Purgatorio" - saldējums ar cepumiem, balto šokolādi un sāļo karameli (šī garša būs pieejama maijā);

"Paradiso" - pistāciju saldējums, kas pārklāts ar rozā un balto šokolādi (būs baudāms šī gada vasarā).

Amore e 'l cor gentil sono una cosa

Dienā, kad tiek svinēta mīlestība (t.i., Valentīndienā), ir vērts atcerēties, ka arī Dante daudz rakstīja par mīlestību, veltot sonetus un dzejoļus savai iemīļotajai Beatričei, tie ir lasāmi Dantes līrisko darbu grāmatā "Vita nuova".

                                                        
Mīlestības noskaņās aicinām iepazīties ar vienu no slavenākajiem Dantes sonetiem:

Amore e 'l cor gentil sono una cosa,
sì come il saggio in suo dittare pone,
e così esser l'un senza l'altro osa
com'alma razional sanza ragione.

Falli natura quand'è amorosa,
Amor per sire e 'l cor per sua magione,
dentro la qual dormendo si riposa
tal volta poca e tal lunga stagione.

Bieltate appare in saggia donna poi,
che piace a li occhi sì, che dentro al core
nasce un disio de la cosa piacente;

e tanto dura talora in costui,
che fa svegliar lo spirito d'Amore.
E simil face in donna omo valente.

(Dante Alighieri, Vita NovaXXIX)Interesentiem: Dantes "Jaunā dzīve" ir pieejama arī latviski, Valda Bisenieka tulkojumā!

10 mazāk zināmi un pārsteidzoši fakti par DANTI


Mēs visi pazīstam Danti kā “Dievišķās komēdijas” autoru un kādreiz skolā noteikti esam lasījuši vismaz dažus šī meistardarba pantus, bet tikai retais no mums varētu zināt kaut ko vairāk par šo itāļu dzejnieku.

Tā kā 2021.gads Itālijā ir nodēvēts par Dantes gadu, pieminot 700.gadadienu kopš viņa nāves, aicinām iepazīties ar dažiem mazzināmiem un pārsteidzošiem faktiem par Danti Aligjēri!
1. Dzejnieka īstais vārds bija Durante, Dante ir šī vārda saīsinājums.

 
2. Lielu daļu savu mīlestības sonetu Dante veltīja Beatričei, jaunai dāmai, kuru Dante iepazina deviņu gadu vecumā un kura nomira ļoti jauna. Liela loma viņai ir piešķirta arī “Dievišķajā komēdijā” – Beatriče enģeļa formā palīdz Dantem ceļojumā pa Paradīzi. Lai cik nozīmīga bija Beatriče Dantes radošajā darbībā, viņš patiesībā bija precēts vīrs ar četriem bērniem, savu sievu Džemmu Donāti Danti gan savā poēmā nav pieminējis ne reizi.

 
3. Savu galveno darbu pats Dante nodēvēja vienkārši par “Komēdiju”. Lasītāji, sajūsmā par šo meistardarbu, sāka to dēvēt par “dievisķu”. Darbs patiesībā nav komēdija mūsdienu izpratnē, Dante izvēlējās šādu nosaukumu, jo poēmai bija laimīgas beigas (nokļūšana paradīzē).
4. “Dievišķā komēdija” tika sarakstīta laika posmā no 1308.gada līdz dzejnieka nāvei 1321.gadā. Pirmais poēmas tulkojums latviešu valodā tika izdots 600 gadus pēc tās publicēšanas – 1921.gadā.

 
5. Dante nenoliedzami ir uzskatāms par itāļu valodas tēvu. Pirms Dantes vienīgā rakstītā valoda bija latīņu, kamēr mutvārdos tika izmantoti no latīņu valodas atvasināti dialekti. Dante bija pirmais, kas savu literatūras meistardarbu izvēlējās rakstīt savā (Florences) dialektā, ne latīņu valodā. Tieši Dantes izmantotais dialekts lika pamatus mūsdienu itāļu valodai! Pēc “Dievisķās komēdijas” panākumiem, visa Apenīnu pussala vēlējās runāt un rakstīt tāpat kā Dante!

 
6. Pētnieki ir atzinuši, ka vismaz 15% no mūsdienu itāļu valodas (vārdiem un izteicieniem) nāk tieši no Dantes darbiem – piemēram, Dante bija pirmais, kas Apenīnu pussalu nodēvēja par Belpaese, un ar šādu apzīmējumu Itālija ir pazīstama joprojām.

Vairāk piemēru ŠEIT.
 


7. “Dievišķā komēdija” nav vienīgais nozīmīgais dzejnieka darbs. Starp 1292. un 1293.gadu Dante sarakstīja “Vita Nuova”, autobiogrāfisku darbu, kurā tiek atspoguļota viņa mīlestība pret Beatriči. Tāpat 14.gadsimta sākumā tika publicēts traktāts “De Vulgari Eloquentia” latīņu valodā, tas ir uzskatāms par pirmo zinātnisko darbu romāņu valodniecībā un tajā tika izcelta dialektu līdzvērtība latīņu valodai, kas līdz tam bija dominējusi literatūrā un zinātnē.
 
 
8. “Dievišķās komēdijas” pirmās rindas, iespējams, ir vispopulārākās itāļu literatūras vēsturē:
 
Nel bel mezzo del cammin di nostra vita mi ritrovai in una selva oscura che la diritta via era smarrita.

Šī frāze latviski (Valda Bisenieka tulkojums):

Bij mūža gaita tikai pusē spēta, kad atģidos es mežā, tumsas tītā, jo taisnā taka bija pazaudēta
 
 
9. Dante ļoti aktīvi iesaistījās savas dzimtās pilsētas Florences politiskajā dzīvē. Divu politisko frakciju gvelfu un gibelīnu politiskā kara laikā Dante nostājās gvelfu, uzvarētāju pusē. 1301.gadā, kad gvelfi sadalījās baltajos un melnajos gvelfos un Florences pilsētā virsroku guva melnie gvelfi, Dante, kas bija viens no baltajiem gvelfiem, tika padzīts no Florences piespiedu trimdā. Lēmumu par trimdas atcelšanu Florences pilsēta oficiāli pieņēma pavisam nesen – 2008.gadā! Pēc Florences pamešanas dzejnieks dzīvoja dažādās Itālijas pilsētās, bet viņš nomira un tika apglabāts Ravennā, Emīlijas-Romanjas reģionā.
 
 
10. Pēc dzejnieka nāves viņš tika apglabāts kādā Ravennas baznīcā. Kad Florence vēlējusies atgūt Dantes atliekas, ravennieši nosūtīja tukšu zārku un paša dzejnieka līķi noslēpa. Dantes atliekas tika atrastas tikai 1865.gadā un netraucēti atstātas turpat Ravennā, kur tās ir pieejamas interesentu apskatei.


Dantes kaps Ravennā